Новини для українців всього свту

Wednesday, Jan. 19, 2022

Німці написали про пам’ятник Моцарту у Львові

Автор:

|

Грудень 09, 2021

|

Рубрика:

Німці написали про пам’ятник Моцарту у Львові
Пам’ятник Францу Ксаверу Моцарту

Провідний німецький часопис про класичну музику Crescendo опублікував статтю про пристрасті навколо скульптури Франца Ксавера Моцарта у Львові. Алекс Брюґґеманн, оглядач часопису, висловив стурбованість ініціативою деяких львів’ян демонтувати пам’ятник і підтримав дириґентку Оксану Линів у її намірах відстояти цей мистецький твір.
«Вона роками опікується спадщиною Франца Ксавера Моцарта, сина Вольфґанґа Амадея, який майже 30 років жив у домі родини Бароні-Кавалькабо у Львові, а також працював там як піаніст і композитор. На відкриття свого «фестивалю Моцар та» п. Линів замовила скульптуру Франца Ксавера Моцарта у митця Себастьяна Швайкерта (учня Альфреда Грдлічки). У ній син Моцарта зображений зі завеликою перукою батька та ще й на двох лівих ногах. Проти скульптури наразі відбуваються протести: стверджують, що вона занадто модерна, псує громадський міський пейзаж, а такі твори мистецтва більше пасують до «закритих просторів».
Автор допису нарікає, що ініціативна група опонентів пам’ятника організувала петицію проти нього і «аґресивно воює з Оксаною Линів». Тим часом, сама дириґентка намагається «через свою прихильність до Франца Ксавера Моцарта утвердити міжнародне значення мистецтва, заявляючи, особливо в часи зростання націоналізму, що існує таке поняття, як «європейський дух», спільне розуміння співчуття та гуманізму».
«Скульптура Швайкерта — не афронт, а стимул для роздумів про тягар мистецтва, ознака дуже людського у шляхетному та прекрасному. І саме тому скульптура настільки важлива в міському пейзажі навіть через 230 років після народження сина Моцарта, і не тільки у Львові: роздратування, підштовхування до роздумів, класика не як шпалери, а як всюдисущий виклик», — пише автор.
Оксана Линів вирішила боротися за скульптуру у Львівській міській раді. Вона отримала підтримку в цьому від п. Брюґґеманна, Арі Гартога з бременського музею модерного і сучасного мистецтва Gerhard-Marcks-Haus, скульптора Бернда Альтенштайна і Йоганнеса Гонзіґа-Ерленбурґа, президента фонду «Моцартеум». Оглядач Crescendo також висловив надію, що на захист дириґентки в цій справі стануть інші європейські мас-медіа.
Відтак петиція про демонтаж пам’ятника Францу Ксаверу Моцарту на пл. Маланюка у Львові не отримала підтримки депутатів Львівської міської ради. За демонтаж проголосували лише 12 депутатів із франція «Європейська солідарність» і «Свободи». Петицію про демонтаж пам’ятника Ксаверу Моцарту зареєструвала Наталія Криничанка, львівська поетеса та співачка. Вона вважає, що пам’ятник встановлений незаконно й він «спотворює мистецький простір Львова». Петиція змогла зібрати необхідні для розгляду депутатами 500 голосів всього за півтора місяця.
Як повідомляв «Міст», у Львові встановили пам’ятник Моцарту.

Любко Петренко, Zaxid.net

About Author

Meest-Online