Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 17, 2021

Краса і велич України-26

Автор:

|

Січень 28, 2021

|

Рубрика:

Краса і велич України-26
«Краса і велич України», Чернівецька область

Тижневик «Міст» не міг забути про Чернівецьку область.

Чернівецька область
Чернівецьку область утворили 7 серпня 1940-го з північної частини Буковини та сусідньої частини Бессарабії з Хотином. За останні 650 літ територія Північної Буковини входила до складу різних держав: упродовж 415 років вона перебувала у складі Молдовського князівства, впродовж 143 літ — Габсбурзької Австрії й Австро-Угорщини, майже 25 років — Румунії. З 1991-го Чернівецька область — складова частина незалежної України.
Марку «Чернівецька область» випустили 2002 року зі зображенням Хотинської фортеці та буковинських писанок. До 600-ліття Чернівців 2008-го вийшла марка зі зображенням будівлі ратуші, збудованої 1848 року.
У серії «Краса і велич України» Чернівецьку область представляє блок із чотирьох марок. На одній — Успенський собор, колишній головний храм Білокриницької старообрядної митрополії, збудований у с. Біла Криниця 1908-го на кошти московських купців — подружжя Гліба й Ольги Овсянникових. Ікони писали живописці з Москви. Пам’ятку архітектури національного значення Успенський собор старообрядців співтовариство старообрядців вважає святинею світового масштабу. У радянський час у підвалах собору зберігали пшеницю. 2001 року Свято-Успенський собор передали під владу Білокриницькго монастиря, в користуванні якого він перебуває і досі.
На іншій марці, «Попелюшка», зображена гіпсова печера на території Чернівецької області. Довжина розвіданих ходів — 91,045 м. Це третя за довжиною гіпсова печера в світі. Вхід до печери розташований на території Молдови (біля с. Кріва), тоді як основна її частина розмістилася на території України. Печера, в основному, трирівнева. До середини XX ст. була заповнена водою. Геологічна пам’ятка природи загальнодержавного значення.
Третя марка — Маланка або Щедрий вечір — народне та церковне свято напередодні «старого» Нового року або святого Василія Великого 14 січня: новорічний обряд із традиційним переодяганням у тварин і фольклорних персонажів.
Ще одна марка — фортеця у Хотині, збудована на межі XIII-XVIII ст. Ця твердиня на правому березі Дністра була однією з наймогутніших у тогочасній Східній Європі, важливим оборонним і торговим пунктом. Хотинська фортеця перебувала в юрисдикції Королівства Польського, Молдовського князівства, Османської та Російської імперій. 12 жовтня 2000 року створили державний історико-архітектурний заповідник «Хотинська фортеця». 2002-го випущено марку до 1000-річчя Хотина зі зображенням фортеці. Також фортецю вмістили серед марок блоку «Запрошуємо в Україну». Фортеця є й на марках Румунії та Молдови.
Чернівецький національний університет ім. Юрія Федьковича (поштова марка 2015-го) був заснований 4 жовтня 1875 року указом імператора Австро-Угорщини Франца-Йосифа на основі теологічного інституту, що існував із 1827-го з німецькою мовою викладання та з окремими кафедрами української та румунської мов і літератур. 1989 року університетові присвоїли ім’я Юрія Федьковича, а 11 вересня 2000-го надали статус національного. Центральний корпус університету — колишня резиденція митрополитів Буковини та Далмації. Цю будівлю вмістили 2008 року на марці до Національної філателістичної виставки у Чернівцях і в блоку марок «Сім чудес України». На честь виставки також вийшла марка «Чернівці».
З Чернівців походить Володимир Івасюк (марка 1999-го) — український композитор-виконавець, поет, Герой України, один із основоположників української естрадної музики, автор 107 пісень, 53 інструментальних творів, музики до кількох спектаклів, живописець. 18 травня 1979 року його знайшли повішеним у Брюховицькому лісі під Львовом. Це було вбивство, здійснене органами КДБ за наказом вищого керівництва СРСР. Похорон Володимира Івасюка 22 травня 1979-го у Львові перетворився на масову акцію протесту проти радянської влади.
На двох марках 2007 року показали народний одяг Буковини, є також аркуш марок із вишивкою. 125-ліття Чернівецького поштамту відзначили маркою 2014-го. Нагадаємо, що це поштамт відкрили 1 листопада 1889 року.

Лев Хмельковський

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply