Новини для українців всього свту

Wednesday, May. 18, 2022

Голокост та Україна у творах американського художника

Автор:

|

Травень 04, 2017

|

Рубрика:

Голокост та Україна у творах американського художника

Ісак Вайншельбойм «Біла вежа у Старокостянтинові»

Одеське земляцтво Нью-Йорку та Гільдія єврейських художників нещодавно влаштували виставку митця‚ письменника й юриста Ісака Вайншельбойма з нагоди його 95-річчя. У літературній і мистецькій творчості мистця переважають теми України та Голокосту. Причому краса України оспівана у краєвидах і квітах, а трагедія єврейського народу в роки Другої світової війни передана переважно зі символікою, яка змушує до роздумів.
Ісак Вайншельбойм народився у Старокостянтинові, багато років жив і працював разом із дружиною Зіною, лікарем за фахом, в Одесі, тож не дивно, що саме ці два міста визначають тематику його творів. У своїй повісті «Втеча з пекла» він розповів про хлопчика, який втік із місця страти одеських євреїв і вижив за допомогою доброзичливих українців, а в старшому віці оселився в Нью-Йорку.
Щойно вийшла нова книга «Вищий суд», у якій автор на підставі власного правничого досвіду розповів про радянську судову систему, а також про урядовий антисемітизм у СРСР. У книзі є докладна розповідь про одесита Євгена Запорожченка, життєпис котрого може послужити ілюстрацією з історії України. Події революції привели його до Франції, де у роки Другої світової війни він став учасником руху опору нацизмові. Німці арештували чоловіка, але він утік і став партизаном в Альпах. Франція нагородила його і вислала в СРСР. Знову в’язниця. Нащадок запорізьких козаків пройшов усі випробування і прожив 90 років.
На святі п. Вайншельбойму вручили вітальну адресу Асамблеї штату Нью-Йорк, численні подарунки та квіти від громадських організацій і товариств. На скрипці грав Ісак Шапіро, відеофільм про ювіляра показав Лев Клейнер. Ведучим був Ігор Казацкер, президент Одеського земляцтва, котрий серед численних вітань прочитав схвальну оцінку Леоніда Кучми, колишнього Президента України, книги ювіляра «Старокостянтинівські новели», зворушливий лист Олександра Станіславця з Кам’янця-Подільського, провідною темою якого було «Будьмо людьми!», вітання від одеської футбольної команди «Чорноморець» (ювіляр присвятив молоді роки цьому видові спорту). Олена Строганова прочитала твір ювіляра «Молитва про Бабин Яр».
Ісаака Вайншельбойма тепло вітали ветерани Другої світової війни, адже він пройшов у піхоті всі її шляхи, був важко поранений і до юридичного інституту прийшов зі шпиталю. На святі були донька мистця Ася Лобко з онучкою Нікою Огієвецькою та племінником Костянтином Кармазиним.
На зустрічі мистець подарував кореспондентові тижневика «Міст» свою нову книжку, на якій заздалегідь поряд із дарчим написом намалював Білу Вежу у Старокостянтинові — символ старого міста. Така увага мене зворушила — моє дитинство минуло біля цієї вежі, у цьому місті моя мама рятувала від нацистів єврейських дітей. Залишаючи зібрання, я запитав у п. Вайншельбойма про його ставлення до України. Він відповів без роздуму: «Усе моє життя — це Україна».

Ларіон Костенко

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply