Новини для українців всього свту

Monday, Sep. 26, 2022

Як козаки Євро-2012… напророкували. 40 років тому автори улюбленого всіма мультфільму передбачили суперників української збірної

Автор:

|

Березень 28, 2012

|

Рубрика:

Як козаки Євро-2012… напророкували. 40 років тому автори улюбленого всіма мультфільму передбачили суперників української збірної

Творці відомої української мультиплікаційної стрічки «Як козаки у футбол грали» — режисер Володимир Дахно і сценарист Володимир Капустян зі студії «Київнаукфільм» — більш ніж 40 років тому передбачили суперників збірної України на чемпіонаті Європи з футболу 2012 року.

Тричі — у точку!

Ба більше, творцям другого мультиплікаційного фільму із дев’ятисерійного циклу «Все про козаків» удалося передбачити й послідовність матчів за участю української збірної. За сюжетом, козаки спочатку грають із лицарями зі Швеції, потім — із королівськими мушкетерами з Франції й наостанок — із футболістами з Англії.

Саме так і вийшло. Згідно із жеребкуванням фінальної частини Євро-2012, яка відбулася в Палаці «Україна», свій перший матч підопічні Олега Блохіна зіграють 11 червня в Києві зі збірною Швеції. Другу гру українці проведуть 15 червня в Донецьку з французами. В останньому матчі групової стадії, який відбудеться 19 червня на «Донбас Арені», українці зустрінуться на полі з англійцями.

У тому разі, якщо авторам мультфільму дійсно вдалося передбачити сценарій усього футбольного чемпіонату, то пальма першості Євро-2012 повинна дістатися збірній України. Адже у творінні Володимира Дахна та Володимира Капустяна переможний кубок отримали саме мальовані українські козаки.

«Ми прийдемо до вас із м’ячем»

Цікаво, що 40 років тому, коли вже з’явилася серія, в Україні й у цілому Радянському Союзі найбільше любили саме другу новелу — про козаків, які грають у футбол. У СРСР це був спорт номер один, до того ж фільм вийшов у 1970-му — у рік чемпіонату світу, а козаки фактично втілили мрію всіх радянських уболівальників — обіграли в мультиплікаційному турнірі почергово німців, французів і англійців.

«Як козаки у футбол грали» став улюбленим мультиком і найсильніших футболістів СРСР. За розповідями Володимира Дахна, при зустрічі київські динамівці завжди його вітали й намагалися пригостити пивом.

А московські торпедівці перед відповідальними матчами обов’язково дивилися саме цю серію.

«Ану давайте подивимося, як там хохли у футбол грають!» — говорили вони і ніби заряджалися енерґією від наших козаків!» — розповідав режисер серіалу. Він сам потрапив у точку у футбольній другій серії, в основі якої лежала ідея «ми прийдемо до вас не з мечем, а з м’ячем». У ній змішалися різні країни й різні епохи — лицарі, мушкетери, вікторіанська Англія. Але в підсумку козаки повернулися на Батьківщину з кубком.

Уже в той час мульт­фільм уважали пророчим: через п’ять років після його виходу, 1975-го, київське «Динамо» завоювало перші у своїй історії європейські трофеї: Кубок володарів кубків і Суперкубок УЄФА.

Дітище хрущовської відлиги

Отже, троє мальованих козаків-запорожців, створених українськими мультиплікаторами, підкорили весь СРСР. Якщо би будь-якого радянського школяра попросили перелічити найвідоміших українських козаків, то після гоголівського Тараса Бульби він, швидше за все, назвав би знамениту трійцю — героїв мультсаги «Як козаки…», створеної на студії «Київнаукфільм» режисером Володимиром Дахном. Упродовж дев’яти серій мультфільму козаки (Грай — худий і розумний, Тур — великий і бойовий та Око — маленький і спритний) варили куліш, воювали з турками, грали у футбол, а також спілкувалися з інопланетянами.

Ідею зняти пригоди козаків подав у листі один із глядачів. Надворі стояла хрущовська відлига, і керівництво «Київнаукфільму» запропонувало молодому режисерові зробити «історію з гумором про захисників рідної землі».

Дахно не приховував, що образ трьох вояків він створив за зразком трьох мушкетерів, і перший фільм планував назвати за аналогією з книгою Олександра Дюма — тобто «Три запорожці». Однак український драматург і сценарист Олександр Левада, який у той час обіймав посаду першого заступника голови Держкіно УРСР, не прийняв такого варіанта і запропонував свою назву — «Як козаки куліш варили». «Я врешті-решт зрозумів, що Левада потрапив дуже точно і нічого кращого мені придумати не вдасться», — згадував режисер.

Полярні речі

Визнали запорозьких козаків і за кордонами «єдиного і могутнього». Козаки, які об’єднали в собі риси анімації та карикатури, були позбавлені голосу, тобто не вимовляли ні слова, зате спілкувалися мовою всім зрозумілих жестів і вигуків. Це стало вагомим фактором у завоюванні симпатій дітей і дорослих, козаки стали найяскравішими мальованими національними героями, народженими в Україні.

Серіал про козаків подивилися на багатьох фестивалях у Європі — у Румунії, Болгарії й Італії. Він підкорив і Схід, зібравши на Днях українського кіно в Ірані повні зали, — і все завдяки гумору без слів.

А у Швейцарії «Козаків» нагородили премією «Срібний сестерцій» Міжнародного фестивалю документальних і короткометражних фільмів у Ніоні. Але отримати її творці мультфільму не змогли — влада не випустила їх за кордон. «У нас же — «кагебічна»студія була. І хто отримував нагороду, не відомо. Де ці «Сестерції», ніхто не знає … — жалівся Едуард Кирич, майже незмінний художник-постановник «Козаків». — Це були полярні речі — ми й те жлобство, державне, чиновницьке, яке нас оточувало. А ми були далекі від цього — поглинені творчістю».

Успіх, який принесло використання героїв-запорожців у мультиплікації, спонукав режисера продовжити. Як наслідок 1995 року з’явилася нова серія — «Як козаки у хокей грали». У ній постарілі запорожці ще раз блиснули своєю звитягою на льодовій арені. І на цьому Дахно в історії про козаків поставив крапку. А може, і тут криється якесь пророцтво?..

 Дзвінка Камінь

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply