Новини для українців всього свту

Thursday, Sep. 23, 2021

Леся Івасюк презентувала у Відні свою першу книгу

Автор:

|

Лютий 05, 2020

|

Рубрика:

Леся Івасюк презентувала у Відні свою першу книгу
Тимофій Гаврилів і Леся Івасюк

Леся Івасюк, доктор філософських наук Віденського університету, презентувала в столиці Австрії свій перший роман «Зашморги». «В ньому я хотіла порушити питання травм українського народу та питання злочинів комунізму. Показати, що комунізм і нацизм — два боки однієї медалі. І це треба визнавати. На жаль, на Заході цього не розуміють», — зазначила вона.
За словами молодої української письменниці, назва «Зашморги» є метафорою пасток — «тих пасток, які ми самі собі створюємо, забуваючи про своє минуле та свої травми». Вона зазначила, що наразі дуже важливо говорити на Заході про Україну. «Ті голоси, які зараз чуємо, — головним чином, із Росії. Чого мені бракує в Австрії зокрема та на Заході загалом, це єдиного потужного інтелектуального фронту. Щоб ми чули академіків, науковців, літераторів, людей, які можуть пояснити Заходу нашу ідентичність, те, хто ми такі і що ми хочемо», — сказала авторка.
Головними героїнями її роману є журналістка Ореста й остарбайтерка Марія — «жінки різних поколінь, різних історичних епох, яких об’єднали Україна, Відень і таємниця». Ореста отримує завдання від австрійського актора: знайти інформацію про Марію, першу дружину його батька. Ці пошуки охоплюють кілька часових пластів і життя кількох поколінь в Австрії й Україні.
Крок за кроком Ореста розплутує клубок таємниць і знаходить людей, про існування яких не підозрювала ні вона, ні замовник. Журналістка зіштовхує два різні світи: традиційний австрійський, з його специфічним укладом, та український, її рідний.
У романі всі герої мають свої історії та трагедії, але спільне одне: вони, нарешті, з цікавістю та страхом відкривають для себе одне одного. Описані події відбуваються у Відні та в українських Карпатах у 2013-2015 та 1943-1946 рр.
У своєму творі Леся Івасюк актуалізує не лише українську, а й загалом європейську колективну історичну пам’ять. Вона звертається до боротьби ОУН у перші повоєнні роки, до їхньої діяльності в Австрії, до продовження війни між ОУН і НКВС не лише після війни, а й за межами України, до злочинної діяльності представників радянської системи у повоєнній Австрії, демонструє механізм метастазування тієї системи в Європі. Також письменниця акцентує увагу на людських долях, показуючи їхню підпорядкованість історико-політичним подіям.
«Зашморги» — перший роман письменниці. Планують перекласти його англійською, шукають можливості екранізації твору. Зараз вона працює над другим своїм україномовним романом — «Пентхауз».

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply