Новини для українців всього свту

Friday, Dec. 2, 2022

Краса і велич України-27

Автор:

|

Лютий 05, 2021

|

Рубрика:

Краса і велич України-27
Аркуш «Чернігівська область»

У циклі матеріалів про краса та велич України згадаємо Чернігівську область.

Чернігівська область
Землі Чернігівщини — джерело творчого натхнення для цілої плеяди видатних представників культури та наукової еліти. Тут народився відомий мореплавець Ю. Лисянський, розпочала театральну кар’єру Марія Заньковецька, народився і провів дитячі роки видатний кінорежисер О. Довженко. Тут жили, працювали чи просто бували історик і письменник О. Бодянський, скульптор І. Мартос, письменники В. Забіла, І. Кочерга, П. Тичина, композитори Г. Верьовка, Л. Ревуцький, філософ і поет Г. Сковорода, письменники Л. Глібов, М. Коцюбинський, Марко Вовчок, В. Самійленко, М. Вербицький. Із Чернігівським краєм пов’язані різні періоди життя конструктора космічних ракет С. Корольова, академіка О. Богомольця, російського історика М. Державіна, письменника М. Гоголя, поета Є. Гребінки. Тут бували О. Пушкін, О. Грибоєдов, Л. Толстой, М. Горький, М. Глінка та П. Чайковський.
Чернігівській області присвячена марка 2001 року, на якій вміщено Храм святої великомучениці Параскеви П’ятниці на Торгу — старовинний православний храм у Чернігові. На аркуші марок «Сім чудес України» є Качанівський палац, заснований на місці хутора як одна із резиденцій президента Малоросійської колегії і генерал-губернатора Малоросії графа П. О. Рум’янцева-Задунайського. 1824-го маєток успадкував Григорій Тарновський. Перебували в Качанівці М. Костомаров, М. Максимович, М. Гоголь, М. Глінка, Марко Вовчок, Д. Яворницький, І. Рєпін, М. Ге, М. Щепкін та інші.
Тарас Шевченко, під час своєї першої подорожі по Україні, у травні 1843 року їхав із Петербурга прямим призначенням у Качанівку, куди перед тим переслав одну з своїх найкращих картин — «Катерина».
Аркуш марок 2018 року «Краса і велич України. Чернігівська область» містить палац у Качанівці, фортецю в Батурині, панораму Десни і залізничний вокзал у Чернігові, побудований 1948-го за проєктом архітектора Геннадія Гранаткіна. Ряд марок присвячений старовинному Чернігову, який у складі Козацько-гетьманської держави був центром Чернігівського полку.
Культурне відродження Чернігова пов’язане з діяльністю архієпископа Лазаря Барановича, коли було відновлено чернігівські пам’ятки. На марці 2018 року є Катерининська церква, козацький катедральний собор святої великомучениці Катерини, зведена на кошти братів Якова та Семена Лизогубів за заповітом їхнього батька, Чернігівського полковника Юхима Лизогуба. Марка 1998 року — Спасо-Преображенський собор у Чернігові — одна з найстаріших збережених монументальних кам’яних будов України, головна споруда Чернігівського князівства. 1972-го в СРСР вийшла серія «Історико-архітектурні пам’ятки України», у якій була марка зі зображенням будинку полкової канцелярії в Чернігові (ХVІІІ ст.).
Марка 2018 року нагадує про Батуринську траґедію. Батурин у 1669-1708 рр. і 1750-1764 рр. був резиденцією гетьманів Лівобережної України, з ним пов’язана діяльність таких визначних політичних лідерів часів Гетьманщини, як Дем’ян Ігнатович, Іван Самойлович, Іван Мазепа, Пилип Орлик, Кирило Розумовський. 2 листопада 1708-го, після переходу Івана Мазепи на бік шведського короля Карла ХІІ, Батурин, захоплений московським військом під командуванням князя Олександра Меншикова, був вщент зруйнований, а більшість мешканців знищена. Збереглися тимчасові марки перших років незалежности України.
Про Остер і Козелець нагадують земські марки з цих міст. Остер був розташований на перехресті важливих торгових шляхів з північних князівств до Візантії. Це сприяло швидкій розбудові міста. Козелець став особливо відомим на початку XVII ст. На цей час місто уже значиться як досить важливий та надійно укріплений пункт на східних рубежах Речі Посполитої, до складу якого воно входило. У ході війни українського народу 1648-1657 рр. Козелець став сотенним містом. У складі Київського полку ця сотня відзначалася мужністю та героїзмом у найважливіших битвах під Пилявцями, Берестечком і Батогом. З 1708-го Козелець стає центром Київського полку.
2018 року випустили конверт із оригінальною маркою в пам’ять бою під Крутами. Крути були засновані зусиллями ніжинських міщан напередодні 1648-го. Власне два села — Крути і Кагарлики — розділені річкою Остер, виникли на землі, відведеної місту Ніжину за королівським актом 1624 року. 2017-го випустили стандартну марку з гербом Ніжина. 1805 року в Ніжині заснували Гімназію вищих наук князя Безбородька, яка поклала початок вищій освіті в усій Лівобережній Україні. Серед її студентів були видатні представники російської й української культури — М. Гоголь, Є. Гребінка, В. Забіла, Л. Глібов, етнограф М. Сементовський, художник А. Мокрицький та інші.
Народний одяг Чернігівщини показаний на двох марках 2001-го, а вишивка — 2019 року. Конверт 2009-го був присвячений 150-річчю телеграфної станції в Чернігові. 2016 року вийшов конверт із маркою, яка була погашена спеціальним штемпелем у Олишівці, де народився Олександр Савченко-Більський (1900-1991, Париж) — відомий у світі графік українського походження, нащадок стародавнього козацького роду. З 1923-го переїхав до Парижа. 1983 року йому пощастило побувати в Україні, він так і не побачив рідну Олишівку, але вирішив передати більшу частину своїх графічних творів до Чернігівського художнього музею.

Лев Хмельковський

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply