Новини для українців всього свту

Sunday, Jan. 23, 2022

Пам’ятники Тарасові Шевченку в філателії

Автор:

|

Березень 18, 2021

|

Рубрика:

Пам’ятники Тарасові Шевченку в філателії
Допомога голодаючим 1923 року

Найтриваліший спосіб вшанування Тараса Шевченка в Україні та світі — пам’ятники поетові. Точної інформації про число таких пам’ятників зараз немає. Близько 1,3 тис. із них установлено в Україні, 130 за кордоном — у 38 країнах. У філателії знайшли відображення головні з них — у Харкові, Києві, Вашинґтоні, Вінніпеґу та Москві.
Пам’ятник Т. Шевченку у Києві відкрили 6 березня 1939-го в парку навпроти Київського університету, на місці колишнього пам’ятника Миколі І до 125-річчя з дня народження Кобзаря. З цієї ж нагоди університету було присвоїли й ім’я Т. Шевченка. Пам’ятник біля університету відлили за моделлю скульптора Матвія Манізера на Ленінградському заводі художнього литва. Цей пам’ятник є на марках і конвертах України.
Київський національний університет ім. Т. Шевченка є на марці СРСР 1954-го. Його історія бере початок від 8 листопада 1833 року, коли було засновано Імператорський університет св. Володимира на базі перенесеного до Києва польського Кременецького ліцею.
Пам’ятник Т. Шевченку в Харкові зображений на марці СРСР 1939-го. Це один із найкращих зразків монументальної Шевченкіани у світі. Автори пам’ятника — скульптор Матвій Манізер і архітектор Йосип Лангбард. Монумент урочисто відкрили 24 березня 1935 року.
Пам’ятник Т. Шевченку у Вашинґтоні створив скульптор Леонід Молодожанин (Лео Мол). Його відкриття відбулося 27 червня 1964-го в присутності понад 100 тис. людей. Закордонні українці збирали пожертви на пам’ятник, випускали для цього наліпки, які були на конвертах того часу поряд із марками США.
Крім цього, є наліпки і конверт з пам’ятником Т. Шевченку у Вінніпеґу, столиці Манітоби. Рік відкриття — 1961. Пам’ятник роботи Лео Мола стоїть біля будівлі парламенту Манітоби.
На конверті є й пам’ятник Т. Шевченкові у Москві, відкритий 1964-го. Розповідають, що в рік відкриття пам’ятника Шевченкові у Вашинґтоні Микита Хрущов наказав негайно спорудити монумент у Москві.
Україна випустила конверт до 50-ліття Національної премії України ім. Т. Шевченка, найвищої відзнаки за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва. Заснована 1961 року.
Філателісти зберігають штемпель музею «Заповіту» у Переяславі, в колишньому будинку лікаря А. Козачковського, в якого з жовтня 1845-го по січень 1846 року гостював та лікувався Шевченко. У ніч на 25 грудня 1845-го поет написав свій «Заповіт». Текст «Заповіту» є на поштовій наліпці з США.
Українська капела бандуристів Північної Америки ім. Т. Шевченка має ряд недержавних марок у пам’ять Кобзаря. Капелу бандуристів заснували 1941 року в Києві. З 1949-го вона базується в Детройті. Шевченкові присвятило свій випуск Наукове Товариство Шевченка (НТШ) — всесвітня українська академічна організація, утворена 23 грудня 1873 року у Львові, 1939-го ліквідована радянською владою й відновлена 1947 року в Західній Європі та США.
Ювілейні дати життя Т. Шевченка знайшли відображення в поштових спеціальних штемпелях і конвертах ряду міст і держав. В Україні 2012-го ввели в обіг блок «Поштові марки УССР», в якому відтворили чотири марки, випущені 1923 року на допомогу голодуючим. Серед тих чотирьох була й унікальна марка з портретом Т. Шевченка.
Раніше «Міст» розповідав про твори Тараса Шевченка у філателії.

Лев Хмельковський

До слова
«Укрпошта» ввела в обіг серію марок із оголеними тілами під назвою «Її величність Жінка». Перший випуск прикрасили роботи Тараса Шевченка «Одольська» (1840) і українського художника-графіка Андрія Чебикіна «Енергія II» (1991). Наклад кожної марки складе 130 тис. примірників. До марок також випустили конверт «Перший день» і картмаксимуми. «Нова серія марок не лише поповнить колекції українських філателістів, ставши одним із найулюбленіших вишукано-пікантних експонатів, але і додасть художньої естетики поштовим відправленням», — наголосила пресслужба «Укрпошти».

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply