Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 26, 2021

Тарасом Бульбою не став…

Автор:

|

Листопад 19, 2015

|

Рубрика:

Тарасом Бульбою не став…

Джек Паланс

Джек Паланс (справжнє ім’я — Володимир Палагнюк) народився 18 лютого 1919-го або 1920 року в Латімер-Майнз (штат Пенсильванія). Він — американський кіноактор українського походження. Здобув визнання як актор жанру вестернів, проте нагороду Академії кіномистецтва США отримав 1992 року за комічну роль в фільмі City Slickers. Був також лауреатом кінопремій «Золотий глобус» і «Еммі».
Майбутній актор народився в родині українських еміґрантів Івана Палагнюка та Ганни Грам’як. Батько був родом із села Іване-Золоте на Тернопільщині, мати — зі Львова. Іван працював гірником і помер від раку легенів.
Володимир якийсь час працював на вугільній шахті й юнака очікував той же фатум, що й батька. Вирватись із обійм долі допоміг спорт: Володимир виграв внутрішній футбольний чемпіонат Університету Північної Кароліни й успіх закинув талановитого юнака у професійний спорт. Згодом він спробував себе у боксі: наприкінці 1930-х Володимир починає кар’єру професійного боксера під псевдонімом Джек Браццо і досягає неабияких успіхів у важкій ваговій категорії. Збереглися відомості про те, що він побив рекорди того часу з 15 безперервними перемогами, 12 із котрих були здобуті нокаутом до кінця четвертого раунду. Під час одного поєдинку Джек отримав удар у горло, що й призвело до довічної хрипоти голосу.
Із початком Другої світової війни юнак покінчив із боксерською кар’єрою і вступив до Військово-повітряних сил США, де під час навчального польоту на бомбардувальнику B-24 його літак загорівся. Врятувавшись на спадохроні, Володимир отримав опіки обличчя: це та хрипкий голос пізніше стали йому в нагоді в акторській кар’єрі надали його героям специфічного суворого іміджу. Після лікування та кількох пластичних операцій п. Потім повторно брав участь у воєнних діях, отримував нагороди і демобілізувався з армії 1944 року.
Скориставшись пільгами для ветеранів війни, Володимир уступає до Стенфордського університету на факультет акторського мистецтва. Під час навчання юнак заробляє на життя в ресторанах, а також працюючи охоронцем і фотомоделлю.
Після закінчення університету 1947-го чоловік працює репортером у газеті The San Francisco Chronicle і на радіо. Перша акторська робота — роль Стенлі Ковальського, поруч із відомим американським актором Марлоном Брандо у виставі за п’єсою Теннессі Вільямса «Трамвай «Бажання» на Бродвеї. Ставши актором, Володимир змінює своє ім’я на Волтер Джек Паланс.
Дебютом на екрані була роль злочинця в стрічці «Паніка на вулиці» (1950). Більшість його ролей — суворі та жорстокі злочинці, дарма що в приватному житті Джек був м’якою, доброю людиною та захоплювався мистецтвом і поезією. Джек Паланс також певний час працював у Європі, де скористався нагодою виконувати приємніші та людяні ролі ніж ті, до яких звикла американська аудиторія. Роль, яку він найкраще зіграв у європейському кіно — у французькому кінофільмі «Презирство».
Джек Паланс шкодував, що більшість зіграних ним ролей були негативними персонажами: він висловлювався досить критично про свою роботу в Голлівуді, називаючи більшість своїх фільмів «сміттям», а режисерів — бездарами. Джекові завжди подобалася комедія, і саме за комедійну роль у стрічці «Міські піжони» він і отримав свого «Оскара». Скориставшись в останньому кінофільмі комедійною славою та бравурною і неординарною поведінкою під час церемонії нагородження, Джек Паланс знявся ще в кількох телекомедіях.
Син еміґрантів, актор брав активну участь в українському еміґраційному житті Америки. На фестивалі російських фільмів у Голлівуді Джек Паланс відмовився від звання «народний артист Росії»: «Я — українець, а не росіянин», — заявив він, протестуючи у такий спосіб проти українофобського російського кінофільму «72 метри», знятого також українцем за походженням Володимиром Хотиненком. Мрією його життя, як зізнався актор, гостюючи в Києві, була роль Тараса Бульби (її, як відомо, пощастило зіграти іншому етнічному українцеві — Юлові Бріннеру).
Крім акторської, інша творчість Джека Паланса була мало відома широкій громадськості аж до часу виходу в світ його збірки віршів «Ліс любові» (1996). Збірку поезії супроводжували малюнки, виконані автором. Паланс почав малювати ще під час перебування в Римі наприкінці 1950-х рр. і зібрав на своєму маєтку велику колекцію своїх та інших картин (близько 200 експонатів).
Джек був одружений двічі. Його перша дружина (1949-1966) — Вірджінія Бейкер, з нею мав трьох дітей: Голі (1950), Брук (1952) і Коді (1955-1998). Син Коді знімався разом із батьком, але помер від раку шкіри в 43-річному віці. Вдруге Джек одружився з Елейн Роджерз у травні 1987 року. Він помер 10 листопада 2006-го у своїй садибі в Монтесіто (штат Каліфорнія).

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply