Новини для українців всього свту

Tuesday, Aug. 9, 2022

Уперше за 20 років створено дитячий фільм для нового глядача

Автор:

|

Жовтень 10, 2013

|

Рубрика:

Уперше за 20 років створено дитячий фільм для нового глядача

3 жовтня відбувся прем’єрний показ фільму українського виробництва «Іван Сила». Стрічка стартувала водночас у 24 містах України.

Ніби історія в історії
«Іван Сила» – це повнометражна пригодницька кінокартина за мотивами книги Олександра Гавроша «Неймовірні пригоди Івана Сили». Наш герой Іван Фірцак народився на Закарпатті. У двадцятирічному віці він подався на заробітки до Праги. Там працював вантажником. Неймовірна фізична сила юнака швидко привернула до нього увагу, і розпочав спортивну кар’єру. Першим спортивним поєдинком для закарпатця став бій із мандрівним силачем Вілетом. А 1928 року Івана визнали найсильнішою людиною планети. Фільм відтворює окремі сторінки життя молодого Івана, який пройшов через серйозні випробування, змужнів і став непереможним велетом сили й духу.
Режисером і сценаристом виступив Віктор Андрієнко, старшому поколінню українців більш відомий як “довгоносик” (знімався в «Шоу довгоносиків», українській гумористичній програмі-серіаі, що виходила на телеекранах України в 1996—1999 рр. – Авт.). Сценарій до фільму “Іван Сила”, який спільно написали Віктор Андрієнко й Ігор Письменний, став переможцем конкурсу “Коронація слова” в номінації “Найкращий кіносценарій для дітей”. Гроші на його створення виділила держава. Це – близько 16 мільйонів гривень. Автори кажуть: стрічка стала початком відродження українського дитячого кіно.
«Це – ніби історія в історії, потім у цій історії опинилася ще одна історія, бо виявилося, що те, що ми придумали, – реальне життя», – кажу Віктор Андрієнко.

Перший досвід у кіно
Івана Фірцака зіграв сучасний велетень – український спортсмен, чемпіон України з паверліфтингу, автор понад двох десятків силових рекордів, циркач Дмитро Халаджі. Для нього це – перший досвід роботи в кіно. Каже: працювати було нескладно.
«По-перше, те, що ми виступаємо в цирку, на арені, ми об’їздили багато міст світу, тобто різних країн, і виконуємо одні й ті ж силові трюки плюс навіть деякі моменти траплялися з нами в житті. У мене теж був такий же доктор Новак, як ви могли бачити у фільмі – доля теж послала мені таких друзів», – розповідає силач.
У картині пліч-о-пліч із Халаджі грає й інший зірковий богатир Василь Вірастюк. Він втілює образ головного суперника Івана Фірцака – Вілета, і до знімального майданчика йому не звикати. Після прем’єри він навіть зізнався (щоправда жартома), що актором йому бути легше, ніж спортсменом: «Усе-таки тут також треба працювати. Але це – трохи інша праця: ти не працюєш фізично, не так себе вбиваєш. Найважче було те,що подеколи не спали – збивався графік.»

Трюки виконував сам
Фільм був запущений у виробництво 21 серпня 2012 року. Зйомки тривали три з половиною місяці. За цей час знімальна група тричі побувала в Чернівцях, які «виступили» в ролі Праги, а окремі сцени було відзнято в Кам’янці-Подільському та в Іршавському районі, що на Закарпатті (саме тут, у селі Білках народився й закінчив свій життєвий шлях Іван Фірцак). Значна частина стрічки знімалася на базі київського цирку шапіто, у зйомках зайняті й усі актори цього цирку.
Усі силові трюки Дмитро Халаджі виконував сам. Цим і вразив колег на знімальному майданчику. Бо ж, наприклад, вага брили, яку в кадрі розбивають молотами на грудях у головного героя, що лежить на великих цвяхах, – 350 кг. А в день прем’єри «Івана Сили» Дмитро просто на очах у киян встановив новий рекорд: спортсмена в прямому сенсі переїхало три автівки вагою більш як три тонни.
Участь у зйомках фільму також узяли Ольга Сумська, Богдан Бенюк, Леонід Шевченко, Іванна Сахно. А крім того в масових сценах у стрічці було задіяно понад 4 тисячі акторів, як професійних, так і звичайних мешканців. Усі артисти в кінокартині були одягнені в автентичні історичні  костюми початку ХХ століття, надані чеською студією “Баррандов”. Для зйомок було залучено 20 ретро-автомобілів із Польщі. До слова, фільм знято без жодної декорації, у справжніх інтер’єрах, без бутафорського реквізиту. А посуд, старовинні речі, газети, меблі тощо надані приватними колекціонерами та музеями.

Де це в нас закопане, зарите?
Режисери та автори сценарію Ігор Письменний та Віктор Андрієнко розповідають, що у фільмі немає моралізаторства.
«Ми знімали гарну історію про гарного хлопця, – каже Ігор Письменний. – Показували реальні життєві ситуації, у яких може опинитися кожен із нас, і шукали вихід – не просто правильний, а гідний. Оскільки фільм орієнтований на дитячо-юнацьку аудиторію (хоча я впевнений, що в підсумку стрічка вийшла сімейною), хочу зазначити: ніякого моралізаторства у нас в картині немає. Герої розкриваються через учинки.»
«Наш фільм – не тільки відтворює деякі сторінки із життя найсильнішої людини планети ХХ століття Івана Фірцака. Ми свідомо вийшли за рамки життєвої історії головного героя – адже й Фірцак, і Халаджі, і Вірастюк для будь-якої молодої людини можуть стати прикладом, як ставити собі мету та як досягати її, покладаючись тільки на власні сили», – додає Віктор Андрієнко.
І все ж, стверджує Дмитро Халаджі, головний посил фільму — духовне й патріотичне виховання молоді: «Найчастіше звертаємо увагу на чужих героїв. Але нам потрібно згадувати про своє, національне надбання. Це – фільм про забуту історію українського народу. Я иб навіть сказав, про фольклор. Приміром, китайці дотепер знімають десятки фільмів про одного Брюса Лі. Адже в нас теж є ким пишатися: той же Піддубний, Фірцак і багато інших, імена яких свого часу звучали на весь світ! Але ми чомусь ховаємо це, десь це в нас закопане, зарите…»
І можливо, «Іванові Силі» вдасться-таки відкопати оте «зарите». Бо після прем’єри діти, особливо хлопчаки, були в захваті від побаченого. «Цей герой представляє Україну як країну людей, які можуть змінити багато чого в цьому світі», – ось у такі слова вилилися враження юного глядача Сашка Назаренка.

Соломія Даць

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply