Новини для українців всього свту

Thursday, Jan. 27, 2022

Краса і велич України-17

Автор:

|

Жовтень 28, 2020

|

Рубрика:

Краса і велич України-17
Микола Гоголь.

Цього разу — розповідь про поштові марки Полтавщини.

Полтавська область
Полтаву кожен сприймає відповідно до власних уявлень. Історик розповість, що першою назвою міста була «Лтава» від назви річки Лтава, правої притоки Ворскли. Культуролог нагадає видатних уродженців — Симона Петлюру, Івана Котляревського, Патріарха Мстислава (Скрипника), одного з піонерів ракетної техніки та космонавтики Юрія Кондратюка, художника Миколу Ярошенка, кінозірку Віру Холодну. Філателіст розповість про рідкісну та коштовну поштову марку СРСР 1959-го, випущену до 250-річчя Полтавської битви. Саме тоді готували візит Микити Хрущова до Швеції і марку заборонили. Але Хрущов до Швеції не поїхав (запрошення Швеція скасувала), тож не пішла в обіг і марка СРСР «Візит М. Хрущова до Швеції».
Мене, колишнього авіатора, Полтава вабить як кінцевий пункт човникових летів американських бомбардувальників у червні-вересні 1944-го. На летовищі побували 1 030 американських літаків. За 18 рейдів вони здійснили 2 207 летів і на об’єкти противника скинули 1 955 т авіабомб. Літаки В-17 і Р-51, які базувалися в Полтаві, зображені на марках США.
Очолена козацтвом Визвольна війна проти магнатів Речі Посполитої перетворила Полтаву понад 350 літ тому на військово-адміністративний центр Полтавського полку в складі Гетьманської України. На марці є Данило Апостол (1654-1734) — гетьман Війська Запорозького, голова Гетьманщини на Лівобережній Україні. Він народився на Полтавщині. 28 жовтня 1708 року підтримав союз гетьмана Івана Мазепи з Карлом ХІІ проти Москви, але 21 листопада перейшов на бік царя Петра І, так зберіг за собою полковницький уряд і маєтності. Помер у Великих Сорочинцях. Похований у збудованій ним Спасо-Преображенській церкві.
Філателія вшанувала багатьох відомих полтавців. Григорій Сковорода — видатний український філософ-містик, богослов, поет, педагог, народився у селі Чорнухи біля Лубен. Микола Гоголь (прізвище при народженні — Яновський) із села Сорочинці біля Миргорода з 1821-го вважається класиком російської літератури, найвизначнішим з представників її «української школи».
Микола Лисенко з села Гриньки — український композитор, піаніст, дириґент, педагог, збирач пісенного фольклору, громадський діяч. Написав гімн «Молитва за Україну» та багато творів на слова Тараса Шевченка.
Антон Макаренко здійснив у педагогічній практиці дослід, який не має прикладів, масового перевиховання дітей-правопорушників у трудовій колонії під Полтавою.
Володимир Короленко, російський письменник українсько-польського походження, журналіст, публіцист, літературний редактор і громадський діяч, народився у Житомирі, але помер у Полтаві. В Ашдоді (Ізраїль) я бачив пам’ятник йому від євреїв, вдячних за захист від переслідувань. У Кобеляках народився Григорій Китастий — бандурист, композитор, дириґент і Герой України. Він похований на цвинтарі св. Андрія у Савт-Бавнд-Бруку (штат Нью-Джерзі).
Пошта України випустила дві великих серії поштових марок, присвячених вагонам і електропотягам Крюківського вагонобудівного заводу, який займає провідні позиції не лише в Україні, але й далеко за її межами. Фундамент під перші будівлі Крюківських головних вагонних майстерень Харківсько-Миколаївської залізниці заклали 1869 року. Перші пасажирські вагони випустили 1 серпня 1900-го. Також на марці представлений пожежний автомобіль КрАЗ-63221 і самоскид на 10 т Кременчуцького автомобільного заводу.
На конверті є й Національний сорочинський ярмарок — один із найвідоміших базарів в Україні, який проводять у с. Великі Сорочинці Миргородського району Полтавщини. Сорочинський ярмарок не був ні найбільшим, ні найвідомішим. Але його прославив Микола Гоголь. Ініціатором відродження ярмарку стала Світлана Свищева, керівниця проєкту «Сорочинський ярмарок». Під її орудою 1999 року ярмарок одержав статус національного і став єдиним, що вдало поєднав історію і сучасність, народні традиції, культуру, колорит із бізнесовими інтересами українських виробників.
Свою історію Миргород як курорт почав 1912-го, на місці мінерального джерела, відкритого місцевим лікарем Іваном Зубковським (1843-1933). 17 жовтня 2013 року на сесії Генеральної асамблеї Всесвітньої федерації водолікування та кліматолікування у Греції курорт «Миргород» отримав найвищу відзнаку міжнародної спільноти фахівців курортної справи — звання «Найкращий курорт світу».
Аркуш «Полтавська область» випустили 2017-го. На ньому вміщена сцена з Сорочинського ярмарку, Полтавський краєзнавчий музей ім. Василя Кричевського (за його проєктом звели будівлю), керамічну скульптурку з Опішні та скульптурну групу за твором Миколи Гоголя в Миргороді. Також Полтавщині присвятили блоки «Українська вишивка» та «Народний одяг». Є на марках і Маруся Чурай, Хрестовоздвиженський собор, заснований 1689 року на кошти генерального судді козацького війська Василя Кочубея. Філателісти також зберігають земські марки, випущені у Полтаві, Лохвиці, Кременчуку та Пирятині.

Лев Хмельковський

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply