Новини для українців всього свту

Saturday, Apr. 17, 2021

Гаська Шиян — лауреатка літературної премії ЄС

Автор:

|

Червень 05, 2019

|

Рубрика:

Гаська Шиян — лауреатка літературної премії ЄС

Гаська Шиян

Гаська Шиян першою серед українців здобула літературну премію Європейського Союзу (ЄС) за свій новий роман «За спиною», який вийшов навесні у видавництві «Фабула». У ньому йдеться про 27-річну успішну українку, життя котрої різко змінилося, коли її хлопцеві прийшла повістка в армію.
Війна підштовхне героїню до переоцінки власних цінностей та ухвалення непростих рішень. «Цей роман не просто стилістично вправний і зрілий, але й важливий для сучасності, адже вписує війну в Україні в універсальний людський контекст, — йдеться у висновку членів українського журі премії. — Авторка переводить цю війну з безпечної рубрики «десь там на дикому Сході» у тривожну рубрику «тут, у нашій спільній Європі». Бо цей конфлікт — справді тут, на нашому континенті, і він у той чи інший спосіб стосується всіх європейців.
Письменниця переконливо нагадує: інший світ, світ насильства і смерті, ран і каліцтва, молодих удів і військових шпиталів — зовсім поруч, і ніхто з нас не знає, коли доведеться переступити межу, яка їх розділяє. Сучасне життя, просочене технологіями та переповнене інформацією, аж ніяк не є стабільнішим і безпечнішим, ніж у минулому, а людина — аж ніяк не кращою. Проте, як і завжди, є люди, здатні зрозуміти й допомогти.
Роман «За спиною» — про сучасну Україну, але не лише про неї. Він — про наш псевдобезпечний сучасний світ, який є всуціль крихким, починаючи від сім’ї, і закінчуючи суспільствами, державами, глобальними інституціями».
Лауреатами премії від інших країн-учасниць стали Лаура Фреденталер (Австрія), Пііа Лейнo (Фінляндія), Софі Долл (Франція), Рекa Ман-Варгеґей (Угорщина), Бекa Aдамашвілі (Грузія), Нікос Криссос (Греція), Єн Карсон (Ірландія), Джованні Доцціні (Італія), Дайна Oполскайтe (Литва), Мартa Дзідo (Польща), Тетяна Тибудік (Румунія), Іванна Добракова (Словаччина) та Мелісса Гаррісон (Велика Британія).
Автори-переможці отримають грошову винагороду в розмірі 5 тис. EUR кожен, а також підтримку з боку «Креативної Європи», спрямовану на переклад і міжнародну промоцію їхніх творів. Урочиста церемонія нагородження переможців відбудеться у Брюсселі (Бельгія) наприкінці вересня 2019-го. Цього року Україна долучилася до літературної премії ЄС уперше. Нагадаємо, що до короткого списку цієї премії від України також увійшли Вікторія Амеліна з романом «Дім для Дома» («Видавництво Старого Лева», 2017) та Маркіян Камиш із повістю «Чормет» («Нора-Друк», 2017).

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply