Новини для українців всього свту

Monday, May. 17, 2021

У рік 135-ліття від дня народження святителя Луки в Україні знімають про нього стрічку

Автор:

|

Жовтень 25, 2012

|

Рубрика:

У рік 135-ліття від дня народження святителя Луки в Україні знімають про нього стрічку

Життєпис Валентина Войно-Ясенецького перекладено румунською, англійською, французькою й іншими мовами, багато знають про нього в Греції — тут святителю Луці присвячено близько 30 капличок, а історія про дивовижне зцілення хлопчика-піаніста лягла в основу сюжету документальної стрічки «Сильніше за смерть. Молитва». Нарешті свою пошану до цієї видатної людини вирішила висловити й Україна.

Ніхто не лишиться байдужим
Постановкою першого художнього фільму про життя святителя Луки займається український режисер Олександр Пархоменко, відомий за серіалами “Екстрасенси-детективи” та “Жіночий доктор”. Робоча назва стрічки – “Святитель-хірург”.
Лікар і священнослужитель, лауреат Сталінської премії і архієпископ, учений і проповідник, каторжник і богослов, автор 55 томів наукових праць і 15 томів проповідей, людина, наукові роботи якої й досі залишаються настільними книгами хірургів, а живописні полотна могли б прикрасити експозиції найпрестижніших художніх галерей світу, – усе це про Валентина Войно-Ясенецького, який народився в Керчі, а практикував у Києві. Після смерті дружини він постригся в ченці, узяв ім’я Лука. Згодом став єпископом. За радянських часів 11 років пробув у засланні. У квітні 2000-го його реабілітували, а за чотири місяці Православна церква  його канонізувала.
“Я певен, що цей фільм нікого не залишить байдужим. Тут є все необхідне для справжнього якісного фільму: прекрасний сюжет, чудові актори”, – сказав Олександр Пархоменко. – Я думаю, що тут буде більше людського – ми більше про людину знімаємо кіно. І так, як він гартувався у своїй вірі, як ставився до людей в ці важкі години, які випали на його долю”.
Акторів, говорить режисер, добирали за енергетикою: «Перевагу надавали тим, хто має одухотворене обличчя. Перед зйомками ми отримали благословення митрополита Київського Володимира й Кримського — Лазаря. Будемо знімати в Києві, Криму та Чернігівській області.»

Він
На головну роль запрошено двох артистів: у молодшому віці святителя Луку грає київський актор Андрій Самінін (Театр драми й комедії на Лівому березі), у старшому — 70-річний Віталій Безруков (російський актор і сценарист, батько актора Сергія Безрукова).
«Я вірю в долю, — розповідає Віталій Сергійович. — І коли мені прислали цей сценарій — зрозумів, що десь уже читав цю історію. Можливо, у якихось журналах, епізодично, але мені вона була знайома. Для того, щоби зіграти цю роль, я не прагнув аж занадто занурюватися в професію, у медицину… Адже я граю не фах, а людину, яка була стовпом віри. Без таких, як святитель Лука, і віри б не існувало… Неможливо залишатися байдужим до цієї людини, що обрала шлях священика в дуже важкі часи».
Режисер Олександр Пархоменко каже, що Віталій Сергійович зовні дуже схожий на свого героя. А ще, визначаючись із актором, продюсери шукали чоловіка з одухотвореним поглядом. «Любов, віра, духовне становлення людини через страждання і перепони — ось що нас цікавило в цій історії насамперед», — говорить режисер.
«Коли режисер запропонував виконати головну роль, пояснює Безруков-старший, – я в нього спитав: “Це вам мій син порадив?” Він відповів: “У жодному разі. Ми про вас пам’ятаємо. Для цієї ролі ви ідеально підходите”. Після цих слів я не міг не погодитися”.

Вона
Дружину головного героя Анну Ланську грає Катерина Гусєва, відома за серіалом «Бригада» і іншими фільмами. Жінку, що подарувала Валентинові Войно-Ясенецького своє кохання й померла від туберкульозу, не доживши до 40 років. Її доля так схвилювала Гусєву, що задля участі в стрічці вона навіть погодилася на досить жорсткий робочий графік. Річ у тім, що Катерина — молода мама. Тож аби не залишати малюкiв надовго, актриса щодня прилітає на зйомки. Годинку перепочине після перельоту — і в кадр. А потім — на літак і знову до своїх діточок.
Про свою героїню артистка розповідає з великим почуттям: «Вона була сестрою милосердя й дала обітницю безшлюбності. Моя героїня відмовила двом лікарям, які пропонували їй заміжжя. Але перед Войно-Ясенецьким не встояла…»
Найдраматичніша сцена у фільмі, за словами акторки, — коли Анна перед смертю йде до кімнати своїх дітей. Боялася їх заразити, тому забороняла собі з ними спілкуватися вдень. Уночі заходить до них зі свічкою, біля рота тримає хустинку. Мовчки обходить їхні ліжечка, поправляє ковдри.»

…і діти
У Валентина Войно-Ясенецького було четверо дітей. Їх ролі виконують кияни Катерина, Ліза, Костя і Філіп Козлови. На знімальному майданчику вони почуваються, немов у себе вдома. Завдяки мамі Іраді Козловій, яка вирішила максимально інтегрувати своїх малюків у кіномистецтво, ці дітлахи, попри досить юний вік, мають величезний досвід роботи в кіно, багато знімалися в рекламі.
” Усі четверо регулярно грають у рекламі й масовках. Коли вранці буджу їх до школи чи садочка, встають неохоче, – розповідає Ірада Козлова. – Та варто мені сказати: “Прокидайтеся, підемо на зйомки”, — вистрибують із ліжечок. За ролі отримують невеликі гроші. Хлопцям купую за них конструктори й машинки, а дівчата нічого особливого не просять. Придбала їм планшет, щоб у перервах дивилися мультфільми.»
Причому статева відмінність у житті й на екрані для Козлових — не проблема: у «Святителі…» чотирирічна Катя грає молодшого сина святителя Луки. «Каті подобається грати хлопчика. Але коли вона бачить сестру в гарній сукні, ображається. Каже: “А чого це Ліза в платтячку, а я повинна ходити в шортах?” – каже мама дітей-акторів. – Доводиться нагадувати, що грає хлопчика.»
«Насправді ці діти неслухняні, — жартома зауважує актриса Катерина Гусєва. — На зйомках вони розбігаються навсібіч. Але нам пощастило, що вони насправді рідні брати та сестри. Це допомагає на знімальному майданчику». Зйомки стрічки планують завершити до кінця цього року. А на екрани вона вийде в травні 2013-го.

Дзвінка Камінь

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply