Новини для українців всього свту

Sunday, Jun. 13, 2021

Майстрині пензля виповнилося 100 років

Автор:

|

Березень 11, 2020

|

Рубрика:

Майстрині пензля виповнилося 100 років
Парася Іванець. Автопортрет

Парася Іванець — мисткиня, відома не лише в Канаді, але і в Україні й Європі. 160 її картин олією українських церков Альберти знайшли не тільки місце в одній з картинних галерей Едмонтона, але й з’явилися окремою двомовною книгою «Українські церкви Альберти» (1991). Частину накладу цієї книги розіслали бібліотекам в Україні. 30 своїх картин, у т. ч. «Плащаницю», Парася Іванець подарувала музеєві Пансіону ім. І.Франка в Міссіссазі (провінція Онтаріо). Пансіон частину подарованих мистецьких творів помістив у Календарі на 2019 рік зі статтею «Парася Іванець: Талант не має віку» українською й англійською мовами.
100-річний ювілей мисткині є доказом того, що «талант» таки має солідний вік! Уродженка с. Піддубці, що біля Рави-Руської на Львівщині, з 15 березня 1920-го пройшла не лише довгий, але й важкий життєвий і творчий шлях. Її життєва сага — з України через Австрію, Німеччину до Канади, а тут — зі сходу міста Галіфакс на захід до Альберти, а потім і на далеку північ до Ґрейт-Бер-Лейк і знову через Едмонтон до Сант-Кетріна, в якому проживає і зараз.
Парася Іванець (дівоче прізвище — Криса) належить до генерації, яка боролася за своє існування, але ніколи не забувала свого коріння, свою українську ідентичність. Вона не належала до якоїсь партії, її «партією» була українська громада, українська церква, українська культура, яку вона збагачувала своїми мистецькими творами.
У творчому сенсі мисткиня запам’яталася виставками своїх творів у канадських та американських містах — Едмонтоні, Ріджайні, Калґарі, Оттаві, Торонто, Філадельфії, а також персональною виставкою в Українському вільному університеті в Мюнхені (Німеччина) і не тільки. Її твори знайшли місце в різних галереях і приватних колекціях. Свою любов до українського вона виявляла у мистецькому відображенні картин із типового українського життя, а любов до природи передавала барвами квітів, дерев, любов до своєї церкви через ікони та плащаниці, які вона не тільки малювала, але й дарувала церквам. До знаменитого столітнього ювілею бажаємо їй традиційного українського многая і благая літ!

Йосиф Сірка

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply