Новини для українців всього свту

Tuesday, Jun. 15, 2021

Чудесні джерела Трускавця. За лікувальними властивостями місцеві води не мають аналогів у світі

Автор:

|

Травень 17, 2012

|

Рубрика:

Чудесні джерела Трускавця. За лікувальними властивостями місцеві води не мають аналогів у світі

Трускавець — один з унікальних курортів України у Львівській області. Розташований у передгір’ї Східних Карпат, у мальовничій балці річки Воротище, на висоті 350—400м над рівнем моря, оточений невисокими пагорбами.

При долині — курорт

Сповнена свіжості зелена долина, багате на кисень і озон повітря, теплий, помірно континентальний клімат і цілющі мінеральні води — усе це створює винятково сприятливі умови для відпочинку й оздоровлення. Місто розкинулося у великому лісопарку. На його території зосереджені великі запаси підземних мінеральних вод із 14 природними джерелами й покладами «гірського воску» — озокериту. Але, безперечно, славу Трускавцю принесла унікальна лікувальна «Нафтуся» — гідрокарбонатна, магнієво-кальцієва вода з високим вмістом органічних речовин нафтового походження.

Трускавецька «Нафтуся» — це слабомінералізована вода: концентрація солі — не більше за 0,8 г/л, безбарвна, навіть дуже прозора, холодна (8—10 градусів за Цельсієм). Вона має доволі специфічний присмак нафти і слабкий запах сірководню, особливо відчутний для тих, хто вживає воду вперше. Однак «Нафтуся» все-таки смачна.

Продукт мікробної життєдіяльності

«Нафтуся» містить майже всі мікроелементи, різні гази та ще… мікроорганізми. Але не лякайтеся, це — корисна флора, здатна розвиватися на хімічних компонентах «Нафтусі». Десятки груп мікроорганізмів «населяють» «Нафтусю». Усі вони щось використовують і щось виділяють, надаючи воді лікувальних властивостей. А от чи радіоактивна «Нафтуся»? Радіонуклідів, пов’язаних із чорнобильською катастрофою, поки що в ній не знаходять. Однак природна радіоактивність таки існує, і вчені встановили, що «Нафтусю» можна розглядати як воду… метеоритного походження.

Окремі структури «Нафтусі» взаємодіють із рецепторами парасимпатичного й симпатичного відділів вегетативної нервової системи людини, яка суттєво впливає на тонус гладкої мускулатури шлунка, жовчних і сечових шляхів, кровоносних судин і є одним із механізмів, котрі забезпечують протибольовий ефект. Завдяки імуномодулюючій дії ця «космічна» вода відновлює захисні сили організму, попереджає онкологічні захворювання.

Усе — під рукою

Загалом Трускавецьке родовище має аж 25 мінеральних джерел, але найбільш відомими вважаються три з них: «Марія», «Софія» та «Броніслава».

Джерело №1 у Трускавці «Марія»— це хлоридно-сульфатно-натрієва вода. Вона знижує шлункову секрецію, стимулює жовчоутворювальну функцію печінки, збільшує вироблення жовчі, зменшує концентрацію холестерину в жовчі, стимулює регенерацію тканин печінки, зменшує запальні процеси й спастичні прояви шлунково-кишкового тракту. Лікарі рекомендують її пити при захворюванні на цукровий діабет, панкреатит, сечовивідних каналів, печінки тощо.

Джерело №2 «Софія» — це хлоридно-сульфатно-натрієва вода з підвищеним умістом мікроелементів. Ця «Нафтуся» впливає на кислотно-лужний баланс і сприяє зменшенню кислотноутворювальної функції шлункових залоз. Ії варто вживати при захворюваннях шлунка, кишечнику та дванадцятипалої кишки (хронічний панкреатит, хронічний коліт, хронічні гастрити, виразкова хвороба).

Ну а воду із джерела №3 «Броніслава» в Трускавці застосовують при лікуванні верхніх дихальних шляхів, для полоскання горла й носоглотки.

Купелі не завадять!

І, звісно ж, окремо слід згадати джерело «Юзя». Це — слабомінералізована вода зі слабким запахом сірководню. Органічні речовини, які вона містить, підсилюють лікувальну дію на організм людини. Цю воду не варто пити, її використовують зовнішньо: завдяки речовинам гліцеринового походження ця «Нафтуся» сприятливо впливає на шкіру, надає їй здорового вигляду й еластичності.

Для зовнішнього використання надаються й води інших джерел — у вигляді ванн, зрошень, промивань, гідромасажу й інгаляцій. Окрім мінеральних, застосовують вуглекислі та перлинні ванни, що особливо ефективні при супутніх захворюваннях серцево-судинної системи, цукровому діабеті та порушеннях обміну речовин. Басейн із мінеральною водою й сауну відвідують ті, хто відновлює функції суглобів і м’язів. Такі мінеральні купелі сприяють ефективному лікуванню остеохондрозів, артритів, артрозів і міозитів. Але всі води слід уживати тільки за призначенням лікарів. Самолікування може призвести до цілковито протилежного ефекту, ніж очікувалося.

Земний віск — як бджолиний

1850 року австрійський мінеролог Глюкер уперше використав термін «озокерит» (від грецького «озо»— пахну, «херос» — віск). У європейській науковій літературі озокерит називають гірським, земним, мінеральним воском. Основні його поклади знаходяться за 10 км від Трускавця в місті Бориславі. Це — дуже рідкісна гірська порода. За запасами, видобутком, переробкою та якістю озокериту Україна міцно утримує світове лідерство.

Зовні озокерит нагадує бджолиний віск, а за колірною гамою в природі набуває від жовтого до зеленувато-коричневого відтінків. Він має високу теплоємність і ґенетично споріднений із нафтою, позаяк складається із суміші твердих вуглеводів. Видобування земного воску почалося наприкінці XVIII сторіччя, водночас із нафтою.

У різні роки озокерит використовувався для виготовлення свічок, обробки шкіри, у медицині (для лікування суглобів, травм і вогнепальних ран). На практиці застосовують препарати на основі озокериту й інших нафтопродуктів (парафіну, вазеліну) — озокерафін, озокералін, озопарафін, серветки озокерафінові, медичний озокерит. Було помічено, що терапевтична дія «Нафтусі» значно посилюється навіть при одноразовому застосуванні аплікацій з озокериту. Таким чином, комплекс цінних біологічних і фізико-хімічних особливостей озокериту робить його незамінним, і тому попит на нього постійно зростає (за даними за 1992 рік, 1 тонна озокериту коштувала в 50 разів дорожче, ніж 1 тонна нафти). Та й сьогодні, у ХХІ столітті, земний віск надалі є дуже цінною сировиною.

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply