Новини для українців всього свту

Wednesday, Jul. 28, 2021

«Наталка Полтавка» у США

Автор:

|

Березень 17, 2016

|

Рубрика:

«Наталка Полтавка» у США
Сцена з вистави

Сцена з вистави

П’єса «Наталка Полтавка» Івана Котляревського — це перший драматичний твір нової української літератури, який, за влучними словами видатного українського драматурга Івана Карпенка-Карого, є «праматір’ю українського народного театру». Саме до Котляревського були звернені слова глибокої пошани Великого Кобзаря:
Будеш, батьку, панувати,
Поки живуть люде,
Поки сонце з неба сяє,
Тебе не забудуть.
Іван Петрович Котляревський написав «Наталку Полтавку» 1819 року під впливом інтермедій XVIII ст., української вертепної та шкільної драми. До певної міри ця п’єса була відповіддю на оперу Шаховського «Казак-стихотворец», в якій український побут і характери селян було зображено спотворено та перекручено. Котляревський прагнув реалістичного відтворення «живих» образів і подій українського життя.
1 вересня 1819-го п’єса вперше була поставлена на сцені Полтавського театру за участі видатного актора Михайла Щепкіна. 21 січня 1821 року «Наталку Полтавку» поставили у Харківському театрі. А надрукував її лише 1838-го в «Украинском сборнике» І. Срезневський, професор Харківського та Петербурзького університетів.
Над музичним оформленням працювали Адам Барцицький, Алоїз Єдлічка, Опанас Маркович, Микола Васильєв, Володимир Йориш та інші. А однойменна опера Миколи Лисенка, написана за мотивами п’єси й уперше поставлена 1889 року в Одеському театрі, стала класикою українського оперного мистецтва.
Через якийсь час після написання «Наталки Полтавки» з’явилися її переробки. Так, Іван Озаркевич 1848-го опублікував у Чернівцях п’єсу «Дівка на виданню, або На милування нема силування», сюжет якої достеменно повторює «Наталку Полтавку», однак дію було перенесено на Покуття, до Коломиї, а головну героїню перейменовано на Анничку. Того ж року п’єсу о. Озаркевича було поставлено в Коломиї та Львові.
Із великим успіхом «Наталка-Полтавка» йшла на сценах Петербурга, Москви, Таллінна, Вільнюса, Мінська, Варшави, у Середній Азії та на Кавказі.
За постановку бралися різні трупи. У Варшаві на прохання глядачів виставу показували двічі на день при переповненій залі. П’єсу було перекладено литовською мовою, і вона увійшла у репертуар литовських театрів. Проте найбільшою популярністю цей твір користувався у Чехії, Словаччині та Болгарії — як у перекладах, так і в оригіналі «Наталку» там ставили сотні разів.
За роки сценічного життя в «Наталці Полтавці» в різні роки виступали такі майстри сцени, як Марко Кропивницький, Панас Саксаганський, Марія Заньковецька, Іван Паторжинський, Марія Литвиненко-Вольгемут, Зоя Гайдай і Оксана Петрусенко. Пісні до вистави міцно увійшли у репертуар навіть відомого співака Поля Робсона, і в його виконанні звучали зі сцен найбільших світових театрів.
Тепер «Наталка Полтавка» з успіхом іде на сценах Італії, Німеччини, Англії, Сполучених Штатів і багатьох інших країн. Усе це свідчить про те, що цей твір є перлиною української літератури, який і зараз захоплює глядачів красою зображених народних персонажів, пісенністю їхньої мови. Музика та п’єса розкривають найкращі риси українського національного характеру — шляхетність, моральну чистоту, духовну силу та мужність.
Львівський театр ім. М. Заньковецької під орудою художнього керівника Федора Стригуна взявся до постановки цього безсмертного твору ще 1990 року, а прем’єра відбулася 2 березня 1991-го. Й ось уже 25 років виставу з тріумфом приймають глядачі, про що свідчать безліч рецензій, статей і відгуків.
«Дивлячись вашу «Наталку-Полтавку», просто забуваєш, що колись знав цю п’єсу, вона зовсім інша — свіжа і чиста, як вранішня роса, вона весела і світла, як новий день. Тобто, ваша «Наталка Полтавка» — це ніби наново написаний твір, а насправді він тільки по-новому прочитаний» (Л. Часто «Новаторство Федора Стригуна», «Національна трибуна» за 22 червня 1997 р.).
«Запропонований режисером-постановником Федором Стригуном принцип втілення п’єси полягає перш за все у вияскравленні її театральності, в щедрому застосуванні елементів ярмаркового балагану, в пробудженні святково-радісної стихії, що єднає минуле й сучасне, сцену й зал, вигадку й дійсність. Це, так би мовити, четвертий вимір п’єси, який тільки згадується в ній і на який театр зважився звернути особливу увагу» (В. Гуменюк «На сцені — класика», «Кримська світлиця» за 12 червня 1993 р.).
Уже 1992 року театр із виставою «Наталка-Полтавка» успішно гастролював містами Великої Британії, а пізніше — й Польщі. За часів незалежної України тішив своїм мистецтвом українців Іспанії (Мадрид і Малага) та Канади (Торонто та Монреаль). А фестивальних показів і гастрольних поїздок Україною вже й не злічити.
У рамках культурно-мистецького проекту «Національні творчі колективи та театри України — бійцям АТО», ініційованого Міністерством культури України на підтримку бійців антитерористичної операції та жителів прифронтових територій, Національний театр ім. М. Заньковецької представив виставу «Наталка Полтавка» в місті Сватове Луганської області. Перший показ відбувся спеціально для учнів загальноосвітніх шкіл і шкіл-інтернатів Сватівського району. А ввечері феєричне театральне дійство дивилися військовослужбовці, котрі дислокуються на території Сватового та містяни. Двічі в переповненій залі Будинку культури актори та глядачі співпереживали почуттям закоханих Петра і Наталки, відгукувалися на веселі жарти Миколи, співчували матері Терпилисі, іронізували з хитрувань Виборного та сміялися з недолугих домагань возного Тетерваковського. За словами глядачів, львів’яни подарували їм вир емоцій, почуттів і підняли настрій у такий доволі непростий час.
Невдовзі «Наталку Полтавку» очікують гастролі до Сполучених Штатів. Із хвилюванням актори готуються до такої важливої події, адже планується зустріч із глядачами семи американських міст — Детройта, Чикаґо, Клівленда, Стенфорда, Філадельфії, Лінденгюрста та Нью-Йорка. Кожні гастролі є відповідальними, але виступ перед глядачем із іншого континенту — це відповідальність у стократ більша. І саме тому — така бажана й очікувана. Ми веземо туди часточку нашої України, її пісню, її гумор, її незаплямовану душу, шляхетність, моральну чистоту, духовну силу і мужність.
Гастролі театру в США відбудуться з 1 по 10 квітня ц. р. Стежте за рекламою. В онлайні відкрито попередній продаж квитків на www.zankovetskausatour2016.com. Вартість квитків попереднього продажу — $35 ($40 — при вході). Діти до 12 років — безкоштовно.

Роман Біль

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply