Новини для українців всього свту

Monday, Oct. 18, 2021

Презентація гідної уваги книжки відбулася у Віндзорі

Автор:

|

Липень 17, 2019

|

Рубрика:

Презентація гідної уваги книжки відбулася у Віндзорі
Після презентації. Христина Береговська — крайня праворуч

На полицях, бібліотеках і на руках зацікавлених українським образотворчим мистецтвом читачів, з’явилася книжка «Страсті Христові Василя Курилика», що вийшла у львівському видавництві «Апріорі» торік. Автор цієї об’ємної, на 395 сторінок, книги, шостої з черги, є Христина Береговська, кандидат мистецтвознавства та докторант Львівської національної академії мистецтв, котра вирішила приїхати до Канади, щоб тут провести презентацію своєї праці про вершини релігійного мистецтва канадського художника українського походження. У книзі зазначено про те, що це — перша публікація в Україні про мистецтво п. Курилика, передусім про його серію картин «Страсті Христові», яка складається із 160 його творів.
Під час перебуванні в Канаді а. Береговська провела вже кілька презентацій своєї роботи. Вони відбулися в приміщеннях Інституту св. Володимира (11 червня) та в Канадсько-українській мистецькій фундації (25 червня) в Торонто, а також в Ошаві, Гамільтоні, Сент-Катеренсі те деінде. Презентувати це ошатне видання авторка вирішила й у місті Віндзор. На її звернення і прохання влаштувати таку зустріч, погодився парох Української католицької церкви свв. Володимира і Ольги о. Тома Гривна. У підвальній залі цього храму зібралося невелике число осіб, лише 13, але з огляду на чималу кількість українців, котрі живуть у цьому місті та в околицях, могло бути багато більше.
Про саму п. Христину і чим займається вона, коротко розповів Орест Сушко. Свою ж промову вона почала з того моменту, коли вперше побачила оригінальні твори Курилика, зокрема, його «Страсті Христові», відвідавши своїх родичів у Торонто 2004 року, й оцінивши їх як шедевр світового мистецтва.
Популярного канадського мистця п. Береговська вважає феноменальним творцем, за її власною версією, близько 10 тис. картин, малюнків, рисунків, ескізів, в які маляр зумів вкласти свій світ різноманітних кольорів, для створення яких знадобилося майже тридцять років наполегливої праці. Зі слів докторантки присутні дізналися про те, якими тернистими шляхами пройшов мистець, переконаний атеїст, із одної держави до другої й третьої, й якому вдалося побороти невіру в Бога в 30 років.
Малювати п. Курилик почав із перших днів семирічного перебування в Англії (1952-1959), до речі, в психіатричній клініці, проте інтенсивніше з-під його рук з’являлися картини, намальовані в канадському Торонто, де він оселився на постійно. Багато з цих полотен п. Береговська висвітлювала на екрані, додаючи до них свої зауваження, інформацію та коментарі. Цікаво було дізнатися від неї про зміст картин на різні теми, присвячених різним етнічним групам Канади, проте найбільше вона розповідала про серію «Страсті Христові».
Доповідь Христини Береговської тривала майже одну годину, і відбулася увечері п’ятниці, 8 липня ц. р., за вичерпність якої її подякував о. Гривна. Він також повідомив присутнім, що подружжя Марійка та Павло Лопати стали організаторами цієї зустрічі. З мистецтвознавцем зі Львова співбесідники ще довго розмовляли, завдавали їй запитання, передусім ті, хто близько співпрацювали із Ольгою та Миколою Колянківськими, засновниками мистецької галереї в Ніаґара-Фалс («Курелек Колекшин», тепер — Niagara Falls Art Gallery). Наприкінці зустрічі шановна гостя висловила щиру подяку усім тим особам, хто доклав свої зусилля для її проведення. Присутні не квапилися розходитися по домівках, тож при солодкому печиві з кавою продовжували вести свої взаємні гутірки, мабуть, і про те, хто з них і що знали з життя і діяльності нашого Василя Курилика.

Павло Лопата

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply