Новини для українців всього свту

Monday, Nov. 28, 2022

Краса і велич України-18

Автор:

|

Листопад 14, 2020

|

Рубрика:

Краса і велич України-18
Поштовий блок «Князівський рід Острозьких XIV-XVII ст.»

Дійшла черга і до Рівненської області.

Рівненська область
Рівненська область порівняно молода, була утворена 27 листопада 1939 року. Тепер до її складу входять Рівненський, Вараський, Дубенський і Сарненський райони. Місто Рівне кілька разів ставало українською столицею. 1283-го з’явилася перша письмова згадка про місто Рівне, коли тут сталася битва польських і литовських військ. Після 1340 року територія теперішньої Рівненської області відійшла до складу Великого Князівства Литовського.
1629-го провели перепис населення Волинського воєводства. Найбільшими містами на той час були Острог, Корець, Степань, Рівне, Дубно. У середині XVII ст. територія сучасної Рівненської області була охоплена визвольною війною під проводом гетьмана Богдана Хмельницького. 1793 року, після підписання російсько-прусського договору, частина території Рівненщини увійшла до складу Росії. Столицею Рівне було 1919-го, коли у місті перебував уряд Української Народної Республіки. Після переможної війни Польщі проти Росії за Ризьким мирним договором 1921 року територія Рівненщини відійшла до складу Волинського воєводства Польщі. У роки Другої світової війни під час німецької окупації місто Рівне знову стало столицею як центр рейхскомісаріату «Україна».
Острог — місто давнє, згадане в Іпатіївському літописі під 1100 роком. 1340-го в Густинському літописі був згаданий перший історично відомий князь із династії Острозьких — Данило, з яким пов’язують будівництво в XIV ст. найдавнішої в Острозі кам’яної споруди — Вежі Мурованої. Сини Данила близько 1430-го спорудили навколо Острога потужні укріплення з вежами, оточені ровом і валом. Марку до 900-річчя Острога випустили 2000-го. 1576 року князь Костянтин Острозький заснував тут славну Острозьку академію, зібрав у ній видатних науковців і педагогів того часу. В академії навчалися гетьман Петро Сагайдачний, науковець і письменник Мелетій Смотрицький. В Острозі також працював друкар Іван Федоров, якого князь запросив із Литви, позаяк хотів видати слов’янську Біблію. З Московії друкар утікав від переслідувань церковників. 1581 року Федоров видав славнозвісну «Острозьку Біблію» давньоукраїнською мовою. Це був неперевершений шедевр друкарського та графічного мистецтва. В СРСР і Росії видавали марки на честь Івана Федорова, щоб підкреслити його московське походження.
Поштовий блок «Князівський рід Острозьких XIV-XVII ст.» 2015 року випуску зі серії «Славетні роди України» посів друге місце в міжнародному конкурсі «Найкраща марка світу 2015» (Іспанія). Блок складається з трьох марок: «Василь-Костянтин Острозький. 1526-1608», «Гальшка (Єлизавета) Острозька. 1539-1582» та «Костянтин Острозький. 1460-1530». Блок на честь Костянтина Острозького випустили 2008-го в Білорусі. Також Україна випустила марку в пам’ять перемоги війська Костянтина Острозького на московським військом в битві 1514 року під Оршею (на марці зазначили хибну дату). Острог став п’ятим за величиною містом в Україні, поступаючись лише Києву, Львову, Луцьку та Кам’янцю-Подільському. Тепер Національний університет «Острозька академія» належить до провідних вищих навчальних закладів світу.
Ще одне славетне місто — Дубно. Перша згадка про нього зустрічається в Іпатіївському літописі 1100-го. Ще раз Дубно згадали у літописі 1149 року у зв’язку з перебуванням на Волині Юрія Долгорукого. Князь Костянтин Острозький оцінив перспективу Дубна як міста і 1492-го звів кам’яний замок. Укріплене замком місто забезпечувало військовий захист краю, а власнику — доходи від торгівлі. Вибір місця для нового замку виявився вдалим, бо вже тоді він був неприступним. Марку до 900-річчя Дубна випустили 2000-го. Середньовічне Дубно було одним з найбільших культурних центрів Волині. При тутешніх монастирях жили та працювали видатні вчені, літератори, церковні діячі.
1569 року Дубно увійшло до складу Речі Посполитої. На початку XVII ст. місто виконувало роль другої після Острога столиці Острозької ординації. Під час визвольної війни українського народу 1648-1657 рр. хвиля масових повстань докотилась і до Дубна. Влітку 1648-го дубенчани вітали загони Максима Кривоноса, які на якийсь час увійшли до міста. На боці Богдана Хмельницького були і селяни, котрі всіляко допомагали козакам. У вересні 1705 року у Дубні перебував Іван Мазепа разом із своїм писарем Пилипом Орликом.
Гетьман Мазепа також є на марці 1997-го. Зображені портрет і герб гетьмана, його бандура, клейноди, мазепинський Микільський собор (1693-1935), козак-сердюк, мортира, відлита за наказом Мазепи.
На марках відтворили портрети відомих людей, життя яких пов’язане з Дубном. Зокрема, Миколи Костомарова (1817-1885), видатного історика, етнографа, прозаїка, поета, мислителя та громадського діяча (марка України 1992 року). Він був співзасновником та активним учасником київського об’єднання «Кирило-Мефодіївське братство». 1847-го за участь у братстві Костомарова заарештували та перевезли з Києва до Петербурґа, де він провів решту свого життя.
На Рівненщині народилися український письменник, журналіст і публіцист, редактор, член уряду УНР у вигнанні Улас Самчук (1905-1987, марка 2005 року), перший президент України після здобуття нею незалежности Леонід Кравчук (марка випущена до його 80-річчя). У Рівному жив Олег Ольжич (1907-1944) — український поет, політичний діяч, археолог, син відомого українського поета Олександра Олеся. Він очолював культурно-освітню референтуру Проводу українських націоналістів (ПУН) і Революційний трибунал (ОУН), був головою ПУН на українських землях у 1942-1944 рр.
Збереглася й німецька поштова листівка, відправлена 5 вересня 1917-го. На ній зображений німецький солдат часів Першої світової війни, під ногами якого лежить мапа з містами Рівне, Дубно, Луцьк, Броди і Сокаль. Пошта України випустила марки з національним одягом і жіночими головними уборами Рівненщини. Також у серії стандартних марок показані герби Клесова та Маринина.

Лев Хмельковський

До слова
У листопаді пошта Токіо розпочне продаж марок «Україна — м. Хіно». Продаж марок присвячений співпраці України з містом Хіно в рамках японської урядової програми Host Town напередодні Олімпійських ігор. Проєкт реалізували завдяки співпраці посольства України в Японії з адміністрацією міста Хіно і Поштою Японії. Світлини України для цього проєкту зробив український фотограф В’ячеслав Присяжнюк. На них зображені знамениті туристичні місця України, зокрема, Тунель кохання в Рівненській області та Ластівчине гніздо в Криму.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply