Новини для українців всього свту

Monday, May. 16, 2022

Воля України або смерть!

Автор:

|

Червень 19, 2014

|

Рубрика:

Воля України або смерть!

Кадр зі стрічки «Окупація»

Незважаючи на складні часи, які переживає зараз Україна, українське кіновиробництво не зупиняється. Серед нових проектів, які зараз перебувають у знімальному періоді, – повнометражний художній фільм “Окупація”.

Переможець відбору кінопроектів
Український продюсерський центр «Інсайтмедіа», компанії Prim-Plan Studio (Молдова) і Temple Film (Румунія) знімають повнометражний художній фільм «Окупація», присвячений повстанцям Холодного Яру. Проект міжнародної копродукції реалізується за підтримки Державного агентства України з питань кіно.
«Окупація» знімається за мотивами кінороману українського письменника Марка Греся «Варіант Марконі». Автор сценарію та режисер-постановник – Валеріу Жерегі, оператор-постановник – Олексій Калін, художники-постановники – Роман Адамович і Юрій Ларіонов, композитор – Ігор Стецюк, продюсери – Володимир Філіппов, Андрій Суярко й Алла Овсяннікова.
Цей проект став переможцем Третього конкурсного відбору кінопроектів (пітчингу), який Держкіно проводило 2012 року. «Тоді ідея та сюжет фільму сприймалися як намагання відтворити засобами кіномистецтва українську історію сторічної давнини – історію героїчної боротьби українців проти окупації своїх земель. Сьогодні події фільму набули чітких та прямих паралелей із нашою реальністю», – повідомляє прес-служба Держкіно.
Планується, на великому екрані глядачі зможуть побачити стрічку 2015 року.

Відстоювали незалежність України
Тема майбутнього фільму цікава для українців. Мова йде про 20-ті роки ХХ століття, коли уряд Української Народної Республіки опинився у вигнанні, а більшовики окупували Україну. У цей час і відчувається активний опір більшовицькій владі з боку самопроголошеної Холодноярської республіки.
Як повідомили в Держкіно України, новий кінопроект прочиняє одну зі сторінок тієї драматичної історії… Історики можуть пролити більше світла на ті далекі події. Адже в 1918 році на Чигиринщині з центром у Холодному Яру діяло багато повстанських загонів, прихильників УНР, що билися проти радянської влади. Черкаси, Чигирин, Знам’янка, Дніпро – це місця тих битв і народного опору.
У 1920-х роках у Холодному Яру дуже активно діяли загони отаманів Завгороднього, Петренка, Хмари, Деркача, які відстоювали незалежність України. Вони були організовані за “козацьким принципом” отамани керували повстанцями, самі холодноярці сповідували гасло “Воля України або смерть!” Незалежність Холодноярської республіки вдавалося утримувати по 1922 й включно. Докладно – документально і художньо – ці події відображені в книзі Юрія Горліс-Горського “Холодний Яр” і в гучному “Чорному Вороні” Василя Шкляра.

Зірвати план Марконі…
Сюжет фільму розповідає про події 1920 року. Уряд Української Народної Республіки перебуває у вигнанні. Триває більшовицька окупація України. Найбільш активний опір радянській владі чинить самопроголошена Холодноярська республіка. Загони повстанців контролюють більшу частину території Черкащини.
За допомогою свого агента уповноважений ЧК Марконі організовує напад повстанців на залізничну станцію, на яку прибуває спеціальний поїзд із журналістами.» – йдеться в анотації стрічки.
Зокрема, у сценарії Марка Греся зроблено акцент на тому, що Москва всіма силами намагається дискредитувати визвольний рух в Україні перед іноземними журналістами, які мають представити світові холодноярських отаманів, як бандитів і погромників. Бажаючи виставити холодноярських отаманів як бандитів і погромників, один з героїв, уповноважений ЧК Марконі, й організовує напад на залізничну станцію, куди повинен прибути спецпотяг з іноземними журналістами. У групі журналістів під виглядом кореспондента румунської газети прибуває й резидент головнокомандувача Української народної республіки – осавул Діброва. Його завдання – дістатися до повстанців і взяти на себе координацію дій місцевих отаманів. Діброва підслуховує розмову чекістів, із якої дізнається, що в штабі повстанців працює більшовицький шпигун на прізвисько Кочубей. Осавул повинен розкрити Кочубея й зірвати план Марконі…

Майстер і дебютантка
Автор фільму, Валеріу Жереги, відомий багатьма кінопрацями не тільки в Молдові, а й у Югославії, Румунії, Австрії, Росії, Франції, Німеччині. Цього року він відзначає 40-ліття творчої діяльності, так як ще 1974-го зняв свій перший короткометражний фільм “Ранок”. Згодом були стрічки “Я хочу співати”, “Дикий вітер”, “Йона”, “Створення кохання” й багато інших.
У головній ролі знімається легендарний український актор Григорій Гладій, що давно живе за океаном, у Канаді. Він грає в театрі, проводить майстер-класи, у Прибалтиці нещодавно зіграв Євгенія Онєгіна. Зйомки в Україні для п. Григорія – це радість і відповідальність. Раніше він в Україні зіграв Романа Шухевича у фільмі “Нескорений”. Багато глядачів також запам’ятало його в екранізації “Украденого щастя” в ролі Михайла Гурмана. У його фільмографії – українські картини “Повернення Батерфляй”, “Така пізня, така тепла осінь” й інші.
Також у фільмі “Окупація” в ролі козачки Марії дебютує на великому екрані відома українська модель і співачка Дарія Астаф’єва. У своєму фот облозі кілька місяців тому дівчина регулярно розміщувала фото зі знімального майданчика, але про те, де знімається, наполегливо мовчала.

Степан Коник

 

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply