Новини для українців всього свту

Monday, Jul. 4, 2022

Краса і велич України-19

Автор:

|

Листопад 26, 2020

|

Рубрика:

Краса і велич України-19
Блок «Сумська область»

На півночі України розмістилася Сумська область.

Сумська область
В українській філателії Сумській області 2002 року присвятили окрему марку, на якій зображені герб та мапа, краєвид Сумщини і старовинний храм. Сумську область утворили 10 січня 1939-го. На території цієї області відомо про понад 80 давньоруських городищ, поселень і могильників. Існували й великі міста, про які розповідають давньоруські літописи: Ромни, Вир, В’яхань, Путивль, Попаш, Глухів, Зартий. Сумському краю, його людям, подвигам і славі, помилкам і поразкам присвячено найвидатнішу пам’ятку Київської Русі — «Слово о полку Ігоревім».
У серії «Краса і велич України» випустили блок, який має чотири марки. Воскресенська церква — найдавніша кам’яна будівля міста Суми, збудована 1702 року як оборонна споруда. 1709-го цар Петро І був присутній у церкві на новорічній службі. Церква належить до видатних пам’яток української школи зодчества, які виконані в стилі українського бароко, але первинний вигляд церкви не зберігся.
Круглий двір — це садиба-манеж у місті Тростянець, унікальна пам’ятка архітектури XVIII ст., яку заснували Йосип, Денис, Герасим і Пилип Надаржинські 1749 року. Садиба схожа на невелику фортецю, вздовж якої розмістили чотири круглі триярусні вежі й одноповерхові приміщення, в яких ще донедавна жили люди. «Круглий двір» використовували як сцену для цирку й акторів, а також для господарських потреб.
Глухівський національний педагогічний університет ім. Олександра Довженка — один із найстаріших педагогічних закладів вищої освіти України. Університет заснували 25 жовтня 1874-го як учительський інститут. За свою історію цей навчальний заклад підготував понад 25 тис. випускників. У ньому навчалися Олександр Довженко, український письменник і педагог Степан Васильченко, засновник академічної капели «Думка» Нестор Городовенко, інші відомі діячі науки та культури.
Землями Сумщини проходило військо гетьмана Івана Виговського. Під Конотопом відбулася знаменита Конотопська битва, в якій українська армія перемогла російську. А історія Сум почалася після битви під Берестечком, коли 1651 року українські козаки під проводом Богдана Хмельницького зазнали поразки. Богдан Хмельницький наказав людям переселятися з правобережжя на Полтавщину та на прикордонні землі з Росією, які були практично незаселені. Впродовж десятиліття (1651-1660) з’явилася велика кількість нових поселень — крім Сум заснували Харків, Тростянець, Лебедин і багато інших. 27 червня 1651-го, перед початком битви під Берестечком, створили новий полк, козаки якого, Ймовірно, після переселення на Лівобережну Україну й заснували Суми 1652 року. 25 липня 1655-го царським указом у Сумах дозволили оселитися 100 родинам селян і козаків-переселенців із Київщини. Декотрі історики вважають саме цю дату часом заснування Сум.
На марці є сич волохатий, невелика сова, поширена на Сумщині, яку охороняє закон України. На поштових марках також зображено багатьох видатних людей, народжених або пов’язаних із Сумщиною. Серед них Максим Березовський (1745-1777) — перший композитор-українець, автор опер. 16-літнім він вступив до Петербурзької придворної капели, виїхав на десятирічне навчання в Болонській академії. 25-літнього М. Березовського обрали академіком, його ім’я золотом записали на мармуровій плиті уславленого навчального закладу. Та життя його не склалося. Композиторові був тільки 31 рік, коли він траґічно помер.
Дмитро Бортнянський (1751-1825) — український композитор, співак і дириґент, народився у Глухові, звідки його забрали у столичну капелу. Навчався у Венеції, Римі, Мілані, Болоньї та Неаполі. У 28-річному віці повернувся до Петербурґа, де став придворним капельмейстером, а з 1796-го упродовж 30 літ був керівником придворної капели, складеної майже винятково з вихованців Глухівської співацької школи.
Видатний український оперний і камерний співак (бас) Борис Гмиря народився 1903 року в Лебедині. 1930-го вступив до Харківського інженерно-будівельного інституту. 1939 року, також із відзнакою, закінчив Харківську консерваторію. Водночас став виступати на сцені Харківського оперного театру. У 1939-1957 рр. співав у Київському театрі опери та балету (з перервою). З 19 вересня 1943-го до 1 червня 1944 року працював у Кам’янці-Подільському: спершу в переведеному сюди німцями Полтавському музично-драматичному театрі, а після приходу Червоної армії — у міському музично-драматичному театрі. Масово надходили заявки на виступи Б. Гмирі в США, Канаді, Італії, Англії, Нідерландах та інших розвинутих країн світу, але радянська влада не могла дозволити йому туди поїхати.
На марці Австрії зображений Віктор Ющенко — третій Президент України. Він народився 23 лютого 1954 року в с. Хоружівка на Сумщині. Також дослідники вважають, що з Глухова походить родовід першого президента незалежної Білорусі Олександра Лукашенка, котрий зображений на марці Білорусі.
У с. Білопілля народився Антон Макаренко (1888-1939) — український радянський письменник і педагог, один зі засновників системи дитячо-підліткового виховання.

Лев Хмельковський

До слова
Представники терористичної організації «Луганська народна республіка» (ЛНР) використовували підроблені поштові марки «Укрпошти», які клеїли на листи, для залякування переселенців із тимчасово окупованих територій. Їхню діяльність блокувала Служба безпеки України. Так, співробітники спецслужби встановили, що впродовж 2019-2020 рр. група осіб, що діяла на території кількох областей, реалізовувала підроблені поштові марки «Укрпошти» різним замовникам. Частину з них використовували представники ЛНР для розсилання переселенцям поштової кореспонденції. У ній окупаційна влада вимагала від громадян підтвердити своє право на власну нерухомість на тимчасово окупованій території. У разі ненадходження документації, «органи влади ЛНР погрожували позбавити людей майнових прав на цю нерухомість. За задумом терористів, використання марок державного поштового оператора України на таких листах мало підривати довіру переселенців до органів української державної влади. Також вдалося встановити, що серійне виробництво підроблених марок організували на території невизнаної Придністровської Молдавської Республіки, а потім контрабандою завозили до України.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply