Новини для українців всього свту

Friday, Feb. 3, 2023

Краса і велич України-2

Автор:

|

Червень 09, 2020

|

Рубрика:

Краса і велич України-2
Вінницька область на блоку серії «Краса і велич України»

Пропонуємо до уваги читачів тижневика «Міст» другу розповідь із серії про красу і велич України на поштових марках. У ній ідеться про пам’ятки історії, архітектури та природи Вінницької області.

Вінницька область
Осередок Поділля — Вінницьку область — утворили 27 лютого 1932 року при створенні на території України п’яти областей. Обласний центр — м. Вінниця. Люди давно селилися у цьому краї, в середній течії Південного Бугу. Тут жили племена, що входили до складу Київської Русі, пізніше — до Галицько-Волинського князівства.
1362-го великий князь литовський Ольґерд, зібравши значне військо, розбив татарську орду, а придбані землі роздав своїм небожам Федору, Юрію, Олександру та Костянтину Коріятовичам, що продовжували державні традиції Київської Русі. Брати звели замки для захисту від набігів неспокійних південних сусідів. Вони стали основою для ряду міст.
Федір Коріятович 1363 року заклав дерев’яну фортецю на високій кручі, нижче впадання в Буг лівої його притоки — річки Віннички. Урочище Замкова гора, обернене на каменоломні, зникло зовсім, але назва «Вінниця» зустрічається в документі, підписаному 13 червня 1385-го в Кракові королем Владиславом Ягайло.
1434 року було утворили Подільське воєводство, а середнє Побужжя залишилося під владою Литви як Брацлавське воєводство. 1598-го Вінниця стала столицею Брацлавського воєводства, що зумовило розвиток Вінниці — забудову правого берега Бугу.
1672 року Польща віддала значну частину Подільського, Брацлавського і Київського воєводств туркам. Впродовж 27 літ, до 1699-го, володарювало на цих землях створене турками і очолюване їхніми ставлениками Петром Дорошенком, Юрієм Хмельницьким та іншими «князівство Сармата», відтак розтерзаний війнами край перетворився на пустелю. Після другого поділу Польщі 1793 року Поділля та Брацлавщина відійшли до Росії й утворили Подільську губернію. Вінниця стала губернським містом, але після становлення Подільської губернії з центром у Кам’янці-Подільському перейшла в статус повітового міста.
Після 1932-го Вінницька область займала території теперішніх Вінницької, Хмельницької, частини Житомирської області, але 1937 року, після утворення Кам’янець-Подільської та Житомирської областей, стала меншою.
Єдину марку СРСР про Вінницю зі зображенням будинку адміністрації видали 1962-го до 600-річчя міста. Тоді ж випустили конверт зі зображенням обласного музично-драматичного театру ім. Миколи Садовського.
Область має ряд видатних земляків. У Вінниці 17 вересня 1864 року народився Михайло Коцюбинський. Йому присвячені марки СРСР (з написом двома мовами) й України.
Український композитор, громадський діяч, педагог Микола Леонтович походив із с. Монастирок Подільської губернії. Навчався у Немирівській гімназії, Шаргородському духовному училищі, духовній семінарії в Кам’янці-Подільському. Помер також на Вінниччині, в с. Марківка, його застрелив більшовицький убивця. Україна видала марку з портретом композитора.
Світової слави хірург Микола Пирогов оселився в своєму невеликому маєтку «Вишня» неподалік від Вінниці. Для успішного спілкування з місцевим населенням вивчив українську мову. Помер 23 листопада 1881 року від раку. Його бальзамоване тіло зберігають у склепі церкви його маєтку.
Я побував там і мені відчинили склеп. Було зворушливо стояти біля скромної заскленої домовини з думкою про іншого померлого, чия домовина стала святилищем для більшовиків. Пирогов рятував людей, Ульянов-Ленін започаткував масові їхні вбивства. Марки на честь М. Пирогова виходили в СРСР та Україні.
Трагічної долі поет Василь Стус народився 6 січня 1938-го також на Вінниччині — в с. Рахнівка. Борець за незалежність України загинув за колючим дротом у неволі.
Пам’ятки Вінниччини є на поштових марках України. Серед них водонапірна вежа — історична споруда на Європейській площі Вінниці, споруджена за проєктом Григорія Артинова 1912 року. 1985-го її реконструювали та вона стала музеєм.
Перший водогін у Вінниці, роботу якого забезпечувала вежа, подавав воду з Південного Бугу залізними трубами через три водорозбірні точки на територію міста. Вежа має годинники з чотирьох боків, які щогодини озиваються мелодійним дзвоном.
У серії «Краса і велич України» Вінницька область представлена чотирма марками: «Річка Дністер, с. Лядова», «Свято-Троїцький жіночий монастир у Браїлові», «Палац княгині Щербатової в Немирові», «Світломузичний фонтан Roshen у Вінниці». Палац у Немирові має давню та цікаву історію. З початком Першої світової війни княгиня Марія Щербатова передала свій палац під військовий лазарет, де сама працювала сестрою милосердя. Потім тут був шпиталь вояків Української галицької армії й за це на початку 1920 року більшовики розстріляли М. Щербатову з родиною. Окрему марку в Україні присвятили прадавньому печерному монастирю над Дністром у с. Лядова. Також Вінниччина була представлена у серії марок «Український народний одяг».
2016-го у Вінниці відкрили перший в Україні Музей української марки ім. Якова Балабана, в основу якого лягла Олександра Балабана, колекція філателіста зі США. За оцінками Американської асоціації філателістів, це найбільша колекція українських марок у світі.
Родина Балабанів походить із с. Писарівка-Волоська Вінницької області. Яків Балабан, батько власника колекції, був активним учасником визвольних змагань українського народу 1917-1920-х рр. Мав чин хорунжого артилерії армії Української Народної Республіки та брав участь в битві під Крутами.

Лев Хмельковський

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply