Новини для українців всього свту

Saturday, Oct. 1, 2022

До 90-річчя від дня народження Григорія Лупія

Автор:

|

Листопад 14, 2018

|

Рубрика:

До 90-річчя від дня народження Григорія Лупія

Григорій Лупій — найстарший брат відомого письменника і поета Олеся Лупія та знаного українського кінорежисера і сценариста Ярослава Лупія. В нього ще була молодша сестра Марійка. Всі вони народилися в с. Нова Кам’янка, колишнього Рава-Руського, а тепер Жовківського району на Львівщині. Григорій прийшов на світ 28 червня 1928 року.
Початкову освіту здобув у рідному селі, 1941-го закінчив шостий клас, 1942-го — семирічну школу у Раві-Руській, 1944-го — четвертий клас Сокальської гімназії. Належав до підпільної організації юнацтва ОУН-УПА. З 1 вересня 1944 року був прийнятий на роботу учителем початкових класів у селі Липник колишнього Магерівського, в тепер — Жовківського району. Вступив на заочне відділення Львівського педучилища. 1 вересня 1945-го його перевели учителем початкових класів у рідне село, однак через переслідування КДБ, 1947 року був змушений покинути вчителювання і виїхати до Рави-Руської працювати на будівництві вузької колії шахтоуправління.
1950-го батьків Лупіїв і сина Ярослава заарештували і вивезли до Томської області Росії. За збігом обставин діти врятувалися. Григорій замінив братові та сестрі і тата, і маму. Дуже часто їх навідували органи НКВС, всі думали, що будь-якої миті їх повезуть у Сибір.
Григорій 1951 року перевівся на роботу до ремонтно-будівельного управління в м. Баку (Азербайджан), де працював до 1953-го. Після повернення в рідний край нові переслідування змусили його покинути Львівщину та переїхати на Волинь. Там працював будівельником аж до повернення батьків із Сибіру 1956 року.
Григорій отримав роботу на Личаківського цвинтаря, незабаром стає першим директором Львівського історико-культурного музею-заповідника. Здобув належну освіту і став сумлінно виконувати свої обов’язки.
Саме там знайшли останній спочинок відомі діячі Іван Франко, Соломія Крушельницька, Маркіян Шашкевич, українські герої визвольних змагань, науковці, діячі культури.
Відтак Григорій Лупій опрацював надзвичайно цінний ілюстрований путівник «Личаківський цвинтар».
Це мертве кладовище чоловік «оживив» і мертву землю «воскресив» для роздумів майбутнім поколінь. Його неперевершена заслуга в тому, що з цвинтаря зробив своєю книгою академію, яка породжує глибокі позитивні рефлексії. Завдяки його праці, Личаківський цвинтар став акумулятором мудрості, нашої історії, мистецтва, літератури, збагачуючи нашу свідомість. Майже при кожній могилі є старанні описи про життя померлих. З тих описів відчуваємо, що існує життя нескінченне. Завіса, яка відділяє цей світ від світу за межею смерті, — майже непомітна, ілюзорна. Для вірних християн це місце відпочинку до приходу другого Христа.
Григорій Лупій — палкий охоронець української історичної пам’яті, письменник, реставратор, суспільний діяч, помітний популяризатор ідеології ОУН, автор багатьох проектів пам’ятних знаків борцям за волю України. Він помер 1996-го на 68 році життя і похоронений на тому ж Личаківському цвинтарі у Львові.

Ярослав Стех

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply