Новини для українців всього свту

Sunday, Jan. 23, 2022

Краса і велич України-24

Автор:

|

Січень 04, 2021

|

Рубрика:

Краса і велич України-24
Поштовий блок «Краса і велич України. Хмельницька область»

Тижневик «Міст» ще не розповідав про поштові марки Хмельниччини.

Хмельницька область
Хмельницька область — моя мала батьківщина. Я народився в Полонному, був вихованцем дитячих будинків у Старокостянтинові та Головчинцях, здобув дві перші професії в Кам’янці-Подільському й Ярмолинцях. Щоправда, область тоді називалася Кам’янець-Подільською, а Хмельницький був Проскуровом.
Проскурів, зображений на марці 2017-го, відігравав роль важливого опорного пункту Української Народної Республіки, а в 1919-1920 рр. у місті тричі перебував Уряд УНР і Директорія, зокрема, голова Центральної Ради Михайло Грушевський, голова Директорії Симон Петлюра, командувач Українськими січовими стрільцями Євген Коновалець, відомі урядовці та політики УНР Сергій Остапенко, Борис Мартос, Ісаак Мазепа й інші. 1919-го як вояк армії УНР у місті перебував поет Володимир Сосюра (на марці 2007 року). Моя мама Валентина Ченцова відбувала десять літ кари в сибірському бараку разом із Марією Сосюрою.
У лютому 1919-го відбувся Проскурівський погром, відомий як чи не найбільший єврейський погром тих часів.
29 листопада 2012 року в Україні ввели в обіг сім нових поштових марок, які ввійшли в малий аркуш під назвою «7 чудес України: замки, фортеці, палаци». Малий аркуш складається з марок: «Аккерманська фортеця», «Воронцовський палац», «Митрополичий палац», «Хотинська фортеця», «Луцький Верхній замок», «Кам’янець-Подільська фортеця», «Палац у Качанівці».
Отже, фортеця у Кам’янці-Подільському відома з XIV ст. як частина оборонної системи міста, колишньої столиці Подільського князівства, а потім — Подільської губернії. Стара фортеця вміщена на марці СРСР 1972-го, на марці України «Хмельницька область» 2003 року.
На марці 2001-го зображений гетьман Юрій Хмельницький, а за ним — стара фортеця в Кам’янці-Подільському. На польському ринку міста, де була польська турецька управа, за вироком суду його задушили, труп викинули в річку. Сталося це 1685 року. Загалом цей гетьман залишив чорний слід в історії України. Османський уряд намагався використати Ю. Хмельницького для закріплення свого володіння на Правобережній Україні. Разом із османською армією він вирушив вздовж Дніпра на північ, зруйнував Канів, Черкаси, Корсунь, Стеблів та інші міста.
Мій дитячий будинок був біля Меджибожа, де зберігся старовинний замок, зображений на марці 2017-го. На той час у замку працював маслозавод. Цей замок — пам’ятка фортифікаційної архітектури XVI ст., розташований у верхів’ях Південного Бугу, при впадінні в нього річки Бужок (звідси й назва Меджибіж). Фортеця внесена до Державного реєстру національного культурного надбання України.
2017 року випустили малий аркуш марок «Краса і велич України. Хмельницька область», на якому вміщено чотири марки. На одній із них — мурована церква Покрови в с. Сутківці Ярмолинецького району Хмельницької області, що поєднує фортецю і храм — унікальний приклад оборонного будівництва Поділля, один із найдавніших в Україні оборонних храмів. Друга марка — с. Субіч, розташоване у межах національного природного парку «Подільські Товтри». Субічський печерний монастир був створений у XVI-XVIII ст. Це —собою печери-келії у скелі над Дністром. Також є на марці пам’ятка природи загальнодержавного значення печера «Атлантида» в с. Завалля, довжиною 1,8 тис. метрів. Печера вражає своєю красою. Четверта марка на аркуші — Кам’янець-Подільська фортеця.
Конверт на честь м. Красилів випустили до його 575-річчя. Перша письмова згадка про Красилів збереглася в акті від 16 січня 1444-го, за яким литовський князь Свидригайло в жалуваній грамоті надавав своєму васалу Михайлу Олехновичу у власність села Кременецького повіту, у т. ч. Красилів над Случем.
Устим Кармалюк — український селянин, ватажок селянського руху на Поділлі у 1813-1835 рр. В українському фольклорі — шляхетний розбійник та український національний герой, котрий безстрашно боронив знедолених і скривджених. Є й інші, дещо критичні погляди на оцінку Кармелюка. В деяких розвідках опублікована інша версія, яка свідчить, що Кармалюк більшою мірою грабував саме селян, при чому ці напади не мали соціального чи повстанського характеру. У Летичеві встановили пам’ятник Кармалюку, показаний на конверті СРСР. На картці зі зображенням фортеці в Кам’янці-Подільському, де відбував кару Кармалюк, є поштовий штемпель до 200-річчя від його народження.
Народний одяг Хмельниччини показали на марках 2017-го.

Лев Хмельковський

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply