Новини для українців всього свту

Monday, Nov. 28, 2022

Леся Українка у світовій філателії

Автор:

|

Березень 28, 2021

|

Рубрика:

Леся Українка у світовій філателії
Поштовий випуск України з героями мультфільму «Мавка. Лісова пісня»

Кілька літ тому я побував у грузинському с. Сурамі, де 1 серпня 1913-го померла Леся Українка. Тетяна Ковпак, перша секретар Посольства України в Грузії, попросила відвідати це село, бо Музей Лесі Українки в селі перебував в аварійному стані. Зі мною поїхали до Сурамі член Ради національних меншин Грузії Валентина Марджанішвілі та щирий приятель України Ґела Шабурішвілі.
Тоді я переконався, що будинок, у якому доживала свого віку Лариса Косач, не зберігся, його зруйнували 1975 року, хоча «Вікіпедія» й інші джерела стверджують, що саме у ньому й міститься музей. Охайний палацик подарував для музею князь Ніколос Абазадзе. Музей відкрили 1952-го. Тепер у його залах містяться документи та світлини, які розповідають про Грузію часів перебування Лесі Українки, її життя, друзів, творчість, гостей із України у наші часи. Серед пам’яток філателії з Сурамі, можна побачити конверт 1924 року.
Зате в Україні й інших країнах світу таких пам’яток філателії багато. До 150-ліття від дня народження Лесі Українки «Укрпошта» 30 листопада 2020-го представила поштовий випуск із героями мультфільму «Мавка. Лісова пісня». На поштових марках зображені головні герої фільму Мавка, її коханий Лукаш, а також Жабокиць Квусь — магічне лісове створіння. Колекційний набір має поштову марку, конверт першого дня обігу та поштову картку-картмаксимум. На конверті Мавка представлена в зимовому образі з Рисеням на руках, а в центрі композиції — чарівна Верба, серце лісу. Штемпель спецпогашення виконаний у вигляді магічної руни Мавки, що символізує єдність чотирьох стихій. На марках вмістили малюнки відомої львівської мисткині Софії Караффи-Корбут (1924-1996). Лесю Українку й її драму «Лісова пісня» також показано на марці України 1995 року, її портрет є на марках СРСР 1956-го і 1971 року, а також на конвертах 1971-го та 1990 року.
На ряді конвертів та поштівок України та СРСР зображені пам’ятники Лесі Українці в Києві (скульптор Галина Кальченко, архітектор Анатолій Ігнащенко; скульптор Василь Бородай, архітектор Анатолій Ігнащенко), Луцьку (скульптори Андрій Німенко та Микола Обезюк, архітектори Сергій Кілессо та В. Жигулін), Новгород-Волинському (скульптор Микола Обезюк).
У Канаді до 75-річчя відкриття пам’ятника Лесі Українці (скульптор Михайло Черешньовський) в Торонто, встановленого 1975-го на замовлення Жіночої ради Конґресу українців Канади, 2020 року випустили буклет марок.
Є штемпелі Києва 1963-го до 50-ліття смерти Лесі Українки; Києва та Колодяжного з 1971 року до 100-ліття народження поетеси. Канада відзначила 50-річчя смерти Лесі Українки поштовим штемпелем у Ванкувері 1963-го. Волинський державний університет ім. Лесі Українки в Луцьку з нагоди його відкриття мав поштовий штемпель 1993 року. Російський драматичний театр ім. Лесі Українки в Києві мав конверт СРСР 1986-го.
До 150-ліття Лесі Українки «Пластова пошта» та «Козацька пошта» видали та погасили поштові конверт, листівку та марку, які підготувала пластунка Яна Петльована з Чорткова. Погашення штемпелем першого дня обігу в Києві 25 лютого ц. р. внесли ці випуски в офіційний каталог «Укрпошти». Крім цього, конверт «Пласту» в США до 100-річчя поетеси з наліпкою Пластової пошти, який пройшов пошту США, також набув офіційного статусу. Мали свої марки підпільна пошта України та пошта Арґентини.

Лев Хмельковський

До слова
«Укрпошта» випустила поштові марки, присвячені Збройним силам. Раніше через них компанія посварилася з Міністерством оборони (МОУ) та Генеральним штабом (ГШ) Збройних сил України (ЗСУ). «Марковий аркуш складається з восьми поштових марок. На марках представлені уніформи ракетних військ та артилерії, механізованих військ, військ протиповітряної оборони, гірської піхоти, танкових військ, армійської авіації, президентського полку та загальновійськовий однострій», — йдеться у повідомленні служби. Марки вийшли накладом у 20 тис. примірників. Автором маркового аркуша став Олексій Бондаренко. Ціна аркуша — 72 грн. ГШ ЗСУ та МОУ висловили протест «Укрпошті» та запропонували відтермінувати випуск марок на 14 березня, День добровольця. Згодом Ігор Смілянський, директор поштової служби, заявив, що дату випуску 23 лютого обрали, щоб «затролити Росію». Пізніше «Укрпошта» перенесла презентацію марок про ЗСУ на 14 березня.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply