Новини для українців всього свту

Tuesday, Jan. 31, 2023

Еміґранти з України створили одну із найбільших книгарень у світі

Автор:

|

Січень 09, 2019

|

Рубрика:

Еміґранти з України створили одну із найбільших книгарень у світі

Книжковий бізнес у США переживає епоху відродження. Торік виторг із продажу книжок склав понад 26.5 млрд USD. Щоправда, традиційні книжкові крамниці не витримують конкуренції з інтернет-торгівлею і зачиняють свої двері. Однак на цьому ринку знайшли свою нішу приватні магазини, які зробили ставку на перепродаж прочитаних книжок.
Одна з таких крамниць, у місті Портленд, вважається найбільшим книжковим магазином світу. І що найцікавіше, заснували її американці українського походження. Родина Павелків зайнялася цим бізнесом 1971-го. Powell’s Books став візитівкою, культовим місцем Портленду, на відвідини якого рекомендують виділити щонайменше два дні.
4 млн книжок 25 мовами світу. Тут працює півтисячі людей, щодня вони продають майже 12 тис. книжок, більшість із них — вживані. Майкл Павелко ділиться секретом бізнес-успіху: «Ми ставимось до кожної книжки серйозно, незалежно, на яку вона тему: історія кохання, вестерн, фентезі чи релігія. У нас є література на всі можливі смаки».
Магазин-букініст має кілька джерел постачання, один із них — приватні колекції. Приймають далеко не все, тут працюють професіонали, знавці книжок. Перевагу віддають рідкісним і старим виданням, або орієнтуються на смаки конкретної категорії читачів. «Більшість книжок люди приносять у торбах, із дому. Нам їх продають за готівку або подарункову картку. Щодня приймаємо 3-4 тис. книжок», — розповідає Майкл.
Тут є і невеличка україномовна колекція. Дідусь Майкла еміґрував до США зі Західної України, а батько народився вже в Пенсільванії. Сам Майкл ніколи не був в Україні, не знає мови і не має вишиванки. При цьому, каже, що його виховували в українських традиціях. «Коли в мене питають національність, завжди відповідаю: українець. Хоча у мене немає багато досвіду спілкування з українцями», — зазначає він.
Володимир Павелко, батько Майкла, — не брав активної участі в житті української громади, вивчену в дитинстві українську мову майже втратив. Ситуацію змінила поява у Портленді Української православної церкви. «Мені було десь 18, коли у Портленді почали будувати Українську православну церкву. Батько запропонував священику жити у нас вдома. Завдяки цьому батько знову вивчив українську мову і став допомагати українським еміґрантам шукати роботу. Він також став одним зі спонсорів будівництва церкви й активно допомагав грішми тощо. З того часу він став дуже активним в українській громаді», — згадує підприємець.
Майкл продовжує батькову справу. «Я трохи допомагаю, церква завжди щось потребує, чи котел для опалення, чи дах перемонтувати. Після батька залишилася колекція писанок, частину я передав церкві. Сподіваюсь, їх використають для демонстрації українського мистецтва і культури», — каже він.
Наразі управлінням магазину займається донька Емілі. Сам Майкл працює над ціноутворенням і селекцією книжок. Каже, що це те, з чого вони з батьком починали бізнес. «Насправді я був першим у сім’ї, хто розпочав займатися книжковим бізнесом. Спершу відкрив магазин у Чикаґо, де навчався. Я продавав вживані книжки в м’яких обкладинках. Дилери тоді не сприймали серйозно м’яку обкладинку, а для мене це був серйозний бізнес, ми продавали, здебільшого, студентам, їм годилися і обкладинка, і ціни», — розповідає власник крамниці.
Коли батько відвідав сина у Чикаґо і побачив успіх книжкового бізнесу, вирішив розпочати цю справу і в Портленді. «Батько не хотів займатися відбором книжок чи прийманням людей на роботу. Йому було цікавіше працювати на касі, розмовляти з покупцями, людям це дуже подобалося. Я займався всією іншою роботою. І він не був проти», — згадує Майкл. Він зізнається, що ні він, ні батько Володимир ніколи не були палкими книголюбами, а в родині читали, здебільшого, газети.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply