Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 28, 2023

До 210-річчя від дня народження Миколи Гоголя

Автор:

|

Квітень 03, 2019

|

Рубрика:

До 210-річчя від дня народження Миколи Гоголя

Микола Гоголь

Геніальний письменник і мислитель Микола Гоголь відкрив світові Україну. Він найбільший романтик «української школи» в російській літературі першої половини ХІХ ст. Своїми повістями «Вечори на хуторі біля Диканьки» прославився насправді як яскравий український письменник. Сенсацією в театрі стала його п’єса «Ревізор», а вершиною творчості — поема «Мертві душі».
Саме у квітні ми відзначаємо чергову річницю від дня народження Миколи Гоголя. І хоча він писав російською, це ніяк не означає, що він був росіянином. Зрештою, він сам відповів на це у своїй статті «Кілька слів про Пушкіна»: «Поет навіть може бути і тоді національний, коли описує зовсім чужий світ, але дивиться на нього очима своєї національної стихії, очима всього народу, коли почуває і говорить так, що співвітчизникам його здається ніби це почувають і говорять вони самі».
Народився Микола Васильович 20 березня 1809 року в селі Великі Сорочинці (тепер — Миргородського району) на Полтавщині. Батько був праправнуком полковника козацького війська часів Богдана Хмельницького Остапа Гоголя. Пізніше знаменитий нащадок оспіває його у славетному образі Тараса Бульби.
Дитинство майбутнього письменника минуло в с. Василівка (тепер — Гоголеве). У 1818-1819 рр. навчався в Полтавському повітовому училищі, а в 1821-1828 рр. — у Ніжинській гімназії вищих наук. Ще в студентські роки Микола, глибоко переймаючись соціальними негараздами, внутрішньо опираючись найрізноманітнішим виявам зла, вболіваючи за всю державу і свою «милу Україну», намагався бути по-справжньому корисним для свого рідного народу. «Я палав незгасним прагненням зробити своє життя потрібним для блага держави, я жадав принести хоча б найменшу користь. Тривожили думки, що я не зможу, що мені перепинять шлях, завдавши мені глибокого суму. Я поклявся жодної хвилини короткого життя свого не втрачати, не зробивши блага», — писав юнак.
1828-го Микола Гоголь переїхав до Петербурга. Там 1829 року він публікує свій перший твір — поему «Ганц Кюхельгартен». За рік у журналі «Отечественные записки» з’являється повість «Басаврюк, або Вечір проти Івана Купала». Романтична спрямованість, поетизованість життя надавали творам Гоголя особливого колориту. Ґрунтовні знання усної народної творчості дозволяли майстру виводити картини дійсності у глибокому взаємопереплетінні з вимислом, але немов на реальному ґрунті життя.
Туга за Батьківщиною змусила парубка наприкінці 1833-го клопотатися про місце професора історії в Київському університеті св. Володимира. До цього спонукала і його палка дружба з М. Максимовичем, професором-земляком, етнографом, фольклористом, істориком, ботаніком, майбутнім ректором Київського університету. «Туди! Туди! До Києва! Там, або навколо нього, звершалися діяння віковічності нашої. Багато можна буде зробити добра», — писав він у своїх листах до М. Максимовича. Тоді він працював над книгами «Арабески» і «Миргород» (1835).
З другої половини 1830-х рр. Гоголь зацікавився драматургією. Етапною навіть в історії театру стала його соціальна комедія «Ревізор» (1836). 1842 року виходить його знаменита поема-роман «Мертві душі». Останні роки життя письменника були сповнені драматичних пошуків себе в Істині. Прямим підтвердженням тому стало видання «Вибраних місць із листування з друзями» (1847).
Твори Гоголя справили великий вплив на розвиток української літератури, театр, мистецтво, національну свідомість та культуру взагалі. Він створив привабливий поетичний образ рідного народу, з небувалою художньою силою розкрив його самобутній характер, моральну чистоту, героїчну історію, високу гармонію родинних взаємин, відчуття краси і гумору, любові до природи.
Помер Микола Гоголь 21 лютого 1852-го у Москві, похований на Ново-Дівичому цвинтарі. На чорній надмогильній плиті висічено слова: «Гірким словом моїм посміюся». До них можна було б додати слова Т. Шевченка «Поховайте та вставайте, Кайдани порвіте!».

Ярослав Стех

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply