Новини для українців всього свту

Monday, Jan. 24, 2022

Перш ніж виготовити вуса або бороду, волосся відварюють

Автор:

|

Травень 01, 2019

|

Рубрика:

Перш ніж виготовити вуса або бороду, волосся відварюють

Лариса Петракова

Якось спостерігала, як заньківчанину Степанові Глові перед виставою «Мазепа» п. Лариса наклала старечий грим. «У гримерно-постижерний цех прийшов молодим — вийшов звідти чоловіком у літах», — пожартував актор. Іншого разу вродливу акторку Юлію Михайлюк-Коржук перетворила на паскудну Проню Прокопівну з вистави «За двома зайцями».
За роки роботи у театрі Лариса Петракова створила акторам близько 200 художніх образів. Каже: аби підібрати вдалий портретний образ, підкреслити риси характеру, освіченість персонажів, їй необхідно знати не лише сюжет, а й уміти відтворити зачіски різних історичних епох і народів.
Гримерно-постижерний цех радше схожий на музей постижерних виробів. У величезних скляних шафах — безліч перук, кіс, шиньйонів, пасем різної довжини та відтінків. Одні з натурального волосся, інші — зі штучного.
Звертаю увагу на світловолосу перуку з діадемою, що акуратно розкладена на підставці. Моя співрозмовниця каже: народна артистка України Таїсія Литвиненко одягає її лише для ролі Катерини ІІ у виставі «Різдвяна ніч».
Майстриня висуває величезну шухляду. У ній — кілька невеличких комірок. У кожній — вуса, бороди, брови, на паперовій стрічці — напис із назвою вистав, для яких призначені. В цеху працюють три гримери-постижери: крім п. Лариси, Софія Франчук (начальник цеху) і Тетяна Маланчук. На роботу жінки приходять задовго до початку вистави чи репетиції. Насамперед необхідно підготувати наклейки: вуса, бороди, брови почистити від клею, причесати. А ще — випрати перуки з натурального волосся, зробити нові.
«Перш ніж виготовити вуса або бороду з натурального волосся для вистави, хвилин зо 20 його відварюю, просушую, розпушую та розчісую, — каже жінка. — Професійною мовою — готую крепе».
Аби я мала уявлення, як робляться постижерські вироби, п. Петракова вирізає з паперу форму під вуса, наклеює на дерев’яну основу, що має вигляд людської голови, зовні накладає тонку тканину-сіточку. За допомогою гримерного гачечка набиває на неї по одній або кілька волосин. Збоку спостерігаєш: наче вишиває. Потім пригладжує, надає виробу форми. Півгодини — і вуса готові. Робота тонка і копітка, вимагає посидючості та терпіння.
Постижери часто працюють за ескізами художників-постановників, які визначають зовнішність актора.
«Роль Проні у виставі «За двома зайцями» грають дві актриси: Інна Калинюк та Юлія Михайлюк-Коржук, — продовжує п. Лариса. — Це два різні образи. Софія Франчук робить акторкам зачіски, я допомагаю гримувати. А перед дитячою виставою «Івасик-Телесик» акторам Ігорю Гавриліву й Олегові Сікиринському ми створювали жіночий образ. Адже в цій казці у двох складах вони грали роль Оленки-зміючки. Тільки-но актор загримується, одягне костюм, перуку — вже почувається в ролі. Від вдалого зовнішнього образу — до внутрішнього перевтілення. Бувало, перед прем’єрою продумуєш усе до деталей. Зіграє актор прем’єру, дивишся: не така перука йому потрібна. На другу виставу її змінюємо.
Траплялися й курйози. В однієї акторки було коротке волосся, а за роллю їй треба було мати косу. Вистава, в залі — аншлаг. Раптом вплетена в її волосся коса на сцені стала сповзати. Акторка, на щастя, не розгубилася: косу притиснула величезною хусткою, яку мала на плечах. Тому під час вистав гримери-постижери частенько підстраховують акторів за лаштунками.
Коли вже виходила, на стіні помітила старенькі перуки. Ви­являється, їх одягали ще корифеї театру Борис Романицький, Василь Яременко, Богдан Кох, Олександр Гринько, Богдан Антків. Їхні перуки стали мистецькими експонатами.

Валентина Шурин, «Високий Замок»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply