Новини для українців всього свту

Sunday, Dec. 4, 2022

Краса і велич України-23

Автор:

|

Грудень 19, 2020

|

Рубрика:

Краса і велич України-23
Марки «Асканія-Нова»

Цікавими також є поштові марки Херсонщини.

Херсонська область
За традицією, пошта України 2004 року випустила марку «Херсонська область», а 2020-го — блок із серії «Краса і велич України». На марці є герб області, її територія на мапі України, комбайн у полі та пам’ятник першим корабелам Херсона. На марках України 2001 року показані лінійні кораблі, збудовані в Херсоні: «Святий Павло», «Три святителі», «Дванадцять апостолів». Блок «Краса і велич України» має чотири марки. На них зображені острів Джарилгач, половецька баба в Асканії Новій, Херсонський художній музей ім. Олексія Шовкуненка та плямистий олень із Асканії Нової.
Художній музей відкрили 27 травня 1978-го в будівлі міської ратуші, визначній пам’ятці архітектури початку XX ст. Будівлю збудували в 1905-1906 рр. для органів міського самоврядування. Впродовж усієї своєї історії вона залишається одним із головних символів міста. В Херсоні народився О. Шовкуненко (1884-1974), український маляр-аквареліст, майстер пейзажу і портрета, педагог. Назва «Джарилгач», можливо, походить від кримськотатарського слова «ластівка», що пов’язано з великою кількістю цих пташок на острові.
Цілинний степ «Асканія-Нова», єдина в Європі ділянка типчаково-ковилового степу, якого ніколи не торкався плуг, має велику наукову, культурно-пізнавальну та практичну цінність. Історія заповідання його території нараховує близько 120 літ. Заможний землевласник Фрідріх Фальц-Фейн у своєму родовому маєтку першим у світі вилучив 1898-го з господарського використання ділянку своїх угідь, яка стала ядром теперішнього найбільшого в Європі (11 054 га) заповідного типчаково-ковилового степу. «Асканія-Нова» є також на аркуші 2008 року «Сім природних чудес України».
На марці 1995-го зображений Іван Карпенко-Карий (справжнє прізвище — Тобілевич), котрий народився 17 вересня 1845 року в с. Арсенівка Херсонської губернії (тепер це — Кіровоградська область), український письменник, драматург, актор, один із корифеїв українського театру. Псевдонім Карпенко-Карий поєднує ім’я батька й улюбленого літературного персонажа Гната Карого, героя п’єси Тараса Шевченка «Назар Стодоля».
В СРСР 1951-го випустили марку зі схемою двох великих каналів, один із яких узагалі не існує. Північнокримський канал спорудили для перекидання води Дніпра для промислового та питного водопостачання міст Криму та зрошення угідь. Перша дніпровська вода надійшла до Криму в жовтні 1963 року. Після анексії Криму Росією Україна перекрила подачу води на півострів. На марці 1951-го є Південноукраїнський канал, який мав стати одним з головних елементів нової зрошувальної системи. Але цей проєкт став повною радянською авантюрою. Будівництво зупинилося на проєктних і дослідницьких роботах і 27 травня 1953 року його було припинили. А марка залишилася.
Маяки Херсонщини є на кількох марках. 1982-го на марці СРСР показали маяк Західного створу Дніпровського лиману, споруджений 1954 року висотою 32 м. «Укрпошта» 2020-го ввела в обіг новий блок поштових марок «Маяки України», присвячений українським маякам, який продовжує започатковану у 2009-2010 рр. серію поштових марок. Серед маяків, зображених на марках, є Станіслав-Аджигольський маяк на острові Бирючий, найвищий в Україні. Маяк збудували 1911 року за проєктом Володимира Шухова. Він був первістком висотних гіперболоїдів. На ньому відпрацьовували нові елементи збірки, використані потім при зведенні Шуховської радіощогли у Москві, сітчастої вежі в Миколаєві та водонапірної башти в Черкасах. Таких веж залишилося у світі всього 20 із понад 200, що їх побудував архітектор.
Терен сучасного міста Херсона був заселений ще з дохристиянських часів, але історія міста починається з російсько-турецької війни 1735-1739 рр., коли на правому березі Дніпра спорудили укріплення Олександівський шанц, центр Інгульської паланки. Коли 1774-го до Росії відійшли землі між Дніпром і Південним Бугом, треба було спорудити нову потужну фортецю, а заодно й надійний флот. Віце-адмірал Сенявін, котрий був командувачем Азовського флоту, запропонував будувати корпуси кораблів під прикриттям укріплень Олександрівського шанцу, а потім у Дніпровсько-Бузькому лимані споряджати їх, ставити гармати та щогли. Саме так і будували кораблі в Херсонському адміралтействі, аж до його ліквідації 1827 року.
Указ про заснування Херсона 18 червня 1778-го підписала Катерина II. У Херсоні розпочалося будівництво Чорноморського флоту. Одним зі засновників міста став князь Григорій Потьомкін-Таврійський, а керівником будівництва фортеці — І. Ганнібал, двоюрідний дід Олександра Пушкіна. З Херсоном пов’язані долі багатьох історичних осіб України. Саме тут колишню запорозьку славу примножували козаки й їхні отамани Сидір Білий, Захарій Чепіга, Антон Головатий, зусиллями яких було створене Чорноморське козацьке військо.
Херсонщина представлена на численних маркованих художніх конвертах. Варто згадати «Спаський (Катерининський) собор, Херсон», «Ф. Е. Фальц-Фейн (1863-1920) — засновник заповідника «Асканія-Нова», «Санаторій «Золота Нива», «Суднобудівний завод, Херсон» та інші. Народний одяг Херсонщини є на двох марках 2006 року.

Лев Хмельковський

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply