Новини для українців всього свту

Wednesday, Dec. 8, 2021

Українці судяться з НВО через серіал «Чорнобиль»

Автор:

|

Травень 06, 2021

|

Рубрика:

Українці судяться з НВО через серіал «Чорнобиль»
Сцена зі серіалу «Чорнобиль»

Після виходу телевізійного серіалу «Чорнобиль» компанії НВО, який розповідає про одну із найтраґічніших сторінок української історії, довкола нього в Україні виникло відразу кілька скандалів. Вони призвели до юридичних розглядів. Чому так сталось і у чому суть конфлікту?
Дружина пожежника Василя Ігнатенка, котрий загинув при ліквідації аварії на Чорнобильській атомній електростанції (ЧАЕС), вже рік судиться з НВО. Про це Олександр Мамуня, розповів адвокат Людмили Ігнатенко. У квітні 2020 року вона подала позов поти НВО через те, що компанія не запитала дозволу на використання її імені й імені її чоловіка у цьому проекті.
У позові жінка вимагає припинити порушення прав та відшкодувати моральну шкоду. «Український закон чітко передбачає, що у людини, чиє ім’я використовують у художньому фільмі, необхідно брати дозвіл на використання імені. Якщо використовують ім’я людини, якої немає в живих на момент зйомки та демонстрації фільму, тоді необхідно брати дозвіл у того з подружжя, хто є живим», — заявив правник.
Він також розповів, що НВО відреагувала на позов лише у квітні ц. р. За словами юриста, ця справа може стати прецедентом для тих людей, чиї імена кінокомпанії також використали без дозволу у своїх художніх творах.
Однак це не єдиний скандал навколо серіалу. Раніше український режисер Андрій Приймаченко заявив, що у серіалі НВО «Чорнобиль» без дозволу використали його відео.
Це візуалізовані телефонні перемовини диспетчера центрального пункту пожежного зв’язку з диспетчерами воєнізованої пожежної частини ЧАЕС, Іванкова, Поліського, з керівництвом пожежної охорони, які відбувалися 26 квітня 1986-го. Режисер зробив титри з голосу та виклав ролик у YouTube ще у березні 2013 року. Саме він і з’являється у серіалі.
«Жодних судових позовів поки що не планую. Хотів би зустрітися та побалакати. Очевидно, що їх цікавить українська тема, адже серіал зроблено добре, з увагою до деталей. Гадаю, вони й надалі займатимуться цією темою, тож пріоритетом для мене є співпраця, а не конфлікт», — зазначив режисер.
Проте після першого звернення п. Приймаченка до HBO йому написали представники Sister Pictures, що «ми власноруч створили наше відео, воно є на 100 % авторським». Цікаво, що у ролику є помилка: у реченні, де йдеться про підняття по тривозі начальника, вжили словосполучення «наш состав» замість «начсостав». Ця ж помилка є і в серіалі, проте його автори наголосили, що її зробив їхній перекладач.
Компанія Radioactive Films, яка представляла виробників серіалу в Україні, відповіла режисеру, що «права на використання цього відео були отримані та підтверджені дирекцією музею Чорнобиля у Києві». Докладно Андрій Приймаченко виклав своє спілкування з представниками НВО у Facebook.
«Андрій Приймаченко є не одним з тих, чиї права були порушені в серіалі, — поділилася Наталія Гнатюк, керуюча партнерка юридичної компанії Law Net, що спеціалізується в креативній індустрії та представляє інтереси Андрія Приймаченка. — Звукова доріжка, використана у візуалізації, є частиною фільму «Того ранку 26 квітня» виробництва «Укркінохроніки» (режисер — В. Манілов, 1993 р.). Таким чином порушили права державного підприємства. Я не раз писала напряму до НВО, та на мої звернення вони ніяк не реагували. Проте після одного з моїх листів до мене зателефонували з юридичної компанії, яка представляє їхні інтереси в Україні. Ми коротко поспілкувались. В них є чітка позиція, що права не порушені, що відео, яке створив Андрій, не є об’єктом авторського права. Хоча в Андрія є свідоцтво про реєстрацію від Укрпатенту, а звукова доріжка є архівним записом. Тобто юристи не зробили жодних спроб розібратись і встановити, що існує два об’єкти авторського права: відеоряд і звуковий ряд».
«Після того, як я зрозуміла, що немає жодних можливості спілкування з юристами, бо вони мають позицію, що предмету розмови не існує, ми спільно від імені «Уркінохроніки» та Андрія Приймаченка звернулися до Міністерства культури та інформаційної політики, — править далі п. Гнатюк. — Ми написали офіційного листа з приводу того, що під час зйомок серіалу «Чорнобиль» були порушені права в т. ч. державного підприємства. Засновником «Укркінохроніки» є Міністерство культури України. Тож ми просили, щоб держава також вступила у цей діалог та в нас відбулись якісь перемовини».
«Ми не намагаємося створити якісь скандал чи піаритись на цій справі. Ми намагалися домовитись, пробалакати з НВО, яким чином вони зможуть компенсувати державі втрати. Можливо, навіть через якусь іншу співпрацю. Проте у нас немає жодного позитивного результату, — бідкається правниця. — Також ми представляємо родину Ігоря Костіна, найвідомішого в світі фотографа, котрий фотографував Чорнобиль. Його права також були порушені. Таким чином бачу на майбутнє, що потрібно об’єднати зусилля людей, компаній та установ, чиї права були порушені, та виходити на діалог під егідою держави».
«Гадаю, що ця ситуація опинилась поза їхнім контролем, — припускає вона. — Скоріше за все вони довірилися місцевим юристам, котрі не дуже професійно виконали свою роботу. Бо компанії такого рівня знають наслідки порушення авторського права та намагаються такого не робити».
Чому ж тоді вони не вирішили ситуацію на початковому етапі, коли легко було домовитись? «Гадаю, що питання в тому, що місцеві юристи припустилися помилки і тепер в ним мета довести, що її не було. Тому вони унеможливлюють прямий контакт із НВО», — пояснює юристка.
Нагадаємо, що «Чорнобиль» — це п’ятисерійний мінісеріал, створений і написаний Крейґом Мезіном і зрежисований Юґаном Ренком. Прем’єра фільму спільного виробництва американського кабельного каналу HBO та британського Sky Atlantic відбулася 6 травня 2019-го. Події розгортаються після вибуху реактора на ЧАЕС. Серіал «Чорнобиль» отримав «Золотий глобус» як найкращий мінісеріал, а актор Стеллан Скарсгард за роль Бориса Щербини отримав приз як актор другого плану. Також «Чорнобиль» здобув чимало інших нагород та очолив глядацький рейтинґ сайту IMDb. Нагадаємо також, що роль Людмили Ігнатенко у серіалі зіграла ірландська акторка та співачка Джессі Баклі, а її чоловіка Василя — британський актор Адам Нагайтіс.
Як повідомляв «Міст», Путін доручив перезняти серіал «Чорнобиль», в якому звинуватять ЦРУ.

Катерина Сліпченко, Zaxid.net

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply