Новини для українців всього свту

Thursday, Sep. 23, 2021

Презентували книжкову колекцію, подаровану діаспорянином

Автор:

|

Лютий 13, 2020

|

Рубрика:

Презентували книжкову колекцію, подаровану діаспорянином
Подарунок Михайла Гереця

У Луцьку відбулася презентація книжкової колекції з 124 книг, які Волинській державній обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Олени Пчілки подарував Михайло Герець, видатний представник української діаспори Америки. «Незгасне полум’я любові до України: дарунок уродженця села Люб’язь, представника української діаспори в Америці Михайла Гереця — головній бібліотеці Волині» — під такою назвою відбулася презентація колекції книг, що поповнила фонд рідкісної книги книгозбірні. У складі колекції — цінні закордонні видання українською мовою, що побачили світ у Нью-Йорку, Вінніпеґу, Авсбурзі, Мельбурні», — йдеться у повідомленні бібліотеки.
Погляд літературознавців, істориків обов’язково привернуть десятитомне видання «Історія України-Руси» Михайла Грушевського (Нью-Йорк, 1954), «Твори» Івана Франка у 20 томах (Нью-Йорк, 1956), «Твори» Лесі Українки в 12 томах із коментарями до кожного твору Петра Одарченка, Миколи Зерова, Михайла Драй-Хмари (Нью-Йорк, 1953), «Твори» Тараса Шевченка в 14 томах (Чикаґо, 1962), І. Сірка «Голос крові» (Мельбурн, 1961) та інші. Неймовірно тішить поява в книжковому зібранні закордонного видання «Поезії» Ліни Костенко, що вийшло в видавництві «Смолоскип» 1969-го і містить 245 творів. На книзі — автограф Михайла Гереця.
У презентації взяли участь і виступили: Андрій Бондарчук, політик, письменник, народний депутат України І скликання, що сприяв у передачі колекції; Петро Троневич, відомий дослідник, краєзнавець, який досліджував історію роду Гереців в архівах Луцька, Рівного, Пінська; Ніна Ходачинська, нотар, уродженка с. Люб’язь, котра побувала в гостях у родини Гереців у США; Олена Бірюліна, завідувачка музею Луцького братства.
Колекцію книг присутнім представила провідний бібліотекар Наталія Хом’як. Поезію Наталії Лівицької-Холодної, присвячену Аллі Герець далекого 1947 року, продекламувала Юлія Ціхоцька. Вірш, написаний онукою Гереців Софійкою про події на Майдані в Києві прочитали англійською й українською мовами працівниці бібліотеки Марія Лавренюк та Ольга Кириченко відповідно. Проникливим було цитування провідним бібліотекарем Анною Гут уривків із спогадів про Олену Пчілку батьків Алли Легкої-Герець та епістолярної спадщини цієї видатної української родини.
Михайло Герець народився в селі Люб’язь на Любешівщині 1925-го. За часів Польщі закінчив шість класів у школі рідного села. Під час війни навчався на вчительських курсах, працював у школах ближніх сіл Шлапань, Хоцунь, Кримне. Разом із братом Олександром воював у лавах сотні Мазепи Української повстанської армії.
З наближенням Червоної армії сім’я Гереців із дев’ятьма дітьми (!) переходить навесні 1944 року кордон і потрапляє до Німеччини. Не зважаючи на поневіряння, Гереці багато працюють. Михайло Герець у Німеччині завершує середню освіту.
1950-го всій родині вдається переїхати до США, де Михайло здобуває фах інженера-будівельника, захищає дисертацію. Його життя — яскравий приклад того, як сумлінною працею можна реалізувати себе в умовах американського суспільства. З 1957 року перебуває в щасливому шлюбі з Аллою Легкою із міста Гадяч на Полтавщині, землячкою Олени Пчілки.
Михайло Герець завжди переймався справами України, очолював Фундацію ім. Олега Ольжича. Надавав разом із побратимами фінансову допомогу на відбудову Михайлівського Золотоверхого монастиря, в поверненні 11 фресок цього величного собору з Росії. З початком українсько-російської війни на Сході України надав грошові кошти для полку «Азов».
Відчули підтримку і на Волині — на фінансування ремонтних робіт, виплату стипендій для окремих студентів-богословів, відродження зруйнованих і будівництво нових храмів. Зокрема, 10,8 тис. USD потрапили на відбудову згорілого корпусу Православної богословської академії в Луцьку, побудову храмів Української православної церкви Київського патріархату у Любешові та на Ратнівщині. Сприяв Луцькому Хресто-Воздвиженському братству у створенні музею та видавничій діяльності.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply