Новини для українців всього свту

Wednesday, Jul. 6, 2022

Дмитро Штогрин — архіваріус зі Звиняча

Автор:

|

Листопад 17, 2016

|

Рубрика:

Дмитро Штогрин — архіваріус зі Звиняча

Дмитро Штогрин

Дмитро Михайлович Штогрин — український бібліограф, літературознавець, редактор, журналіст і бібліотекар. Діяч молодіжних організацій «Пласт» і Спілка української молоді, культурних, і наукових організацій на рідних теренах і в діаспорі. Вшанований титулом «почесний доктор філософії» від Мюнхенського і Римського університетів.
Він народився 9 листопада 1923 року в с. Звиняч Чортківського району Тернопільської області в родини сільського секретаря, опісля десятника і рахункового Української галицької армії Михайла і Катерини з дому Фіголь. Познайомився на ділі з повстанським рухом: у часи війни в забудовах батьківського обійстя була повстанська штаб-криївка, в якій згодом переховувалися бійці УПА. Навчався у Чортківській гімназії, переїхав до Перемишля продовжувати навчання — та воєнні події перекинули його в Німеччину, в табір для переміщених осіб.
У післявоєнні часи Дмитро Штогрин студентом почав вищі студії в Німеччині: у відновленому 1946-го в Авсбурзі Українському вільному університеті (1947-1948). Згодом переїхав до Канади та, спеціалізуючись в українській літературі XX ст., завершив 1958 року навчання в Оттавському університеті на магістерському рівні (M.A. summa cum laude), захистивши наукову працю «Поетична творчість Олега Кандиби-Ольжича».
1959-го в Оттавському університеті доповнив знання бакалавратом бібліотекознавства (B.L.S.). Закінчивши бібліотечні студії, одержав пропозиції працевлаштування від Гарвардського, Єльського, Манітобського й Іллінойського університетів і державних дослідних установ у столиці Канади. З 1960 року працював бібліотекарем славістичного відділу Іллінойського університету в США. 1964-го став головою відділу каталогізування в слов’янській і східноєвропейській секції, залишався на цій посаді аж до 1985 року. У 1970-1974 був головою Українського товариства бібліотекарів у США.
У 1963-1964 рр. віддався славістичним студіям в Іллінойському університеті, 1970-го завершив славістику в Оттавському університеті докторатом із філософії (Ph.D. cum laude), захистивши дисертацію на тему «Павло Филипович — літературознавець».
3 1984 року очолював Програму українських студій в Іллінойському університеті Урбана-Шампейн. Ще 1972-го тут було запроваджено сім додаткових предметів — мовних, літературних і семінар. 1993 року за його ініціативи було започатковано і курс української культури. Тут відбуваються щорічні українознавчі конференції у рамках Української науково-дослідної програми Іллінойського університету в Урбана-Шампейні. Автор брошури «Світла і тіні українських студій в Гарварді» (1966) та довідника Ukrainians in North America. A Biographical Directory (1975).

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply