Новини для українців всього свту

Monday, Jan. 30, 2023

До 95-річчя від дня народження Леоніда Полтави

Автор:

|

Серпень 25, 2016

|

Рубрика:

До 95-річчя від дня народження Леоніда Полтави

Леонід Полтава

Леонід Полтава народився 24 серпня 1921 року у Вовківцях (тепер — Борщівського району Тернопільської області) в родині сільського лікаря Едуарда Пархомовича. Мати Любов Іванівна була учителькою. Парубок навчався у Ніжинському учительському інституті (1940). Батька Леоніда вбили бойовики НКВД, вони ж переслідували матір. Після втечі сталінської влади з України став активістом культурницького руху, кореспондентом українських видань Ромен і Харкова. У часи Другої світової війни працював у Рейхскомісаріаті Україна. Згодом опинився у підпіллі, у числі остарбайтерів у Німеччині. Кілька разів потрапляв у концтабір, а в повоєнні роки — у табори DP у Німеччині. Леонід кілька років жив у Парижі, потім у Мадриді очолив український відділ Іспанського радіо, згодом працював на радіо «Свобода» у Мюнхені. 1958-го переїхав на постійне проживання у США, де працював в українській редакції радіо «Голос Америки» та редагував щоденник «Свобода».
1946-го вийшла в світ перша збірка поета «За мурами Берліну», до якої ввійшли твори часів війни, а 1948-го — збірка «Жовті каруселі». 1952 року у Мюнхені було видано невеличку збірку його новел під назвою «У вишневій країні». Згодом за океаном виходять ще чотири поетичні збірки — «Біла трава», «Вальторна», «Із еспанського зшитка», «Смак Сонця». 1953-го з’явилася збірка «Українські балади», а 1958-го — «Римські сонети».
Письменник часто казав: «Люблю працювати для дітей!» і частина його творчого доробку — також для дітей: «Лебеді», «Котячий хор», «Абетка веселенька для дорослих і маленьких», вірші, казки, поеми, оповідання, лібретто оперет «Лис Микита», «Лісова царівна», «Мавпячий король», «Лисячий базар».
Прикметний твір-хроніка автора — історичний роман «1709» про часи українсько-шведського союзу та війну з Росією. 1968-го він написав репортажну повість «Над блакитним Чорним морем» із 1917-1922 рр. Події в ній відбуваються у Туреччині, Болгарії та Чехії.
Леонід Полтава помер 19 квітня 1990 року в Нью-Йорку. Похований на українському православному цвинтарі Св. Андрія у Саут-Бавнд-Бруку (штат Нью-Джерзі). Він відзначився, як драматург і редактор еміґраційних видань ОУН (б). Був членом еміґраційної літературної спілки «Слово» та Асоціації діячів української культури.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply