Новини для українців всього свту

Friday, Aug. 19, 2022

Найбільша колекція картин про Голодомор — у США

Автор:

|

Грудень 04, 2019

|

Рубрика:

Найбільша колекція картин про Голодомор — у США
Морґан Вільямз

Морґан Вільямз, американський підприємець, зібрав найбільшу в світі колекцію картин, присвячених Голодомору. За чверть століття він придбав понад 400 робіт українських художників.
До України чоловік ще на початку 1990-х. Там займався аграрним бізнесом. У вільний час ще й вивчав українську історію. «Більшість мого життя пов’язане зі сільським господарством. Так сталося, що я зацікавився темою голоду в різних країнах, і його причин. Дійшов до парадоксального висновку, що лише 20 % голодоморів спричинені якимись природними катаклізмами. А решта — рукотворні, які організували або уряди, або корумповані політики, — згадує чоловік. — Коли я дізнався про масове знищення людей в Україні у 1932-1933 рр., почав досліджувати, як це сталося, як Сталін заморив голодом мільйони людей, щоб ліквідувати сімейні господарства. Це було просто неймовірно. Звісно, вони намагалися все це приховати. І ховали 70 років. Я почав це питання вивчати, шукав фотографії. Але не було жодних світлин, не було ніяких картин, нічого не було».
У Києві п. Морґан познайомився з іншим американцем — Джеймсом Мейсом, відомим дослідником Голодомору. Каже, що після спілкування з істориком і вирішив збирати твори мистецтва про цю траґедію.
«Я дуже потоваришував із Джеймсом Мейсом, — править далі п. Морґан. — Він займався цією темою, робив дослідження про Голодомор для Конґресу США. Якось я побачив у виданій у Гарварді книзі світлини, які були підписані «голодомор в Україні 1933 року». Я кажу Джеймсу — на фото не Україна 1933 року. Це — Росія 1922-го. Він відповідає, що не було ніяких фотографій про український голод, тож довелося ілюструвати книгу тим, що мали. Хоч це й не правильно. Я запитую, а де можна взяти якісь ілюстрації саме українського Голодомору? Він відповідає: Морган, ти не розумієш. Їх узагалі немає. За це могли розстріляти. В радянські часи навіть говорити про це було небезпечно, не кажучи вже про якісь картини. Тому шукати було дуже складно. І мені практично так нічого і не вдалося знайти щось написане раніше, ніж 1989 року».
Він об’їхав сотні майстерень і виставок, знайомився із художниками. Пригадує, що на початку 1990-х знайти картини, присвячені Голодомору було майже неможливо. Радянська влада наклала повне табу на все, пов’язане із траґедією.
На одній із виставок п. Морґан познайомився з художницею Вірою Кулебою. Вона мала кілька робіт про голод у селі на Полтавщині. «З нас система готувала художників-ідеологів комунізму, щоб ми прославляли партію. А я не могла, малювала своїх селянських жінок, своїх бабів. Я ще в радянські роки малювала картини про голод. Тільки їх десь у фондах якихось зберігали», — пригадує мисткиня.
На її картинах — історія її власної родини, каже вона. «На моїх картинах конкретно мій дід і баба. Баба Марфа і дід Микола. Вони обоє померли, хоч на хуторі мали і садок красивий, і все інше. Але в них все забрали, нічого не залишили. Я звичайно бабу свою не пам’ятаю, бо вона в голодовку померла. Тільки мама мені за неї розповідала», — продовжує свою розповідь художниця.
Якогось комерційного інтересу в збиранні картин про Голодомор немає, пояснює колекціонер. Це не ті твори, на продажу яких можна заробити. Навпаки — на деяких виставках п. Морґану погрожували комуністи, котрим не подобалося, як зображені Ленін і Сталін. Але колекціонер продовжує виставляти картини як в Україні, так і на закордонних майданчиках. Хоче, щоб про цю траґедію дізналися якомога більше. «Просто дивовижно, наскільки досі мало відомо про Голодомор в Україні. А в світі про це знають ще менше. Росія старанно приховує інформацію про цю траґедію», — ділиться своїми роздумами чоловік.
Зараз у збірці п. Морґана — понад 400 робіт. Він регулярно влаштовує експозиції зібраних картин і плакатів у різних виставкових залах і в Україні, і за кордоном. Має надію колись показати свою найбільшу в світі колекцію і в музеї Голодомору. Коли його нарешті збудують.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply