Новини для українців всього свту

Sunday, Jan. 23, 2022

Краса і велич України-25

Автор:

|

Січень 09, 2021

|

Рубрика:

Краса і велич України-25
Умань на українських поштових марках

Черкащину раніше називали Шевченків краєм.

Черкаська область
Черкаська область колись мала Шевченкову назву. Шевченківська округа була утворена 7 березня 1923-го в складі Київської губернії. Спершу називалася Черкаською, а 5 січня 1927 року була перейменована на Шевченківську. Очолювала тоді округу Марія Левкович, жінка траґічної долі. Вона була лівою соціал-революціонеркою, до Черкас прибула на підпільну партійну роботу і 1920-го стала завідувачкою жіночого відділу, у 1928-1930 рр. очолювала Шевченківську окружну раду, яку ліквідували 15 вересня 1930 року. Левкович стала заступницею секретаря Центрального виконавчого комітету Української СРР, але 2 серпня 1935-го її заарештували за «контрреволюційну діяльність» і двічі позбавляли волі у виправно-трудових таборах. Доживала віку в Москві й я шкодую, що не зустрівся з нею.
Черкаська область була утворена 7 січня 1954 року. У філателії є марка «Черкаська область» 2002-го зі зображенням пам’ятника Тарасові Шевченкові у Каневі, а от у серії «Краса і велич України» Черкаська область з’явиться лише 2021 року. Черкащина дала світові зображених на багатьох марках Тараса Шевченка та Богдана Хмельницького, гетьманів Петра Дорошенка (1918, 1998), Івана Скоропадського (2003), гайдамацьких ватажків Максима Залізняка й Івана Гонту (2013), Героя України В’ячеслава Чорновола (2008). На марках України показані уродженці Черкащини Семен Гулак-Артемовський (1963, 2013), підприємці-меценати Левко, Василь і Володимир Симиренки (1996), учений Агатангел Кримський (1996), в Польщі композитор Кароль Шимановський із Тимошівки (1982), революціонер Людвик Варинський із Мартинівки (1948).
Один із найстаріших вищих навчальних закладів України Уманський національний університет садівництва був заснований 1844 року в Одесі як Головне училище садівництва. На той час це був єдиний у країні вищий навчальний заклад такого напрямку. 1859-го училище перевели до Умані. До 175-річчя університету пошта випустила аркуш із його спорудами. Випустили марку на честь уманського парку «Софіївка» й аркуш «Умань».
Широко показаний у філателії Шевченківський національний заповідник у Каневі — перший в Україні історико-культурний заповідник, удостоєний статусу національного. У складі цього заповідника — вісім пам’яток культурної спадщини. Новітня історія Чернечої гори в Каневі почалася 22 травня 1861-го, коли тут поховали Тараса Шевченка. Відразу канівці перейменували гору на Тарасову.
Влітку 1884 року на Тарасовій горі народним коштом збудували перший народний музей Кобзаря — «Тарасову світлицю», впорядкували його могилу, встановили чавунний пам’ятник-хрест за проєктом академіка архітектури Віктора Сичугова. Впродовж 1935-1937 рр. збудували приміщення музею Т. Шевченка, а влітку 1939-го на могилі Кобзаря установили величний пам’ятник (скульптор — Матвій Манізер, архітектор — Євген Левінсон) і спорудили музей (архітектори — Василь Кричевський і Петро Костирко).
На марці 1962 року показаний радянський письменник Аркадій Гайдар (Голіков), котрий загинув на лівому березі Дніпра і пізніше був похований у Каневі. На Уманщині народився митрополит Василь Липківський — відомий релігійний діяч, борець за автокефалію українського православ’я. На його честь випустили марку та конверт.
2008-го увійшла в обіг марка «Голoвні убори», а 2002 року — народний одяг. Були випущені також марка і конверт «Народна вишивка». Золотоноша у філателії мала земську марку та зображення герба. Збереглася земська марка з Черкас 1879-го. На марці 1996 року є Іван Піддубний з села Красенівки — шестиразовий чемпіон світу з боротьби.

Лев Хмельковський

До слова
Різдвяні поштівки з картин 12 художників. Такі онлайн привітання презентували українці-митці. Картини, присвячені новорічним і різдвяним традиціям, спершу анімували, а потім до прадавніх символів домалювали ще й сучасну графіку. Проєкт до зимових свят ініціювала перша леді Олена Зеленська. І показала, де саме можна знайти поштівку. Надіслати привітання можна у електронній версії або ж відправити безкоштовну паперову поштою. Щоб надіслати поштівку діджитал-каналами (через месенджери або соціальні мережі), потрібно зайти на сайт dyvo-poshtivka.com.ua, обрати варіант, вказати ім’я адресата, написати побажання та відправити. Також можна надіслати звичну друковану поштівку через «Укрпошту». З переліком 28 відділень, залучених до проєкту, можна ознайомитися на сайті «Укрпошти».

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply