Новини для українців всього свту

Friday, Dec. 2, 2022

Олю Рондяк надихає її коріння

Автор:

|

Лютий 09, 2021

|

Рубрика:

Олю Рондяк надихає її коріння
Оля Рондяк

Оля Рондяк, художниця з української діаспори в США, черпає натхнення у своїх українських коренях і розповідає через мистецтво історію своєї родини та життя в українській діаспори. Мати та дідусь художниці були змушені еміґрувати до США під час Другої світової війни, аби уникнути радянського терору. Тепер картини, колажі, скульптури та конструкції одягу їхньої онуки та доньки наповнені історією її сім’ї й її життя в українській діаспорі».
Оля виросла в США. Щосуботи відвідувала українську школу, щонеділі — церкву, вивчила українську мову й ідентифікувала себе як українка. «Моє ім’я тоді було незвичне для американців, вони перепитували, що воно означає, й я пояснювала, що українка. Загалом, упродовж усього свого життя я була своєрідним адвокатом і послом України та її свободи», — розповідає художниця.
Вона зростала з розумінням, що Україна та Росія — різні. «Ми в діаспорі хотіли, щоб Росія дала Україні спокій», — розповідає п. Рондяк.
Коли вона разом із чоловіком переїхала в Україну 1995-го, їй знадобився деякий час, аби адаптуватися. Адже сучасна Україна відрізнялася від тієї багато десятиліть тому, яку пам’ятала мати мисткині. Крім цього, художницю неабияк спантеличило те, що в Києві розмовляли російською. Врешті-решт, усвідомила: «В Америці я була українкою, в Україні — американкою, і це переплетення важливе, адже саме так я виросла — з відчуттям обох культур».
2018 року мисткиня представила в Українському інституті Америки в Нью-Йорку та в Києві виставку Identity, Interrupted, яка народилася, зокрема, під впливом Революції гідності 2013-2014 рр. У своїй творчості полюбляє використовувати традиційні речі, осучаснюючи їх. Одним із найулюбленіших виробів є лялька-мотанка — традиційна українська іграшка з тканини. У період Революції гідності Оля почала робити такі ляльки з гіпсу.
В одній із експозицій своєрідна лялька-мотанка уособлює матінку-природу. Мисткиня створила цю композицію зі сміття (здебільшого, різноманітних обгорток), яке зібрала в лісі неподалік від свого будинку.
Також дуже полюбляє відновлювати старий одяг та змінювати його цільове призначення. Приміром цього є її колекція сучасних яскравих курток, на які мисткиня перетворила гамівні сорочки. «Це ніби демонстрація того, як узяти те, що тримає тебе в заручниках, та звільнитися і подолати це буквально чи фігурально», — пояснює художниця.
Головним джерелом свого творчого натхнення називає історію своєї родини. Вона нерідко вбудовує у роботи листи своєї бабусі, з якою ніколи не зустрічалася. Бабусю мисткині за часів Другої світової відправили до жіночого трудового табору в Мордовію, де вона важко працювала десять літ і багато часу потому не знала нічого про долю своїх рідних.
Як розповіла художниця, її бабуся в таборі взялася створювати гарні вишивки, використовуючи мішки з-під картоплі які полотно, риб’ячі кістки замість голок і нитки з одягу — для створення візерунку. Після виходу на волю бабуся нашила ці вишивки на свій одяг і повернулася додому на західну Україну.
Згодом ці вишивки бабуся мисткині віддала священнику, котрий повертався до США, з надією, аби йому вдалося знайти її родину в Америці. 1980-го видання Chicago Tribune розповіло про ці вишивки у статті «З радянських в’язниць з надією». Завдяки діаспорі вдалося відшукати мати Олі Рондяк в Огайо і передати їй бабусині роботи.
Серед творчого здобутку мисткині є ікона «Мати Мордовія», зроблена на честь незавершеної вишитої ікони її бабусі. На ній зображені бабуся та ненька Олі Рондяк, частини бабусиних вишивок, бабусині листи, деякі символічні речі (зокрема, посвідчення біженця дідуся мисткині). Ці потайки вишиті ікони, які було таємно вивезли з Росії, а потім передали з України, розповідають історію надії і віри в умовах політичних переслідувань. «Біль і трагедія її родини та водночас чимала сила і віра — це та комбінація, з якої черпаю натхнення для своєї творчості», — зазначає художниця.
Раніше «Міст» розповідав про Ольгу Толстунову, котра організовує виставки для художників діаспори.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply