Новини для українців всього свту

Thursday, Feb. 2, 2023

У Львові знайшли фільм першого кіномитця Галичини

Автор:

|

Червень 15, 2020

|

Рубрика:

У Львові знайшли фільм першого кіномитця Галичини

У Львові знайшли фільм Юліана Дороша, першого українського кіномитця Галичини. Стрічку «З народних джерел» режисер зняв про гуцульських майстрів кінця 1960-х — початку 1970-х рр. Плівку із фільмом знайшли у помешканні Дорошів, що на вул. Левицького у Львові. Тепер знахідку планують оцифрувати та презентувати загалу.
У львівській квартирі більшість свого життя прожив кіномитець і фотограф Юліан Дорош, а згодом і його син, мистецтвознавець Андрій Дорош. Після смерті кіномайстра 2009 року помешкання перейшло у власність міста. Тепер тут планують відкрити музей. А нещодавно Тетяна Крушельницька, родичка Дорошів, запросила до помешкання дослідників. Вони випадково натрапили на невідому плівку.
«Плівка лежала на видному місці, ніби сама просилася до рук. Відразу впали мені в око ті дві коробки. Одна з них була порожня, а друга була тяжка і мала глухий звук», — розповідає Ігор Ткачик, колекціонер кінотехніки. Він забрав плівку додому, щоби переглянути й оцифрувати. У титрах побачив напис: автор — Юліан Дорош. Одразу ж дав знати про це Роману Метельському, автору й ініціатору Львівського фотомузею.
«На плівці написано: «Кінонариси про гуцульських народних майстрів, Косівщина — Львів, 1965-1971 р., автор фільму — Юліан Дорош». Ми були вражені: ми знайшли кіно! Фільм повний, просто бомбезний! Ігор його перемотав на касету, для того, щоб можна було оцифровувати. Маємо оригінальний фільм Юліана Дороша, який він сам монтував», — каже п. Метельський.
На плівці є як чорно-білі, так і кольорові кадри. Гуцульські майстри роблять ліжники, сирних коників, пишуть писанки, різьблять і все впереміш із краєвидами Карпат. А у фіналі — Косівський базар у кольорі. Щойно закінчиться карантин, фільм презентують у Національному музеї, а потім, за бажанням родичів, викладуть у вільний доступ.
У помешканні Дорошів тепер планують зробити музей. Тетяна Крушельницька каже, що там усе так, як було за життя Юліана й Андрія. «Туди заходилося в кухню і вона вражала особливими кухонними меблями. Сподіваюся, що їх не викинуть, коли тут облаштують музей. А в коридорі такої дуже скромної квартири була фотолабораторія Юліана Дороша. Можна побачити ще й зараз залишки того обладнання», — розповідає вона.
Зараз це помешкання належить місту, але фонд комунального майна має передати його Національному музею ім. Андрея Шептицького. «Можливо, там можна було би поновити експозицію, пов’язану з Юліаном та Андрієм Дорошами. Адже останній був працівником нашого музею, любив мистецтво, був мистецтвознавцем. Можливо, час від часу проводити тут певні зустрічі», — ділиться планами Ігор Кожан, директор Національного музею.
До слова, під час роботи над журналістським сюжетом у квартирі Дорошів знайшли й непроявлені фотоплівки. Юліан Дорош (1909-1982) — український фотограф-художник, піонер української кінематографії й етнознавець, має у своєму доробку понад 12 тис. унікальних кадрів про народне мистецтво Галичини. Його вважають одним зі засновників Українського фотографічного товариства. З 1932-го він виконував обов’язки редактора журналу «Критика», а також був одним із редакторів журналу «Світло й тінь».

Марічка Крижанівська, Zaxid.net

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply