Новини для українців всього свту

Friday, Jun. 25, 2021

11 старовинних замків Західної України

Автор:

|

Квітень 01, 2020

|

Рубрика:

11 старовинних замків Західної України

Найгарніші замки України розміщені на заході країни.

Замок Любарта

Якщо будете у Луцьку, обов’язково завітайте в замок Любарта — одного з останніх правителів Галицько-Волинської держави. Це одна з найбільших і найстаріших твердинь в Україні, що збереглася майже в первісному вигляді. Збудований у XIV ст. литовським князем Вітовтом Любартом. Давньоруське місто Лучеськ мало дерев’яну стіну ще 1075-го, коли Болеслав Хоробрий (1042-1082) облягав його впродовж шести місяців. Юрій Долгорукий не зумів узяти Лучеськ після шеститижневої облоги 1149 року. 1255-го стіни Луцька штурмував онук хана Джочі Куремса. Теперішній замок збудували у 1340-х рр. Він славиться відбитими облогами з боку численних вождів, у т. ч. Казимира Великого (1349), Ягайла (1431) і Сиґізмунда (1436). Саме тут відбулася Луцька конференція 1429 року, в якій взяли участь імператор Сиґізмунд, Василь II Московський, Ягайло, Вітовт Великий і воєвода Валахії.

Підгорецький замок

Збудований італійським архітектором Андреа дель’Аква в середині XVII ст. для козацького командира польської корони. Пам’ятник архітектури є справжнім прикладом ренесансного палацу з його бастіонними укріпленнями. Триповерховий замок охоплює розкішний італійський парк, внутрішній дворик і середньовічний собор; всі вони були збудовані в XVIII ст. і відображають стиль бароко. Збудований для дозвілля, а не для оборонних цілей, замок, що залишився в руках польських військових лідерів у XVIII ст., є явним відходом від попередніх замкових споруд у реґіоні. Це більше заміський будинок або палац, з ландшафтним парком у французькому й англійському стилях і двома церквами. Власники комплексу також зібрали велику колекцію живопису, скульптури, броні та ремесел у приватній колекції, якою керує Музей образотворчих мистецтв у Львові. Комплекс ремонтували у XVIII ст., у ХІХ ст., він зазнав шкоди ХХ-го. Під час польсько-радянської війни 1919-1921 рр. замок серйозно вандалізували, а після Другої світової війни перетворили на санаторій для хворих на туберкульоз. Пожежа 1956 року, викликана грозою, призвела до значних збитків.

Свірзький замок

Замок у Свіржі Львівської області збудували як оборонну споруду 1530-го. Він стоїть на горі Белз, в оточенні непрохідних боліт і озер, із підйомним мостом. Над стінами замку працював Павло Ґродзицький, генерал, котрий задумав і комплекс «Арсенал» у Львові. За час свого існування його не раз перебудовували, а після чергової реконструкції у XVII ст. твердиня здобула риси аристократичної резиденції. У XVIII ст. вона перестала діяти як фортеця і стала резиденцією одного заможного польського магната. 1907 року капітальний ремонт інтер’єру здійснив його аристократичний господар, граф Роберт Ламезан де Салінс. Резиденція отримала нові меблі, з вишуканим мистецьким оздобленням і меблями, цінними картинами та великою бібліотекою, що зберігається в її стінах. Замок був зруйнований в часи Першої світової війни. Потім граф Салінс повернувся, щоби знову реконструювати те, що залишилося від замку, але повторна радянська окупація не дала цим планам здійснитися. Замок від недбалості, лише наприкінці 1970-х повернувся до суспільної свідомості після того, як зіграв головну роль у радянській кіноверсії «Трьох мушкетерів».

Замок Паланок

Замок Паланок є великою фортецею на вершині пагорба в місті Мукачево. Мало хто знає, що ця 68-метрова вершина є згаслим вулканом. Будівництво розпочали в XIV ст. шляхтичі Угорського королівства на 68-метровому вулканічному пагорбі. Впродовж століть замок слугував резиденцією багатьох відомих людей: родини Коріатовичів — майже 200 років, сербського князя Джураджа Бранковича, регента Угорщини Яноша Хуньяді і дружини угорського короля Лайоша Марії. По всій висоті замок мав вражаючий захист: 164 гармати різного калібру і 60 барил пороху. Замок був оточений глибоким ровом, високими дерев’яними стінами — у загарбника майже не було шансів пройти сюди. Замок складається з 130 різних кімнат зі складною системою підземних переходів, що сполучають їх разом.

Замок Меджибіж

Замок у Хмельницькій області був збудований як оплот проти експансії Османської імперії у 1540-х рр. Він став однією з найсильніших фортець Королівства Польського на Поділлі. Спершу дерев’яний замок заклали десь 1146-го князі Болоха (леґендарне Болохівське князівство). Замок пережив монгольське вторгнення, але 1254 року його розібрав Данило Галицький за наказом монгола, як і кілька інших замків і фортець Київської Русі. Замок перебудували князі Коріатовичі після того, як Великий князь Литовський переміг Золоту Орду в битві під Блакитними Водами 1362-го. Ця вражаюча твердиня збереглася дивом. Його власники часто змінювались, у результаті фортеця Меджибіж зазнала розмаїтих реконструкцій.

Хотинський замок

Хотинська фортеця розташована на березі Дністра в місті Хотин. Її будував Данило Галицький упродовж 1201-1264 рр. Хотинські землі завжди були привабливою мішенню для польських королів, молдавських князів і турецьких султанів. Не дивно, що Хотинська фортеця стала головним полем бою під час Хотинської битви 1621 року між Річчю Посполитою й Османською імперією. Яскрава історія замку, який є історичним та архітектурним заповідником, щороку приваблює тисячі туристів. У Хотинській фортеці зняли багато історичних пригодницьких фільмів: «Гадюка» (1965), «Захар Беркут» (1971), «Стріли Робіна Гуда» (1975), «Стара фортеця» (1976), «Д’Артаньян і три мушкетери» (1978), «Балада про доблесного лицаря Айвенґо» (1983), «Чорна стріла» (1985), «Тарас Бульба» (2009).

Кам’янець-Подільський замок

Кам’янець-Подільський — місто з найбільшою пам’яткою архітектури України після Києва та Львова. Це місто розташоване на річці Смотрич, і декотрі вчені вважають, що його заснували даки під час військових походів. Можна з більшою певністю сказати, що місто існувало в середні віки — і саме тоді збудували Кам’янець-Подільський замок, найвідомішу споруду міста. Завдяки цьому замку стародавнє місто Кам’янець-Подільський немов залишилося в XIII ст. Щороку місто святкує своє середньовічне минуле тематичними фестивалями, які дозволяють відвідувачам знову і знову повертатися в сиву давнину.

Замок у Дубно

Це один із найдавніших замків України, збудований 1492-го завдяки князю Костянтину Острозькому. З товстими стінами і суворим болотистим ландшафтом замок був майже неприступним, хоча багато хто намагався сюди пробратися. Жителі поселення Дубно знаходили притулок у замку під час заворушень і міцний фундамент ще жодного разу не поступився.

Замок у Старому Селі

Замок у Пустомитівському районі Львівської області збудував князівський рід Острозьких. Її первісні лісові укріплення, вперше згадані 1448 року, зруйнували турки наприкінці XV ст. У 1580-х рр. у Старому Селі збудували безпечніший кам’яний форт, який мав захищати шлях берладників від Львова до Румунії. Ці стіни зруйнували козаками Хмельницького під час облоги Львова 1648-го. Теперішню фортецю, майже трикутної форми, з 15-метровими стінами та церемоніальними воротами на південному боці замовив князь Владислав Домінік Заславський — один із останніх представників родини Острозьких. Цитадель звели у 1649-1654 рр., раніше вона містила палацову резиденцію князя Заславського, одного з найзаможніших землевласників Східної Європи і зятя короля Івана III Собеського. Після смерті князя Заславського у Старому Селі 1656-го фортеця поступово занепала, хоча успішно витримала облогу турків 1674 року.

Збаразький замок

Замок у Збаражі — укріплений оборонний опорний пункт у Тернопільській області, збудований за часів Речі Посполитої. Розташований на Замковій горі. Його спорудили у 1626-1631 рр. за проєктом фламандського архітектора ван Пієна, котрий надихався фортифікаційними спорудами Італії. Будівництво замку здійснювали польські поміщики — брати Юрій і Христофор Збаразькі. Після смерті Юрія 1636 року замок перейшов князям Вишневецьким та її видатним членам, особливо Яремі Вишневецькому, котрі зміцнили оборонні споруди. П’ятигранні бастіони розташовані по чотирьох його кутах, в кожному з них були тунелі, що сполучали їх із казематами та замковим двором.

Червоноградський замок

Один із найзакинутіших і наймістичніших замків України. Помилково асоціюється з сучасним українським містом Червоноград. Насправді замок слугував оборонним укріпленням для іншого міста, якого вже давно немає на мапі — Червоногорода. Замок, а тепер уже його руїни, розташовані в урочищі Червоному, неподалік від Ниркова Заліщицького району Тернопільської області. У XX ст. замок пристосували під свиноферму.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply