Новини для українців всього свту

Wednesday, Oct. 5, 2022

Чотири палаци і маєток гетьмана

Автор:

|

Серпень 14, 2022

|

Рубрика:

Чотири палаци і маєток гетьмана
Палац Любомирських

Жидачівщина — давній край Прикарпаття. Ці землі на межі Львівської й Івано-Франківської областей згадуються ще в «Повісті минулих літ» і свій літописний відлік ведуть від княжих часів. Зараз це вже колишній район Львівщини, який увійшов у склад Стрийського. Там гарна природа, протікають річки Стрий і Дністер, відпочинок біля яких можна поєднати з оглядом архітектури. Серед інших давніх маєтків там можна оглянути, зокрема, й садибу гетьмана Війська Запорозького.
Жидачів — давнє місто, у XII ст. належало до Галицько-Волинського князівства і відоме під назвою Удеч (Зудечів). У документах вперше згадується під 1164 роком, воно було важливим торговим центром на торгових шляхах. Літописний Удеч мав дерев’яний замок, його кілька разів перебудовували. Зараз про нього нагадує тільки назва місцевості — Замкова гора, її вали та рови. А топонім Кораблище може вказувати на існування річкового порту на Дністрі в часи жвавої торгівлі.
Замок не зберігся, зате в місті є костел, в якому відправили урочисту месу на честь перемоги війська Яна ІІІ Собеського над турками під Журавном 1676-го. Костел Успіння Богородиці збудували у 1577-1612 рр. А в церкві Воскресіння Христового зберігається ікона XV ст. Жидачівська Оранта.
Журавно теж увічнило цю знаменну перемогу. Там стоїть пам’ятна колона на честь укладеного Журавненського миру. А ще у цьому містечку є палац Скшинських-Чарторийських. Перший класицистичний маєток збудували наприкінці XVIII ст., однак він згорів 1904-го. Після цього вирішили збудувати новий палац поруч. Тодішній власник Журавного Антоній Скшинський звів двоповерховий палац, вже у стилі французького неоренесансу. Згодом його перебудував останній власник Казимир Чарторийський.
Довкола був ландшафтний парк, окремі дерева якого досі ростуть, зокрема, тюльпанове дерево. Радянська влада влаштувала у палаці протитуберкульозний санаторій. Рівно через сто років після попередньої пожежі, 2004-го, новий палац знову дуже зруйнувала пожежа. Санаторій перенесли у новіші приміщення, а будівлю палацу взялися ремонтувати. У ньому відновлений дах і вікна, але стіни, вишукана ліпнина й інтер’єр в аварійному стані.
Ще один палацик XIX ст. зачаївся у с. Лівчиці. Його назва походить від слова «лови, ловити». Сюди, в густі ліси, приїжджали на полювання, лови. Про походження палацу і його власників є кілька версій. Але найвірогіднішою є та, що його збудував посол Галицького сейму Броніслав Лось за зразком мисливських палаців Європи. Довкола нього був парк зі ставом. Зараз тут працює Лівчицька школа-інтернат.
Класицистичний палац Язвінських у Бортниках не зберігся. Натомість новий палац у стилі історизму збудував 1883 року львівський архітектор Юліан Захаревич для відомого в той час портретиста Генрика Родаковського, який був власником села. Проєкт Захаревича зазнав змін за нового власника маєтку Францішека Замойського. Палац двічі перебудовували. Однак найгірше він постраждав у Першу світову. Тому наступна відбудова практично позбавила споруду всього декору, зберігся лише герб власників на фасаді. З 2004-го у колишньому палаці працює сиротинець для хлопчиків при греко-католицькій церкві.
У Ходорові знайдемо палац Любомирського. Його збудували 1933 року на місці попередника-погорільця, який стояв тут із XIX ст. У колишньому маєтку донедавна працювало одне з відділень міської лікарні, зараз там лише аптека. У Ходорові можна оглянути багато інших і трохи менших маєтків, затишних кам’яниць. В одній з них працює міська рада.
Село Руда було маєтком гетьмана Івана Виговського. Назва села свідчить про те, що тут видобували залізну руду. Це справді дуже давня місцевість. У XII-XIV ст. там було укріплене городище. Пізніше збудували замок. Від 1660-го Руда та околиці стала власністю родини Виговських.
У селі є маленька садиба, яку називають гетьманською, хоча насправді її збудували вже наступні власники села. Тим не менш, маєток гетьмана, переможця московського війська у Конотопській битві, у кепському стані. Біля нього — 500-літній дуб, який назвали на честь Виговського. Він росте на земляному насипі, своєрідному кургані. Історики не відкидають версії, що там перепоховали гетьмана, позаяк його син боявся, щоб над прахом батька не поглумилися. Музей гетьмана Івана Виговського у Руді працює як філія Львівської галереї мистецтв.
Як повідомляв «Міст», три палаци стоять дорогою на Самбір.

Орися Шиян, Zaxid.net

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply