Новини для українців всього свту

Sunday, Jun. 20, 2021

Україна провалила «Оскар»

Автор:

|

Жовтень 15, 2015

|

Рубрика:

Україна провалила «Оскар»
Афіша стрічки «Незламна»

Афіша стрічки «Незламна»

1 жовтня збіг термін, коли національні оскарівські комітети могли подавати фільми на розгляд Американської кіноакадемії у номінації «Найкращий фільм іноземною мовою». Україна так і не визначилася з тим, яку стрічку подати на розгляд академікам. Інші ж країни свої стрічки надали і тепер їхні заявки будуть розглянуті.
Всі стрічки, які відповідають вимогам, потраплять до списку кіноакадемії. Згідно з умовами це мають бути повнометражні художні фільми, зняті за межами США, домінуючою мовою в діалогах фільму не повинна бути англійська, стрічка має бути в прокаті в країні, від якої подається заявка, не менше семи днів поспіль, та творчий контроль над створенням фільму має належати громадянам або резидентам країни, яка подає заявку. Кожна країна може подати лише один фільм.
Розглядаються фільми, що вийшли у прокат у період із 1 жовтня 2014-го по 30 вересня 2015 року. В Україні серед таких фільмів є «Незламна» Сергія Мокрицького, «Моя русалка, моя Лореляй» Нани Джорджадзе, «Люби мене» Марини Ер-Горбач, «Це — я» Анни Акулевич, «F 63.9 Хвороба кохання» Дмитра Томашпольського й Альони Дем’яненко та «Брати. Остання сповідь» Вікторії Трофименко, який кінокритики вважали фаворитом у цих перегонах.
Із нього журі з кількох сотень членів американської кіно академії голосує за те, які фільми опиняться у списку претендентів на потрапляння до номінації. На другому етапі група з десяти випадково обраних академіків із довгого списку оберуть спочатку п’ять номінантів, а згодом — і переможця. Його ім’я буде оголошено на церемонії нагородження 28 лютого 2016 року у Лос-Анджелесі (штат Каліфорнія).
Оскільки в Україні повністю змінився оскарівський комітет (УОК), Спілка кінематографістів на початку липня ц. р. подала заявку до Американської кіноакадемії з проханням затвердити новий склад комітету. Вона своєю чергою повідомила, що українську заявку розгляне Виконавчий комітет у номінації «Найкращий фільм іноземною мовою» на своєму наступному засіданні.
Щойно Виконавчий комітет Академії офіційно затвердить новий склад УОК, одразу ж буде оголошено прийом фільмів для номінування від України на «Оскар», організовано їхній перегляд і процедуру голосування, аби Україна подала фільм-номінант у визначені Американською кіноакадемією терміни, які вже минули.
Зауважимо, що 2006 року для України вже робився виняток. Тоді фільм Оксани Байрак «Аврора» був висунутий у листопаді. У Національній спілці кінематографістів України сподіваються, що і цього року це може стати можливим. Проте Український оскарівський комітет досі не затверджено. З цього приводу Національна спілка кінематографістів України (НСКУ) спрямувала чергового листа до Американської кіноакадемії, але відповіді ще не отримала. Тож виглядає на те, що цього року Україна номінувати стрічку на «Оскара» не зможе. Про це заявив Сергій Васильєв, керівник інформаційного центру НСКУ та член оргкомітету з проведення рейтинґового голосування з формування УОК.
Але НСКУ проситиме Американську кіноакадемію ще раз зробити виняток і дати можливість Україні висунути свого претендента після затвердження нового комітету. Разом із тим, йдеться на сайті НСКУ, є некоректним розпочинати діяльність із приймання та розгляду фільмів до моменту його офіційного затвердження УОК.
Нагадаємо, що торік вибухнув скандал щодо висування українського фільму на «Оскар». Члени Оскарівського комітету замість «Племені» Мирослава Слабошпицького, яке на той момент мало чимало нагород різного штибу та північноамериканський прокат, надало перевагу «Поводирю» Олеся Саніна, котрий тоді навіть в Україні побував лише в обмеженому прокаті. Крім того, за словами Дениса Іванова, продюсера «Племені», троє з дев’яти членів УОК так чи інакше мали стосунок до створення «Поводиря».
Через цей гучний конфлікт зі складу УОК комітету вийшли чотири з дев’яти членів. Таким чином він перестав бути легітимним. Зокрема і його голова Олег Фіалко. УОК було реформовано. За ініціативи НСКУ та за підтримки Держкіно його було сформовано з членів Громадської ради, котрі за результатами голосування у травні ц. р. посіли перші 15 позицій рейтинґу і погодилися увійти до його складу.
Про це і було скеровано відповідного листа до Американської академії кінематографічних мистецтв і наук. Це відбулося наприкінці червня 2015-го. На початку липня кіноакадемія повідомила, що українську заявку буде розглянуто Виконавчим комітетом у номінації «Найкращий фільм іноземною мовою» на його наступному засіданні, але воно досі так і не відбулося.
Україна висуває фільми на премію «Оскар» за найкращий фільм іноземною мовою з 1997 року. Відбором фільмів займається УОК. Він був створений при Асоціації продюсерів України. Загалом від України було висунуто вісім фільмів, із яких сім були допущені. Восьмий фільм, «Водій для Віри» (2004), був дискваліфікований через недостатню українську частку у виробництві. Жодна стрічка поки що не тільки не була номінована, але і не потрапила до основного конкурсу.
На здобуття «Оскара» Україна представляла кінофільми «Приятель небіжчика» (1997), «Мамай» (2003), «Водій для Віри» (2004), «Аврора» (2006), «Ілюзія страху» (2008), «ТойХтоПройшовКрізьВогонь» (2012), «Параджанов» (2013) і «Поводир» (2014).

Катерина Сліпченко, Zaxid.net

До слова
У США пройшла щорічна церемонія нагородження премією «Еммі» за документальні фільми та новинні репортажі. Документальний фільм про події в Україні, знятий американським телеканалом PBS, отримав престижну нагороду «Еммі». Стрічка The Battle for Ukraine розслідувального проекту Frontline переміг у номінації «Найкраще висвітлення термінових новин». Стрічка, знята на місцях подій, досліджує «глибоко закріплену ненависть в обох сторонах конфлікту». Фільм зняв у лютому-квітні 2014 року режисер Джеймс Джонс. News & Documentary Emmy Awards вручає Національна академія телевізійних наук США для відзначення найкращих журналістських матеріалів і документальних фільмів за 40 категоріями. Уперше була вручена 1980 року. Цю премію також називають «телевізійним Оскаром».

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply