Новини для українців всього свту

Monday, Jan. 30, 2023

Про письменника, філолога й історика Осипа Бодянського

Автор:

|

Січень 30, 2019

|

Рубрика:

Про письменника, філолога й історика Осипа Бодянського

Осип (Йосип) Максимович Бодянський народився 12 листопада 1808 року в містечку Варва Лохвицького повіту на Полтавщині (тепер належить до Чернігівської області). Навчався в Переяславі та Полтаві в духовних семінаріях. 1834-го закінчив Московський університет. 1837 року здобув звання магістра словесних наук. У 1837-1842 рр. побував у наукових відрядженнях в південних та західних слов’янських країнах. У 1842-1868 рр. працював професором кафедри історії та літератури слов’янських наріч Московського університету, секретарем Московського товариства історії та старожитностей при Московському університеті та редактором бюлетеня «Чтения».
Під псевдонімом А. Бода-Варвинець він друкував у російських журналах українські поезії, збирав українські народні пісні. Цінними були й його переклади російською мовою праць чеських, польських та українських науковців і письменників.
Найвище Бодянський цінував дружні контакти з Шевченком, які відбувалися 1844-го, 1845-го, 1858-го і 1859 року, вони обмінювалися листами (збереглося два листи Бодянського і шість листів Шевченка). Плануючи видання всеслов’янського альманаху, він переписав для нього 15 творів Шевченка. 9 травня 1861 року Бодянський був серед тих, хто прощався з Шевченком у церкві Тихона-чудотворця у Москві.
Він — передовий громадський діяч, поет-фольклорист, автор оригінальних українських поезій і збирач фольклорних переказів, популяризатор тогочасної української літератури, член-кореспондент Петербурзької Академії наук. Завдячуючи цій славній людині, до нас дійшли зокрема конституція Пилипа Орлика і Реєстр усього Війська Запорозького після Зборівського договору з королем польським Яном Казимиром, складений 1649 року. Помер Осип Бодянський 6 вересня 1877 року в Москві, там і похований.

Ярослав Стех

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply