Новини для українців всього свту

Friday, Dec. 2, 2022

До 80-ліття оперної співачки Христини Липецької

Автор:

|

Березень 15, 2018

|

Рубрика:

До 80-ліття оперної співачки Христини Липецької

17 березня 1984 року за участі великого хору заводу «Дженерал Моторз» у Детройті (75 осіб), симфонічного оркестру з Воррену (60 учасників) і солістів у залі «Мекоб-центр» вщерть заповненому публікою, відбулася постановка опери «Кармен» Жоржа Бізе. Головну партію в ній виконувала українка Христина Липецька. Її вишколений голос, гарна естетична постава й артистизм справили на публіку сильне враження. І вже наступного дня в пресі сповіщалося: «Христина Липецька — амбітна, працьовита й талановита оперна співачка. Її голос з металевим блиском, гнучкий і рівний у всіх регістрах, виразна дикція, чистота інтонування звуків, вроджена музикальність і артистизм є перспективою зросту співачки до самої вершини визнання. Вона й далі працює на собою й бере лекції в найкращих педагогів міста».
Христина-Романа Липецька народилася 20 лютого 1938-го в Станіславові (тепер — Івано-Франківськ). Її мати була активісткою «Пласту», а бабуся добре грала на фортепіано. Рано проявилися музичні здібності й у Христини. В одному з інтерв’ю для журналу «Наше життя» співачка розповідала: «Думаю, що любов до музики я одідичила від моїх предків по моїй мамі. В моїй родині плекалися музичні традиції, були добрі піаністи та оперові співаки. Близьким приятелем і частим гостем нашого дому був композитор Денис Січинський».
Співати Христина почала ще малою в Німеччині, куди родина виїхала навесні 1944-го. Це було в таборовому садочку, згодом — у німецькій дівочій середній школі, а після 17 років — у консерваторії ім. Г. Генделя в Мюнхені. Її першим вчителем гри на фортепіано був відомий композитор, музикознавець і педагог Зиновій Лисько, а cпіву навчала його дружина Євдокія, колишня хористка української республіканської капели О. Кошиця. У ті ж роки дівчина співала в хорі під орудою композитора Івана Зайця.
1957-го родина Липецьких еміґрувала до США й оселилася в Детройті. Тут 19-річна Христина навчалася вокалу у Макомб-коледжі м. Воррен (штат Мічиґан), 1973-го здобула ступінь бакалавра німецької мови в Мічиґанському університеті, співала в ансамблі бандуристок «Веселка» та хорі «Трембіта». Водночас брала приватні уроки спочатку в оперної співачки Вероніки Максимович, а пізніше в італійки Аврелії Перальти Розетті. Навчання в останньої було особливо продуктивним. Це була, як вона казала, «мозольна праця», що дала гарні результати: діапазон голосу було розширено до трьох октав від низького «мі» до високого «до». Про успіхи своєї учениці п. Розетті писала: «За три роки студій зі мною Христина розвинула своє меццо-сопрано в гарний, милий і блискучий інструмент, що дало змогу відтворити найбільш оперті звуки селекцій у соло-програмі».
Після чотирьох років навчання співачка виступила на сцені. Це сталося 6 грудня 1969-го в залі «Лекчер-гол» Детройтського інституту мистецтв. У першому відділі вона виконала десять пісень, у другому відділі — ще дев’ять. Серед українських творів Христина виконала арію Марини Мнішек «Душа тремтить» з опери «Тарас Бульба» М. Лисенка, «Утоптала стежечку» Я. Степового, «Горить моє серце» П. Гайдамаки, «Осіння троянда» та «З добрим ранком» О. Білаша. А на закінчення, за вимогою публіки співачка виконала арію Кармен із однойменної опери Ж. Бізе. В українській пресі зазначалося, що концерт було дуже добре організовано та надзвичайно вдало виконано.
Влітку 1970 року Христина двічі виступала на сцені української оселі «Союзівка» в Кетскильських горах. Цього ж року Аврелія Розетті виїхала до Флориди й довелося шукати іншого вчителя. Подальше навчання вокального співу відбувалося під наглядом Маріан Котлов, колишньої солістки «Метрополітен-опери» в Нью-Йорку. Мистецтва драматургії Христина навчалася в Бориса Гольдовського, а для вивчення оперних партій їздила в Ан-Арбор до корепетитора Джозефа Блата. Тоді співачка брала участь у кількох конкурсах співаків у Детройті, Клівленді та Нью-Йорку, в якому 1971-го стала фіналісткою реґіонального конкурсу «Метрополітен-опери» та виборола стипендію Ґріннелла для навчання в Європі, але здійснити це було неможливо, бо вже була заміжня та мала двоє дітей.
5 березня 1978 року Липецька виступила з концертом у залі Детройтського інституту мистецтв. У її виконанні прозвучали «Розвійтеся з вітром» Я. Степового, «Айстри» М. Лисенка, «Верба» М. Фоменка й українська народна пісня «Ой ходила дівчина бережком». Із класики співачка виконала «Серенаду» Ф. Шуберта, «Горіхове дерево» Р. Шумана, арію Зібеля з опери «Фауст» Ш. Гуно тощо. Вперше на оперній сцені Христина виступила як солістка Мічиґанської оперної компанії в опері The Мedium Джанкарло Менотті.
Сім сезонів поспіль Христина виступала з Детройтським концертним оркестром, співала на радіо та телебаченні. Восени 1979-го їй вдалося випустити свою першу платівку з оперними аріями європейських композиторів, музичний супровід здійснив Ворренський симфонічний оркестр. Тут же було вміщено й твори українських класиків у супроводі фортепіано, скрипки, віолончелі та флейти. У час своєї музичної кар’єри співачка тісно співпрацювала з піаністкою Марією Лончин-Лісовською та співаком Яремою Цісаруком, із котрим чудово виконувала дует Одарки й Карася з опери «Запорожець за Дунаєм» С. Гулака-Артемовського, дует Ріґолетто та Дисільди з опери «Ріґолетто» Дж. Верді та «Радісні зустрічі» й «Весільну» М. Костецького.
Того ж року в супроводі фортепіано Христина записала 12 пісень для дітей раннього шкільного віку, зокрема «Проліски», «Ой минула вже зима», «Ку-ку, ку-ку», «Вийди, вийди сонечко», «Дощик», «Сипле сніг», «Літак», «Марш», «Мати доню колихала», «Що будемо їсти» й інші. Цікаво, що структуру пісень співачка будувала так, аби діти могли не лише слухати, але й виконувати. «Слухайте і співайте», саме з такою назвою й вийшла в світ ця касета. Фортепіанний супровід пісень здійснила піаністка Марія Лончин-Лісовська.
Впродовж своєї творчої діяльності співачка виконувала партії Кармен («Кармен» Ж. Бізе), Азучени, Амнеріс, Еболі («Трубадур», «Аїда», «Дон Карлос» Дж. Верді), Шарлотта («Вернер» Ж. Массне), Жана Д’Арк («Орлеанська діва» П. Чайковського), брала участь у постановці опери «Так чинять усі» В. А. Моцарта. У камерному репертуарі співачки були твори європейських та українських композиторів. Останні з них із радістю виконувала з нагоди ювілейних дат О. Ольжича, В. Стуса, С. Бандери, Й. Сліпого, Г. Черінь, виступала в концертах релігійної музики. За свою співацьку кар’єру Липецька взяла участь більш, ніж у 600 імпрезах, виступаючи з різними симфонічними оркестрами США, вливаючи від свого серця в душі слухачів оксамитовий, теплий, проникаючий наскрізь голос. І здавалося, що то не просто спів, а Божа благодать, музика раю.
Христина Липецька — знавець українського фольклору. Широке визнання здобув організований нею 1982 року жіночий вокальний ансамбль «Луна», в складі якого, крім неї співали З. Серафин, Н. Лаврин, О. Федорович, А. Воронович, В. Андрушків, а музичний супровід забезпечувала натхненна музикою піаністка М. Лончин-Лісовська. 1988 року п. Христину за великий внесок у розвиток музичного мистецтва було визнано «артисткою року м. Воррен».
Ще донедавна співачка навчала учнів музики в Українській католицькій школі при соборі Непорочного Зачаття в Воррені, керувала дитячим хором, із яким виступала на вечорах до різдвяних свят. У травні 1991-го учнівський хор брав участь у виставі «На сіножатті» Любові Яновської, навесні 2002-го — у виставі «Ой не ходи, Грицю» за повістю «Маруся Чупай» Ліни Костенко, 23 квітня 2004-го в була задіяна в постановці оперети «Шаріка» Я. Барнича, а в січні 2006-го — у виставі «Назар Стодоля» Т. Шевченка.
Христина Липецька завжди цікавилася суспільно-мистецьким життям української громади Детройту та була одним із його організаторів. Вона — довгорічний член Союзу українок Америки, свого часу була співголовою його відділу в Детройті. 1991 року співачка побувала у Львові, де виступила з концертом у Музичній академії ім. М. Лисенка та залі музею ім. Соломії Крушельницької. А повернувшись, виступила з добродійним концертом у Детройті, збір від якого пішов на підтримку цього музею. 2002-го вона була учасницею концерту на підтримку незалежної преси в Україні, а 1994 року виступила з концертом у Торонто.
З 2007 року Христина Липецька живе в Рочестер-Гіллсі (район Детройту). Там у колі родини відзначила своє 75-ліття, розділивши свою радість із чоловіком Любомиром, донькою Наталею-Христиною, сином Олександром-Ігорем та онуками. Співачка повністю реалізувала себе на чужині. Віримо, що цими днями родина знову збереться разом, щоби відзначити її 80-річчя. Приєднаємося й ми до тих вітань що пролунають цього дня. Щастя й злоров’я вам, люба Христино Романівна! Працівники редакції газети «Міст» вітають вас із ювілеєм і бажають, щоби ви квітли й не гасли ще довгі роки!

Анатолій Житкевич

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply