Новини для українців всього свту

Wednesday, Oct. 20, 2021

Її величність — жінка у філателії

Автор:

|

Квітень 22, 2021

|

Рубрика:

Її величність — жінка у філателії
Владислав Шлевинський. «Жінка причісується»

Як писав «Міст», «Укрпошта» 5 березня ц. р. ввела в обіг серію поштових марок «Її величність — жінка», випуск якої був присвячений до Міжнародного жіночого дня. На марках зображені картини Тараса Шевченка «Одаліска» (1840) із фондів Національного музею Тараса Шевченка й Андрія Чебикіна «Енерґія ІІ» (1991) з фондів Національного художнього музею України.
На конверті до першої марки була ще одна робота Шевченка, «Вірсавія», намальована 1860-го. Після заслання Кобзар майже весь свій час присвячував гравюрі. Він подав п’ять офортів до розгляду в Петербурзьку академію мистецтв. За офорт «Вірсавія» рада академії 1860 року присвоїла йому звання академіка гравюри, він став одним із перших академіків гравюри у Східній Європі.
На конверті до другої поштової марки представлена ілюстрація до збірника «Опале листя» Івана Франка також авторства Чебикіна. Андрій Чебикін народився 14 квітня 1946-го, художник-графік, педагог, лавреат Національної премії України ім. Тараса Шевченка (2007), ректор Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури, президент Національної академії мистецтв України. За 35 літ педагогічної діяльности створив своєрідну школу естампа, керує майстернею вільної графіки Національної академії образотворчого мистецтва й архітектури.
В Україні це перші марки зі зображенням оголених жінок. У світі першою маркою з оголеною жінкою стала 1930 року марка Іспанії з картиною Франсиско де Ґойї «Маха оголена» (1800).
Жіноча краса, пронесена крізь віки та змальована найвидатнішими митцями, здатна зачарувати. Картина «Одаліска» французького художника Ежена Делакруа є на марці Румунії. Одаліска — рабиня, що обслуговувала жінок у гаремі султана, покоївка. Пошта СРСР шість разів випускала такі марки з картинами видатних європейських митців. 1977-го до 400-річчя від народження Пітера Рубенса випустили серію марок, на одній з яких є його картина «Союз Землі і Води» (1618). 1980-го до 200-річчя Жана-Оґюста Енґра на марці зобразили його автопортрет і картину «Джерело». Цей твір є також на марці Оману. 1982-го побачила світ серія «Шедеври Ермітажу. Італійський живопис», у якій є марка з твором Тіціана Вечеліо «Даная», а 1984 року показали англійський живопис в Ермітажі та картину Джошуа Рейндолса «Амур розв’язує пас Венери». Серії завершує показ французького живопису в Ермітажі, зокрема, картина Едґара Деґа «Жінка причісується». Тему причісування використала й пошта Польщі, коли помістила на марці картину Владислава Шлевинського «Жінка причісується», який у Парижі був учнем і послідовником Поля Гоґена.
Згадані Даная та Венера походять із античної мітології. Даная була донькою грецького царя, котрому сповістили, що його вб’є її син. Тоді цар ув’язнив Данаю, але до неї увійшов Зевс і вона народила Персея, котрий випадково на змаганнях убив царя, коли кинув диск, який полетів на глядачів. Данаю малювали багато митців, зокрема, Рембрандт (на марці СРСР 1976 року). Венера — давньоримська богиня весни, садів, запозичена з грецької богині краси та кохання Афродіти. Вона була матір’ю Енея, предка римлян. На багатьох марках зображені Венера й Амур за картинами італійця Пальмо іль Веккіо (Румунія), угорця Кароля Броцького та італійця Луки Джордано (Угорщина), німця Лукаса Кранаха (Аджман). А італієць Себастьяно Річчі намалював картину «Венера і Сатир», яка є на марці Румунії.
Картина П’єра-Оґюста Ренуара «Діана» є на марці Аджману. У давньоримській мітології Діана була богинею рослинного і тваринного світу, полювання. Вона ототожнювалася з давньогрецькою Артемідою. Емірат Аджман випустив також марку з картиною Леонарда да Вінчі «Леда».
На марці Угорщини є картина Батісти Нальдіне «Три грації». У стародавніх римлян було три грації —молодості, принадності, веселості, яких зображували у вигляді трьох чарівних дівчат. Вони стали символами жіночої краси. На марці Угорщини є Андромеда з картини італійця Франческо Фуріні. Цю грецьку красуню прикували до скелі і чудовисько мало її зжерти, але нагодився герой Персей, врятував її й узяв собі за дружину.
Випустили також чимало марок із картинами відомих художників, котрі оспівують жіночу красу не лише за джерелами історії чи мітології. В Угорщині це картина Ніколаса Фуше «Помона», в Аджмані — «Купальниця» Рембрандта, у Польщі — твори філософа і математика Леона Хвістека «Акт» і «Панталеону» Шіндлера, в Румунії картини Йосифа Ізера та Ніколае Ґриґореску, Оґюста Ренуара і Каміла Рессу, в Чехії картини Альфонса Мухи з циклу «Мистецтво».
Параґвай також випустив марку з жіночою натурою з картин мистецького музею. Навіть Монголія показала на марці картину Франческо Фуріні «Смерть Адоніса». Красеня Адоніса покохала богиня Афродита, але він загинув на полюванні.
Марка Румунії «Медор і Анжеліка» — з картиною Себастьяно Річчі. Анжеліка — донька китайського царя Галафрона, закохалася в мавра Медора і коли його поранили в бою, лікувала його у хижі пастуха.

Лев Хмельковський

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply