Новини для українців всього свту

Sunday, Aug. 7, 2022

Краса і велич України-22

Автор:

|

Грудень 12, 2020

|

Рубрика:

Краса і велич України-22
Блок «Харківська область»

Про поштові марки Харкова тижневик «Міст» розповів у минулому числі, тепер настала черга Харківської області.

Харківська область
Харківська область розташована в межах Придніпровської низовини та Середньоруської височини. Область утворили 27 лютого 1932 року, коли на території України було створено п’ять областей. До складу області входять сім районів — Богодухівський, Ізюмський, Красноградський, Куп’янський, Лозівський, Харківський і Чугуївський.
За традицією українська пошта 2001-го випустила марку «Харківська область», на якій були зображені трактор, літак і панорама міста. 2018 року випустили блок «Харківська область» у серії «Краса і велич України». На блоці вміщені марки, які показують Майдан Свободи у Харкові, скіфські степові бали, а також пам’ятки архітектури. Це палац у с. Шарівка, яке колись належало поміщикам Ольховським. Вони і збудували тут свою садибу. Також на марці є церква Всемилостивого Спаса в маєтку «Наталівка» відомого цукрозаводчика Павла Харитоненка. Проєктував храм талановитий архітектор Олексій Щусєв. 1913-го церкву освятили. Багато церковного начиння і рідкісних ікон після жовтневого перевороту в Росії вивезли в різні музеї, а церкву замкнули.
Важливе місце в історії области й України посідає с. Основа. Ці землі заселив як слободу полковник Харківського козацького полку Федір Донець у другій половині XVII ст. якийсь час це був маєток відомої козацької старшинської родини Донець-Захаржевських. 1713 року вдова полковника Федора Донець-Захаржевського продала маєток козацькій старшинській родині Квіток. Григорій Квітка-Основ’яненко, український прозаїк, драматург, літературний критик і культурно-громадський діяч, засновник художньої прози та жанру соціально-побутової комедії в класичній українській літературі, народився 1778-го в с. Основа (на марці 2003 року). Основа також стала місцем харківського летовища. 23 березня 1923-го в Харкові, що тоді був столицею України, організували акціонерне товариство «Укрповітрошлях» — першу авіакомпанія на території республіки.
25 травня 1923 року відкрили перші пасажирські лінії Харків-Полтава-Київ і Харків-Кіровоград-Одеса. Розгортав свою діяльність і завод у Сокольниках. Конструктор Костянтин Калінін збудував літак К-1, який здобув високу оцінку фахівців. А літак К-5 (на марці 1978-го) став основним лайнером цивільної авіації на внутрішніх лініях СРСР. Було побудовано 260 таких машин. Але сам авіаконструктор став жертвою більшовицьких репресій. Тепер авіапідприємство випускає літаки Ан-74 і Ан-140, розроблені в конструкторському бюро ім. Антонова (марки 1996-1997 рр.). Коли я працював авіамеханіком, то бував на цьому заводі, передаючи в ремонт літаки Ан-2.
Харківщина представлена на марці 1949 року з мапою повітряних ліній СРСР. Також край показаний на схемі нових степових лісосмуг, для яких ми, вихованці дитячого будинку, збирали жолуді в лісах Поділля (марка 1949-го). У філателії збережені імена батька та доньки — Степана та Валентини Гризодубових. Батько побачив перший американський літак братів Райт у кінохроніці, купив плівки цього фільму й узявся будувати власний літак. Злетіла лише третя його машина 1912 року (марка 1974-го). З ним полетіла і його донька, якій тоді було лише 2,5 роки. Гризодубова стала відомою льотчицею, учасницею рекордного перельоту жіночої залоги 1938-го, в роки Другої світової війни командувала жіночим авіаполком.
У Лебедині народився 1903 року Борис Гмиря, видатний український оперний і камерний співак (бас). У 1939-1957 рр. він співав у Київському театрі опери та балету, а у 1943-1944 рр. працював у Кам’янці-Подільському, в переведеному сюди німцями Полтавському музично-драматичному театрі. Ця обставина дуже нашкодила йому у подальшому житті. Масово надходили заявки на виступи співака зі США, Канади, Італії, Англії, Нідерландів та інших країн світу, але Москва його не відпускала.
У слободі Осинівка біля Чугуєва народився Ілля Рєпін, видатний український художник-живописець, член Товариства пересувних художніх виставок, академік Імператорської академії мистецтв. У с. Іванівка народився Ілля Мечников, один із основоположників порівняльної патології, еволюційної ембріології, імунології та мікробіології, творець наукової школи, лавреат Нобелівської премії у галузі фізіології та медицини за праці про імунітет (спільно з Паулем Ерліхом).
У с. Білопілля народився видатний педагог Антон Макаренко. Після більшовицької революції в країні було багато безпритульних дітей, яких треба було рятувати. У травні 1926-го він разом із чотирма вихователями й 11 вихованцями виїхав в с. Куряж, неподалік Харкова, де створив дитячу колонію, новий дружній колектив. Улітку 1927 року Макаренко почав працювати в новоорганізованій Харківській трудовій комуні, але більшовики засудили його виховні методи. Макаренка звільнили з посади завідувача. З 1936-го він працював консультантом на громадських засадах колонії в Броварах під Києвом. Раптово помер 1 квітня 1939 року біля Москви.
2003-го вийшли марки «Народний одяг Харківщини». У колекціях збереглися також марки земств Харківщини. А 2020 року вийшла марка з гербом с. Старий Мерчик.

Лев Хмельковський

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply