Новини для українців всього свту

Monday, Apr. 12, 2021

Україна—Британія: є чим мінятися! Дві країни демонстрували одна одній власні здобутки

Автор:

|

Листопад 17, 2011

|

Рубрика:

Україна—Британія: є чим мінятися! Дві країни демонстрували одна одній власні здобутки

Уже чотири роки поспіль відвідувачі щорічного фестивалю українського кіно вщерть заповнюють кінозали, щоби переглянути найкращі стрічки сучасного українського кінематографа, а також іноземні документальні фільми про Україну. Цей популярний фестиваль проводиться в межах Програми україністики в Університеті Кембриджа. У рамках Четвертого щорічного фестивалю українського кіно, що відбувався 11—12 листопада в Кембриджі, було продемонстровано нові стрічки найкращих сучасних українських режисерів.

Врода — це серйозно

Отож 11 листопада в Кембриджі свої роботи представили режисери Володимир Тихий і Марина Врода та поспілкувалися з відвідувачами фестивалю, які з’їжджаються на цей захід з усієї Великої Британії. Пан Тихий продемонстрував короткометражні стрічки з нового спільного режисерського проекту «Україно, гуд бай», який є продовженням сенсаційно-скандального альманаху «Мудаки: Арабески». Пані Врода репрезентувала свою серію короткометражних фільмів, включно зі стрічкою «Хрест», котра здобула «Золоту пальмову гілку» на Каннському кінофестивалі 2011 року.

«Для нас велика радість і честь запросити Володимира Тихого та Марину Вроду представити нам свої видатні роботи, — сказав керівник Програми україністики в Університеті Кембриджа доктор Рорі Фіннін. — Ці режисери сміливо розширюють звичні рамки кіномистецтва та висвітлюють гострі суспільні проблеми у своїх стрічках. Українське кіно відроджується, і ми щиро пишаємося можливістю представляти його британському глядачеві».

Про сердечність і людяність

12 листопада режисери українка Ольга Онишко та ліванка Сара Фархат продемонстрували свою нову документальну картину «Три історії з Галичини» — зворушливу стрічку про три людські долі у вирі подій Другої світової війни. Це — історія єврейської сім’ї, української жінки та польського священика, які, усупереч страхіттям нацизму та сталінізму, зуміли зберегти сердечність і людяність: опинившись між Гітлером і Сталіним, кожен із героїв, ризикуючи життям, діяв згідно з власною совістю.

Фільм уже демонструвався в кінотеатрах США, Канади, Німеччини та Франції. А з 15 до 21 листопада 2011 року його покажуть у п’ятьох містах України — Києві, Харкові, Львові, Чернівцях та Одесі. Під час показу, організованого Благодійним фондом імені митрополита Андрея Шептицького, відбудеться загальне обговорення актуальних тем за участю представників студентської молоді, етнічних спільнот, громадських діячів, місцевої влади й інших членів місцевої громади.

Деякі цікаві речі

Водночас із Четвертим щорічним фестивалем українського кіно в рамках Програми україністики в Університеті Кембриджа також було проведено перший міжнародний симпозіум, присвячений кінематографу Ігоря Савченка (1906—1950), роботи якого переважно не є відомі на Заході. Учнями І. Савченка були такі знані кіномитці постсталінської доби, як Марлен Хуцієв, Сергій Параджанов, Олександр Алов і Володимир Наумов.

Додамо, що календар Програми україністики цієї осені — надзвичайно насичений. У співпраці з лондонським театром «Роял-Корт» та Британською Радою триває робота над перекладом театрального проекту за участю українських і грузинських драматургів.

У рамках Програми україністики в Університеті Кембриджа викладаються курси української мови, літератури та культури. Окрім цього, реґулярно проводяться такі громадські заходи, як відкриті лекції, виставки та літературні читання, що ставлять за мету популяризацію та сприяння дослідженню України у Великій Британії й за її межами.

Ласкаво просимо!

Тим часом в Україні — у містах Києві, Одесі, Львові, Харкові, Дніпропетровську та Донецьку — з 10 до 16 листопада проходив кінофест «Нове британське кіно». До програми фестивалю ввійшло шість стрічок британського виробництва 2010—2011 років. До речі, кожен фільм демонструвався лише раз.

Серед них — іронічна комедійна історія першого кохання двох «важких» підлітків «Субмарина», яка ще влітку була репрезентована в конкурсній програмі Одеського МКФ; апокаліптична мелодрама з Євою Грін і Еваном МакГрегором у головних ролях «Останнє кохання на Землі»; істерична комедія «Дорослі іграшки» з Меггі Джілленхол; вестерн «Ірландець» і драма «Третя зірка». Також у рамках кінофоруму було показано стрічку — володарку Ґран-прі Лондонського кінофестивалю «Щось не так із Кевіном», головну роль у котрій виконала акторка Тільда Суінтон.

Почесним гостем фестивалю «Нове британське кіно» була впливовий британський кінокритик Ханна Мак-Гілл, колишній арт-директор Единбурзького міжнародного кінофестивалю, володарка премії «Жінка в кіно й на телебаченні». У Києві Ханна Мак-Гілл провела також кілька лекцій із кіножурналістики для студентів столичних ВНЗ.

Та й це ще не все, на світовому фестивалі короткометражного кіно Future Shorts у Англії оцінюватимуть роботу українського режисера-аматора Віталія Дереха «Коли я йтиму по зелених луках», бюджет якої склав 12 USD. Про це розповів сам режисер. Поперед­ня його робота — «Мій мисливець» отримала Ґран-прі на українському фестивалі аматорського кіно «Кілька хвилин».

П’ятихвилинну стрічку «Коли я йтиму по зелених луках» зняли протягом одного дня весною цього року. В об’єктиві з’являються 10 акторів. Усі вони аматори — друзі або знайомі режисера.

«Для головного героя купили на секонд-генді класичний костюм за 10 грн. Найбільша витрата — теляче серце. М’ясники взяли за нього майже 40 грн. Після зйомок ми згодували його собаці однієї з акторок — Кефіру. Така мала тварина, а така злюча й голод­на, що за два рази все серце з’їла», — розповів режисер.

За словами автора, у фільмі обіграно дитячі думки про самогубство. «Таке егоїстичне бажання виникає в багатьох. Мовляв, я помру, і після цього мене всі будуть любити. Детельніше розповісти про сюжет — важко, якби можна було це описати словами, я би писав оповідання. Фільм треба відчути», — каже Дерех.

Future Shorts — світовий безперервний фестиваль короткометражних фільмів, започаткований 2003 року. Організатори цілорічно приймають від режисерів їхні картини, улаштовуючи покази найкращих із них по цілому світі. У вересні 2011-го стрічки-переможці фестивалю транслювали в кінотеатрах найбільших міст України, у листопаді кінопокази проходять в Англії, Німеччині, Фінляндії, Росії, Австралії та Казахстані.

Дзвінка Камінь

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply