Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 17, 2021

Лесин будиночок у Колодяжному розсипається…

Автор:

|

Січень 19, 2021

|

Рубрика:

Лесин будиночок у Колодяжному розсипається…
Садиба в Колодяжному

У лютому ц. р. мине 150 літ від дня народження славетної української письменниці Лесі Українки. Дитячі роки вона провела на Волині. У с. Колодяжне Ковельського району зберігається садиба Косачів, батьків Лесі. Тут виросла і вона, роблячи перші кроки на творчій ниві. Але зараз будиночки, відомі лесезнавцям усього світу, у сумному стані. Їх руйнують час і безгосподарність.
У Колодяжне сім’я Косачів переїхала з Луцька 1882-го. Коли діти підросли, батько Петро розпорядився звести на обійсті «Лесин будиночок». Це було так зване літературне шале-флігель (у швейцарському стилі з прибудованим павільйоном). Менші Косачі там мали повну свободу для науки та творчості. Цей будиночок ще знають як «білий», адже він був білого кольору.
Пізніше поряд звели і «сірий» дім — батьківський. Так і стояли вони на обійсті навіть після від’їзду Косачів та продажу маєтку — аж до Другої світової війни. Леся Українка була тут востаннє у лютому 1907-го. У її листах про Колодяжне збереглися найтепліші згадки: «Колодяжне — це, власне, вдома, а решта, то це все так собі, між іншим».
Нацисти «білий» будиночок знищили, а «сірий» новий власник маєтку перевіз. Та родинне гніздо Косачів радянська влада вирішила відновити — і на обійсті виросли відновлені будинки. Також висадили сад і звели велике приміщення для літературно-меморіального музею.
Десятиліттями Колодяжне приймало делегації науковців і туристів із різних куточків України та світу. Без перебільшення можна сказати, що цю садибу Косачів відвідали мільйони людей. Кожен хотів торкнутися до атмосфери, у якій творила свої шедеври Леся Українка. Адже музейники максимально точно відновили атмосферу того часу та зберегли дуже багато речей, що належали цій відомій родині.
Останнім часом потік туристів до цієї історичної перлини суттєво змалів, зокрема, й через коронавірус. А в музейних працівників крається серце. Бо Лесин будиночок почав осипатися. Занепадає і «батьківський» дім. Обидва потребують серйозної реконструкції. Інакше сучасники їх знову можуть втратити.
«Уже провели дослідження, склали проєктно-кошторисну документацію, — розповіла Оксана Важатко, директорка Волинського краєзнавчого музею. — У шматках тинькування, яке відпадає, видно, що деревина вже трухлява. Треба вживати негайних заходів, щоб цей скарб зберегти».
Серед причин аварійності будинків — відсутність там опалення. Адже газова система перебуває в жахливому стані. Аби врятувати експонати, працівники музею прогрівають приміщення за допомогою електричних конвекторів. Але це — не вихід.
У Колодяжному Леся Українка написала понад 80 творів. До Косачів сюди приїжджали в гості Іван Франко й Ольга Кобилянська. Музей-садиба дихає великою історією. Її треба зберегти!
Як повідомляв «Міст», уже відомі цьогорічні лавреати премії Лесі Українки.

Наталія Кравчук

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply