Новини для українців всього свту

Monday, Jul. 4, 2022

Краса і велич України-20

Автор:

|

Листопад 29, 2020

|

Рубрика:

Краса і велич України-20
Почаївська Успенська лавра

Тернопільська область також відзначена поштовими марками.

Тернопільська область
Тернопільська область розташована на Подільській височині, її південна межа проходить по річці Дністер, східна — по Збручу. До складу області входять Кременецький, Тернопільський і Чортківський райони. Чотири міста — Тернопіль, Бережани, Кременець та Чортків — обласного підпорядкування. Тернопільщина — найбільш україномовна область у країні, 2001 року 98,8 % населення визнали своєю рідною мовою українську.
На території області розташована найдовша в Європі карстова печера «Оптимістична», завдовжки 240 км, а також одне зі «Семи природних чудес України» — Дністровський каньйон. Також Тернопільщина відома Почаївською лаврою, чудотворною Іконою Божої Матері у Зарваниці та Зарваницьким духовним центром. За кількістю замків Тернопільщина займає перше місце в Україні.
Визначною подією став випуск 2004-го марки «Тернопільська область». На марці — святині Почаївська лавра та Зарваниця. В центрі марки — герб області та мапа України, на якій позначена територія області. Кожен рік із тематикою Тернопільщини випускають чотири-п’ять художніх конвертів і проводять їхнє спеціальне погашення, зокрема, до 100-річчя Теребовлянської гімназії, 125-річчя Михайла Бойчука, 50-річчя Тернопільського музичного училища ім. Соломії Крушельницької, єврейського письменника Шмуеля Йосифа Агнона, 455-річчя Бережанського замку, 70-річчя заснування Тернопільської області.
2015-го в обіг вийшов блок «Краса і велич України», присвячений Тернопільській області. Він складає чотири марки. Перша «Тернопіль» — місто заснував 1540 року Ян Амор Тарновський. Наприкінці 1918-го до 2 січня 1919 року Тернопіль був столицею ЗУНР, а з 8 липня по 21 вересня 1920-го — столицею маріонеткового більшовицького державного утворення — Галицької СРР. У період нацистської окупації (1 серпня 1941 року — квітень 1944-го) місто підпорядковувалося дистрикту «Галичина».
На іншій марці зображені Бережани. Місто розташоване в мальовничій горбистій місцевості, на річці Золота Липа. Перша згадка про Бережани датується 1375 роком. Бережани відомі своїми численними архітектурними пам’ятками, збереженими у первісному вигляді.
На третій марці Заліщики — місто на лівому березі Дністра. До 1939-го місто було центром виноробства, славилося як кліматичний курорт із чудовими пляжами на Дністрі. Зі Львова до Заліщиків курсував прямий потяг.
Четверта марка — костел Успіння Діви Марії в Бучачі, пам’ятка архітектури національного значення. 1945 року радянська влада перетворила його на магазин, пізніше храм був складом. Головний вівтар роботи Пінзеля, частина бічних були зруйновані. 1991-го костел повернули громаді римо-католиків.
На марці 2015 року зображений пам’ятник Соломії Крушельницькій в Тернополі — перший пам’ятник жінці в цьому місті і перший пам’ятник-монумент Крушельницькій у світі на повний зріст. Вона народилася 23 вересня 1872-го в с. Білявинці, донедавна — Бучацького району Тернопільської області. Співачка зображена в нестримному поступі вперед, права рука спирається на вигадливий візерунок перил зі застиглої музики. У церемонії відкриття 22 серпня 2010 року брав участь небіж оперної зірки, народний артист України Мирослав Скорик.
Верховний архієпископ Української греко-католицької церкви кардинал Йосиф Сліпий (прізвище при народженні — Коберницький-Дичковський) народився 17 лютого 1892 року в с. Заздрість.
Почаївська Успенська лавра — православний чоловічий монастир у Почаєві, показана на аркуші 2015-го. Це найбільша православна святиня Волині, друга після Києво-Печерської лаври. На території лаври розташована Почаївська духовна семінарія. Монастир перебуває в оренді Російської православної церкви в Україні.
Найкращою поштовою маркою 2018-го в Україні стала марка «Віадук, село Плебанівка». На ній зображений старовинний залізничний міст на високих опорах — віадук, розташований у донедавна Теребовлянському районі на Тернопільщині. Ця марка посіла друге місце у європейському філателістичному конкурсі 2018 року Europa. Плебанівський віадук збудували 1896-го. Його зводили місцеві майстри під орудою австрійських інженерів. Тоді тут прокладали залізницю, яка сполучила Тернопіль із Копичинцями.
У серії стандартних марок показано герб старовинного с. Кривче, де виявили археологічні пам’ятки трипільської культури. 1639 року в селі збудували замок. Народний одяг Тернопілля та жіночі головні убори також зображені на поштових марках України.

Лев Хмельковський

До слова
Австрійська поштова служба випустила марку, присвячену корона вірусу, в якій об’єднала два аспекти пандемії — туалетний папір і соціальне дистанціювання. «Коронамарку» вартістю 2,75 EUR випускають в аркушах шириною 10 см, або десятої частини 1 м. Це — дистанція, на які уряд радить триматися один від одного, й яку в офіційних кампаніях символізує слоненя. «Якщо ви складете десять аркушів із марками, то отримаєте відстань в 1 м, або довжину слоненяти. На марці також надруковане дитинча тварини», — йдеться в заяві Austrian Post. Марка надрукована на тришаровому туалетному папері як нагадування про накопичення запасів під час паніки, що відбувалася на початку пандемії.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply