Новини для українців всього свту

Thursday, Sep. 16, 2021

До 50-річчя від дня народження Андрія Кузьменка

Автор:

|

Серпень 22, 2018

|

Рубрика:

До 50-річчя від дня народження Андрія Кузьменка

Лідеру гурту «Скрябін» Андрію Кузьменкові (Кузьмі) 17 серпня виповнилося б 50 років, але він до ювілею не дожив, загинув у трагічній аварії. За життя Андрій відзначався надзвичайно веселою вдачею. Народився в м. Самборі на Львівщині 1968-го в родині вчительки музики й інженера. Саме завдяки мамі він став майбутньою музичною зіркою світового масштабу. З дитинства був наділений непересічним талантом. Вже в початкових класах вчителі пророкували, що Андрія чекає слава.
1983 року Кузьма почув по третій програмі польського радіо передачу «Вся ця доля», де прозвучала шотландська група The Exploited, яка захопила його і назавжди змусила полюбити музику панк. Тоді у нього відкрилося друге дихання і вирішив поширювати цей напрямок серед молоді. Так з’явилася група «Ланцюгова реакція». Для репетицій використовувався актову залу школи, в якій навчався Кузьма. Він мав широкі зацікавлення, після завершення середньої освіти закінчив музичну школу (клас фортепіано) і факультет стоматології Львівського медінституту (тепер Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького), хоча йому й було це нецікаво, але довчився на прохання батьків. Мав усі шанси стати стоматологом, чого дуже хотіли батьки, але любов до музики перемогла. Займався спортом і був кандидатом у майстри спорту з біатлону. 1994-го Андрій одружився зі знаною художницею Світланою. 14 вересня 1997 року в них народилася донька, яку назвали Марією-Барбарою — на честь польської акторки Барбари Брильської, кумира дитинства Андрія Кузьменка (за його словами, дружина також дуже подібна на Брильську). Дружина Андрія не тільки розуміла музичні зацікавлення чоловіка, а навіть надихала на успіхи в спорті. Однак вершиною зацікавлень в сім’ї Кузьменків і радість в їхнє життя вносила сучасна музика.
Андрій відчував у музиці особливо велике вдоволення і наспівував у кожну мить свого життя. Коли познайомився з Володимиром Шкондою, котрий мав подібні зацікавлення, друзі цілком віддалися музичному мистецтву. Спершу лише слухали музику, а пізніше стали її грати та творити нові оригінальні твори, надаючи їм українського забарвлення. Володя був гітаристом, Кузьма грав чудово на піаніно. Цю групу Кузьма вважає першим етапом появи «Скрябіна».
1987-го він написав пісню Lucky Now, Brother, але точкою відліку для гурту «Скрябін» стало прийняте 29 червня 1989 року спільне рішення учасників групи записати композицію Feel the Pain та її україномовний варіант «Чуєш біль». Подальша історія життя Кузьми була тісно пов’язана з гуртом «Скрябін».
2000-го він став ведучим власного гіт-параду «Гаряча сімка», який проіснував до 2002 року. А з 2006-го Кузьменко проявив себе як талановитий письменник, видавши свою автобіографію «Я, Побєда і Берлін». Вона мала шалену популярність, перевидавалася кілька разів. З 2003 року Кузьменко протягом усіх десятьох сезонів працював телеведучим музичного телепроекту «Шанс» разом із співачкою Наталею Могилевською, згодом він програму «Шиканемо».
З того часу Андрій бере усі важелі керування проектом «Скрябін» на себе, починає творити зовсім іншу музику, ніж досі. Очевидними стали зміни у його поглядах та ідеях — це стає помітним у його словах підчас інтерв’ю. В цей час в Україні правила космополітична верхівка, а прогресивні діячі відчували кризу в загальнонаціональних справах. Тоді Кузьма приєднався до Помаранчевої революції, хоча й не бачив позитиву ні в Януковича, ні в Ющенка. 2009-го створив гурт «Пающіє труси» і допоміг здобути популярність «Дзідзьові».
Того ж року його прийняли в члени журі літературної премії «Книга року Бі-бі-сі». У червні 2013-го у Вінниці разом із Павлом Табаковим і гуртом «ТіК» узяв участь у благодійному концерті до міжнародного дня захисту дітей «Школа доступна для всіх». Наприкінці січня 2014 року записав пісню, присвячену подіям Євромайдану, зауваживши, що підтримує людей на Майдані, але не опозицію. Впродовж 2014-го усією душею допомагав патріотичним силам, зокрема військовим і пораненим у зоні проведення антитерористичної операції (АТО) на Донбасі. У жовтні запустив власне інтернет-радіо під назвою «S. R. A. K. A. — Своє Радіо Андрія Кузьменка», у якому, за його словами, грала музика, яку слухав у машині.
Андрій Кузьменко мав активну політичну позицію. Він постійно допомагав фінансово бійцям АТО, також був відомий тим, що іноді приходив до лікарні, де лікувались бійці, і довго спілкувався з ними. Сам Андрій пояснював: після поранення боєць стає нецікавий державі, від нього всі відвертаються, тож вкрай важливо спілкуватися з ветеранами. Діяльність українських політиків постійно критикував. Андрій зняв кілька відео зі зверненням до депутатів Верховної Ради України. В них він їздив дорогами України, коментуючи те, що бачить серед владних багатіїв, зокрема, їхню жахливу якість, ями, відсутність ремонту і повну громадську байдужість. Андрій не міг змиритися з тим, що одні незаконним шляхом множать свої мільйонні статки, а інші тратять своє життя, або стають довічними інвалідами. Неодноразово казав, що з нього не був би добрий вояка на фронті, тому здобував необхідні кошти і дарував тим, хто краще за нього здатні захищати нашу землю від лютого ворога — Росії.
Кузьма зізнавався, що дуже переживав через бойові дії на Сході і не хотів влаштовувати концерти. Однак згодом вирішив, що людям потрібна його підтримка. «Ми думали в той тур не їхати взагалі. Він планувався тоді, коли війною навіть не пахло. Два місяці я депресував, думав, що я, напевно, не буду нічого робити, не буду їздити на концерти. Але потім дійшов до висновку, що хочеться притулитися до когось близького, коли зле. І так само, як мені хочеться притулитися, і тим людям у залі хочеться притулитися. То виходять такі сімейні концерти», — зазначав музикант. І вирішив краще організувати концерти, а кошти передавати захисникам України.
…Того трагічного ранку Кузьма був за кермом, повертався з Кривого Рогу, де напередодні його гурт дав концерт. Очевидець повідомив, що бачив, як на великій швидкості на закруті загинув лідер гурту «Скрябін». Трагічна пригода сталася 2 лютого 2015 року біля села Лозоватка у Криворізькому районі, де зіткнулася машини Toyota Sequoia і ГАЗ-53, вантажівка перевозила молоко. Андрій Кузьменко виїхав на зустрічну смугу і врізався у бік цистерни. Очевидець висловив припущення, що його переслідувала чорна «гонда». Припускають, що автомобіль співака їхав зі швидкістю 160 км/год., хоча місцеві водії кажуть, що на цьому відтинку дороги небезпечно розганятися понад 60 км/год. На трасі була ожеледь й автомобілі намагалися роз’їхатися. У фатальній аварії постраждали й дві жінки — пасажирки автівки Кузьменка та молоковозу відповідно; їх доправили до криворізьких лікарень № 2 та № 9. Водій молоковоза впродовж слідчих дій перебував на місці події.
Деякі інтернет-ресурси почали плодити версії про те, що це була не випадкова аварія, а замовне вбивство. Але батьки Андрія попрохали не спекулювати на смерті сина. В кожному разі це була неповторна втрата в українській музичній культурі. Прощання з покійним Андрієм відбулося урочисто та велелюдно 5 лютого 2015-го у Львові. Похоронні відправи відслужили в Преображенській церкві Львова. Поховали музиканта в родинному склепі на кладовищі у Брюховичах біля Львова. 20 травня у Київському палаці спорту в Києві і 21 червня на «Арені Львів» у Львові було проведено концерти пам’яті Скрябіна. Разом із музикантами гурту «Скрябін» пісні Кузьменка виконували Святослав Вакарчук, Руслана, Сашко Положинський, «ТІК», «Авіатор», Арсен Мірізоян, Тарас Тополя, Марія Бурмака, Світлана Лобода, Ірина Білик, Дзідзьо, Дмитро Шуров та інші. Режисером-постановником концерту-триб’юту пам’яті Кузьми був Крупієвський Михайло. В глибокому смутку залишилася дружина, донька, батьки й уся Україна.

Ярослав Стех

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply