Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 26, 2021

«Львів’янки» пронесли світом спів бандури

Автор:

|

Липень 03, 2019

|

Рубрика:

«Львів’янки» пронесли світом спів бандури
«Львів’янки»

Тріо бандуристок «Львів’янки» з Львівської консерваторії 1991 року мали тривалі й дуже успішні виступи у США. Оля Герасименко-Олійник, Оля Войтович-Стащишин і Христя Маковська-Залуцька грали твори Богдана Яновського, Юрія Ланюка, Станіслава Людкевича, Анатолія Кос-Анатольського. А 28 січня 1992-го газета «Свобода» подала розповідь Петра Часта про прощальний виступ «Львів’янок». Автор відзначав, що «у їхніх руках бандура відкрилася як інструмент ніжних почуттів, глибокої задуми і душевної чистоти». Як виявилося згодом, то було прощання не лише з Америкою, а й з самим гуртом, бо життєві шляхи бандуристок розійшлися.
А починалося все 1973 року у Львівському музичному училищі, в якому вчилися сестри Оля й Оксана Герасименко та Оля Войтович. Спершу у тріо мала грати Христина Маковська. Та на кілька концертів вона не з’явилася і сестри запросили до тріо О. Войтович. Згодом вони продовжили навчання у Львівській консерваторії ім. Миколи Лисенка. Тріо мало досвідченого наставника — батьком сестер був відомий майстер і творець концертних бандур львівського та харківського типу проф. Василь Герасименко. Тріо виконувало народні й авторські пісні. Серед авторських були три пісні Володимира Івасюка.
Дівчата вже мали свої програми на Львівському телебаченні, коли у консерваторії познайомилися з В. Івасюком, який подарував їм три пісні, щоб записали для своїх програм. Дві з них «Стоїть пшениця, як Дунай» та «Далина» прозвучали в телепередачі ще за його життя. А третя — «Калина приморожена» — готувалася до наступної програми, але життя композитора трагічно обірвалося. Пісня прозвучала у програмі тріо на Львівському телебаченні «Дзвени, бандуро!» 23 жовтня 1979-го. «Львів’янки» були першими виконавицями цих трьох пісень.
Слава бандуристок ширилася. Коли закінчили навчання, поїхали до Польщі, В’єтнаму, Японії. 1980 року Оксана Герасименко вийшла заміж, чекала на дитину, тож на заміну їй прийшла Світлана Оліщук. У такому складі виступали в Іспанії та Німеччині. Опісля Світлану Оліщук замінила Люба Олендій. Багато виступали в Україні, на теренах СРСР. 1985-го Олі Герасименко, Люба Олендій і Марія Вислоцька побувало у Ефіопії та Філіппінах.
Останній склад тріо був Оля Войтович, Христина Маковська та Оля Герасименко. 1991-го вони виступали у США, де записали касету, яку згодом фірма «Євшан» перевидала на компакт-диску.
Після цього шляхи бандуристок розійшлися. Тепер Оля Герасименко живе у Сакраменто, виступає зі своїм чоловіком Юрієм -Олійником. Оксана Герасименко оселилася у Львові, веде клас бандури у Львівському вищому музичному інституті ім. М. Лисенка. Оля Войтович із чоловіком М. Стащишином живе у Нью-Джерзі, Люба Олендій — у Нью-Йорку.
Оля Герасименко-Олійник стала першою професійною бандуристкою, котра виступала солісткою з американськими симфонічними оркестрами. Разом із чоловіком Ю. Олійником вона виступає з лекціями-концертами, репрезентуючи українську музику та культуру в коледжах, університетах, музеях і бібліотеках. Її репертуар містить твори українських композиторів, а також світових класиків. Вона записала три концерти для бандури з оркестром Ю. Олійника, що став першим історичним записом, який включав бандуру, як сольний інструмент із симфонічним оркестром. У Сакраменто О. Герасименко організувала шкільний ансамбль бандуристів, Український ансамбль класичної музики, з якими активно пропаґує українську музику та культуру перед різноманітною авдиторією.
Оксана Герасименко — доцент Львівської національної музичної академії ім. М. Лисенка. У 1983-1989 рр. працювала на Кубі, а також провадила концертну діяльність, виступала на фестивалях в Іспанії, Франції, Японії, Арґентині, Канаді, Італії, на Шевченківських вечорах у Сан-Франциско та Сакраменто, брала участь у Днях української культури у Хорватії. Разом із Ольгою Герасименко-Олійник брала участь у вечорах пам’яті жертв Голодомору в Україні, які відбулися в українських церквах в Сакраменто і Сан-Франциско. 2005-го виступила в концерті до Дня незалежности разом із симфонічним оркестром Львівської обласної філармонії під орудою Романа Филипчука, виконавши власну симфонічну поему Victoria. Виступила як солістка та у складі тріо бандуристок на концерті до 60-річчя В. Івасюка 2009 року. Годі й перелічити усі її концерти у світі.
Оля Герасименко розповідала про В. Івасюка: «Пам’ятаю Івасюковий концерт. Ми довго чекали на Зінкевича. Він запізнився на студію, що на Високому Замку у Львові, бо мив голову в готелі — здається, не було теплої води — ну, це ж Львів… Ми чекали десь близько години. Івасюкові сподобалося наше виконання на тому концерті, то він дав ноти «Калини примороженої» і ще якісь, але ми вибрали тільки «Калину», бо вона нам найбільше сподобалася. Після того, що сталося з Івасюком, «добрі люди» порадили нічого ні з ким не говорити на ту тему, самі знаєте, які тоді були часи. Хоча похорони добре пам’ятаю. Було сонце і падав дощик — а це прикмета, що людина не хотіла помирати. Хтось із його родини (здається, що його мама) заспівав один куплет пісні «Далина» під час того, як кидали землю на труну. Ми були молоді студентки, він був старший. Ми з ним багато не мали до говорення, а більше з ним був наш учитель і батько Василь Герасименко».
Я часто бачу О. Войтович-Стащишин, котра разом із чоловіком Михайлом, також випускником консерваторії, провадить логістичну компанію «Роксолана» в Парсипані (штат Нью-Джерзі). Але музику вони не покинули. М. Стащишин приїхав до США як керівник хору в Українській католицькій церкві св. Івана Хрестителя в Нюарку. Його дружина теж співає в хорі та бере активну участь в організації парафіяльних свят, особливо на Різдво. Шанувальники українського співу не забули успішні виступи дуету «Оля і Михайло» на фестивалях та інших імпрезах. Але кожна жінка має також родинне покликання, тож подружжя виростило доньку Катрусю та сина Володимира, радіє з онуків Б’янки-Анни та Себастьяна. Тепер їм присвячує свій спів незмінно молода та вродлива бандуристка Оля Войтович.

Ларіон Костенко

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply