Новини для українців всього свту

Sunday, Apr. 11, 2021

На марґінесі унікально-художньої виставки Шевченка

Автор:

|

Серпень 14, 2014

|

Рубрика:

На марґінесі унікально-художньої виставки Шевченка
Картини Тарасa Шевченка, в центрі — «Катерина»

Картини Тарасa Шевченка, в центрі — «Катерина»

Цьогоріч виповнилося 200 років від дня народження неперевершеного українського поета, унікального художника і духовно великої людини Тараса Шевченка. Слід підкреслити, що українська метрополія й околиця Нью-Йорка величаво та достойно відзначила цей надзвичайний ювілей. Наукове товариство імені Шевченка (НТШ) влаштувало дві конференції, присвячені поетичній і прозовій творчості свого патрона. Перша відбулася наприкінці 2013-го, а друга з у березні 2014 року. Під час конференцій було проведено широкий аналіз багатої і глибоко змістової Шевченкової творчості.

У день народження, 9 березня ц. р., Тарас Шевченко майстерно промовляв до широкої української авдиторії Нью-Йорка вустами талановитого майстра слова народного артиста України Івана Бернацького та його бадьорих студійців.
18 червня ц. р. в Українському музеї відбулася демонстрація розпакування оригінальних творів Шевченка за участю запрошених управою музею спонсорів і гостей. Це була виняткова процедура, яку виконала Юля Шиленко, представник Національного музею Шевченка в Києві. Авдиторія мала нагоду побачити й почути з уст п. Юлі, як дбайливо зберігаються неоцінені скарби художньої творчості Шевченка. Усе було складено в спеціальній дерев’яній скрині, а в ній була ще одна скриня з низкою шухляд, і з них один за одним п. Юля виймала і демонструвала предмети і твори Шевченка. Почала з речей, зокрема з пензля, яким користувався творець. Експерт наголосила на тому, що Шевченко сам робив пензлі. Предмети і картини були обгорнені делікатним, безкислотним папером. Кожну річ фахівець розгортала в рукавичках, аби не торкатись раритетів голими руками.
А 28 червня ц. р. в Українському музеї уперше в США відкрили унікальну виставку багатогранної малярської творчості Т. Шевченка. Офіційне відкриття виставки відбулось за участю спонсорів, гостей і владик — Преосвященного Павла (Хомницького) і Блаженнійшого митрополита Антонія.
Рената Голод, голова музею, відкриваючи виставку незрівняного поета і художника, привітала численну аудиторію та вказала на унікальність експозиції, що проходить під гаслом «Поет, художник, ікона». Марія Шуст, директор музею, наголосила на особливості такої виставки з включенням архівних матеріалів поетичної та прозової творчості Шевченка, яка вимагала багато уваги, терплячості, зусиль і праці. З привітанням виступила Мар’яна Заяць, голова СУА. Особливе слово сказала і Юля Шиленко. Вагому й змістовну промову виголосив Григорій Грабович, куратор виставки, котрий є одним із найбільших дослідників поетичної й прозової творчості Шевченка.
Картини і предмети були продумано розташовані по галереях. У центральній галереї, на фронтовій стіні, розмістили десять оригінальних портретів і двi репродукції. Посередині поклали великого формату репродукцію автопортрету Шевченка, котрий споглядає свій багатий доробок і немов окрилює виставку. На бічних стінах центральної галереї помістили низку портретів і три великих банери, на яких було надруковано рядки поезій Шевченка. На протилежній до фронтової стіні повісили картини та портрети, серед яких — оригінальний портрет Айри Олдріджа, а також Павла Енгельгардта.
Праве крило галереї відкривається великим портретом Шевченка і текстом біографії Шевченка українською й англійською мовами. Далі розгортаються картини різної тематики — «Старости», «Казка», «Сон бабусі», «Натурники», «Циганка», «Місячна ніч», «Смерть Богдана», «Новопокровське укріплення з Хівінського шляху», «Розп’яття», «Мойсей добуває воду з скелі», портрет Жуковського, копія пензля Брюлова тощо.
У лівому крилі галереї, на периферійній стіні було покладено картини соціального та релігійного змісту — «Програвся в карти», «У хліві», «У шинку», «Серед розбійників», «У в’язниці», «Св. Себастіян», «Самарянка» й інші.
На центральній периферійній стіні галереї експоновано близько 20 різних краєвидів — «Новопетрівське укріплення», «Низький берег острова Миколая», «Чиркалатау» й інші. Тут також красуються дбайливо опрацьовані банери, які демонструють Шевченкову поетичну та художню творчість. А на просторій стіні зайняли місце титульні сторінки видань, тексти, реклами, програмки і багато іншого, понад 60 експонатів. Виставка була дбайливо опрацьована та композиційно добре розкладена. Біля кожної картини є підпис, але, на жаль, вони написані дрібними літерами, які важко читати, а тим більше при слабкому освітленні.
На глядача виставка справляє несподівано і надзвичайно гарне враження. Ми у більшості знаємо Шевченка як поета, менше — як прозаїка та художника. Не слід ставити питання, у чому він величніший — у поезії чи живописі, бо Шевченко і як поет, і як художник був непересічним.
Шевченко — чудовий портретист. Крім 12 його автопортретів на виставці є низка ним намальованих портретів, зокрема Айри Олдріджа, Михайла Щепкіна, Павла Енгельгарда, Миколи Соколовського, Ганни та Платона Закревських, Іллі Лизогуба, Федора Толстого й інших.
Шевченко — неперевершений майстер ландшафтів, про що свідчать такі роботи, як «Коло Канева», «В Черкасах», «Дустанова могила», «Пожежа в степу», «Новопетровське укріплення», «Чиркалатау» і багато інших. Відомо, що на засланні Шевченкові було заборонено писати та малювати. У той час там відбувалася царська експедиція, яка досліджувала терени. Треба було ретельно зафіксувати рельєф. Шевченко був єдиним, хто міг це зробити. Тому царська заборона була проігнорована. Це дало генієві можливість займатися на засланні творчістю.
Шевченко має чимало картин на релігійну тематику — «Розп’яття», «Самарянка», «Св. Сабастіян», «Мойсей добуває воду з скелі», які були на виставці, й інші. З картин на історичну тематику були продемонстровані на виставці «Смерть Люкреції», «Смерть Богдан Хмельницького» й інші.
На побутово-соціальну тематику Шевченко створив цілу низку надзвичайно цікавих і глибоких картин: «Козацький бенкет», «Судня рада», «Старости», «Циган», «Селянська родина», «Катерина», «Сліпа з дочкою», «Програвся у карти» й інші. Не можна не згадати циклу Шевченкових картин «Натурники».
На виставці було еспоновано 49 оригінальних картин, позичених із Національного музею Шевченка у Києві, й один оригінал – «Мойсей добуває воду з скелі» – із колекції Христини Чорпіти й понад 150 репродукцій, предметів, оригінальних і факсимільних видань. Це, мабуть, уперше глядачеві довелось у такому форматі та кількості побачити багату малярську творчість Шевченка. З продемонстрованого і побаченого на виставці висновуємо, що Шевченко на своєму короткому життєвому шляху виявився неймовірно працьовитим і динамічно творчим. Запрошую відвідати унікальну виставку творчості Шевченка в Українському музеї Нью-Йорка. Виставка триватиме до 2 листопада ц. р.

Микола Галів

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply