Новини для українців всього свту

Sunday, Aug. 7, 2022

Краса і велич України-21

Автор:

|

Грудень 08, 2020

|

Рубрика:

Краса і велич України-21
Танк «Оплот»

Ще одна столиця України відображена на поштових марках.

Харків
Харків — місто на Слобожанщині, науковий центр України, адміністративний центр Харківської області. Друге за кількістю мешканців місто України. З 19 грудня 1919-го по 24 червня 1934 року Харків був першою столицею Радянської України, звідси й назва «перша столиця». Харків має 60 науково-дослідних інститутів, 41 вищий навчальний заклад, вісім музеїв, сім державних театрів і кілька десятків недержавних, 80 бібліотек. Єдине місто в Україні, що володіє повним комплектом нагород Ради Європи. Символом міста став Держпром або Будинок державної промисловості — перший радянський 13-поверховий хмарочос, пам’ятка архітектури в стилі конструктивізму, одна з трьох харківських висоток, збудована впродовж 1926-1928 рр. Держпром є на марках 2004-го до 350-річчя Харкова і 2012-го до чемпіонату Європи 2012 року.
Пам’ятник Тарасові Шевченку в Харкові — один із найкращих взірців монументальної Шевченкіани у світі. Загалом у Харків був встановлений перший в Україні пам’ятник Тарасу Шевченкові. Ініціаторами його створення стала родина Алчевських. 1897-го Олексій Алчевський замовив у Петербурзі відомому академіку, професору Петербурзької академії мистецтв В. Беклемішеву, вихідцю з Харкова, погруддя Кобзаря з білого мармуру. 1898 року бюст без дозволу царської влади встановили біля садиби Христі Алчевської, фундаторки жіночої недільної школи для дорослих. 2 червня 1929-го Харківська міська рада ухвалила спорудити пам’ятник Тарасові Шевченку й оголосила міжнародний конкурс. Серед найкращих був спільний проєкт Федора Кричевського та скульптора Сергія Меркурова, але переможцем визнали роботу Матвія Манізера й архітектора Йосипа Лангбарда. Цей пам’ятник є на марках СРСР 1939-го, 1954-го і 1961 року.
На поштовому конверті є Харківський національний університет ім. Василя Каразіна, заснований 17 листопада 1804-го з ініціативи видатного просвітника й урочисто відкритий 29 січня 1805 року. Після Львівського, це найстаріший університет України. В. Каразін (1773-1842) — український і російський учений, народився на Харківщині, помер у Миколаєві.
2010-го на марках показали Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут» із нагоди його 125-річчя. В університеті навчаються приблизно 26 тис. студентів. На аркуші марок відтворені портрети видатних учених цього університету.
1947-го в СРСР вийшла марка «Харківський тракторний завод» (ХТЗ). Це найбільше в Україні підприємство з виробництва гусеничних і колісних тракторів загального призначення. 21 вересня 1931 року колектив ХТЗ рапортував про готовність до пуску цього заводу-велетня.
Харківський національний академічний театр опери та балету ім. Миколи Лисенка — перший український стаціонарний оперний театр, показаний на аркуші з іншими операми України. Первісна назва — Українська державна столична опера. З 9 березня до 19 квітня 1930 року приміщенні опери відбувся так званий процес Спілки визволення України, на якому засудили до ув’язнення 45 представників української інтелігенції. Пізніше цих людей засудили повторно, більшість із них розстріляли.
Свою історію Харківський національний автомобільний-дорожній університет почав у липні 1930-го. При університеті діє Лабораторія швидкісних автомобілів ХАДІ дослідницький центр і проєктно-конструкторське бюро, яке займається створенням унікальних рекордно-гоночних і спортивних та надсучасних екомобілів ХАДІ. Єдина в Україні та на пострадянському просторі науково-виробнича установа такого типу. Випускає експериментальні автомобілі під маркою ХАДІ, чотири з яких показані на марках Україні. Лабораторія була заснована 1953 року за сприяння ректора Бориса Решетникова. Автівки ХАДІ встановлювали республіканські, всесоюзні та світові рекорди. Загалом у лабораторії створили 34 моделі експериментальних автомобілів, які встановили 42 рекорди.
Собор Покрова Пресвятої Богородиці — парафіяльний православний храм у Харкові, зображений на марці України 1998-го. Собор є єдиним фрагментом забудови Харківської фортеці XVII ст., який дійшов до наших часів. У 1920-ті рр. собор був замкнений і незабаром почав руйнуватися. У 1950-х рр. його спробували відремонтувати. 1992-го храм передали Українській православній церкві Московського патріархату.
Свято-Успенський собор — будівля найдавнішого православного храму Харкова — є на марці 2019 року. Собор був заснований у середині XVII ст., а сучасна будівля зведена в 1771-1777 рр. За радянської влади собор закрили, після цього в приміщенні храму діяли різноманітні державні установи, складські приміщення. 1984-го у соборі встановили орган, тут діє Будинок органної і камерної музики з двома залами Харківської філармонії. З 1990 року були поновлені богослужіння.
Тактичну бойову колісну машину «Дозор-Б», яку розробили фахівці Харківського конструкторського бюро з машинобудування ім. О. Морозова і з 2016-го виготовляли у Львові, після модернізації прийняли на озброєння Збройні сили України (ЗСУ). «Дозор-Б» входить до лінійки панцерної техніки концерну, яка була прийнята на озброєння ЗСУ після початку війни на сході України. Перша партія «Дозорів» пройшла випробування безпосередньо на фронті 2016 року.
Бойова машина «Оплот» — сучасний український основний бойовий танк, розроблений Харківським конструкторським бюро машинобудування. Головний конструктор машини — Михайло Борисюк. «Оплот» є докорінною модернізацією танка Т-84У та найновішим представником серії танків Т-84. Обидві бойові машини є на марках 2016-го.

Лев Хмельковський

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply