Новини для українців всього свту

Friday, Jun. 18, 2021

Присвячується отцю Кадилу… У Львові знімають фільм про капелана УПА

Автор:

|

Травень 31, 2012

|

Рубрика:

Присвячується отцю Кадилу… У Львові знімають фільм про капелана УПА

У місті Лева триває робота над створенням документального фільму про капелана Української повстанської армії о. Василя Шевчука (Кадила). Організацію зйомок фільму проводить рекламно-продюсерський центр «Стар-ТВ» за сприяння благодійного фонду Олега Канівця «Добре серце».

Це — наша спадщина

У співпраці з Львівською архієпархією Української греко-католицької церкви компанія вже створила серію із чотирьох документальних фільмів про історію УГКЦ у ХХ столітті. Перша стрічка із циклу — «Спадщина Андрея Шептицького» — демонструвалася в ефірі Першого каналу українського телебачення й увійшла до трійки номінантів національної премії в галузі телебачення «Телетріумф — 2010».

Два інших фільми присвячено провідникам УГКЦ патріархові Йосифу Сліпому («Йосиф Сліпий: молитва за Україну») і митрополитові Володимиру Стернюку («Володимир Стернюк: служіння в підпіллі»). Про переслідування Греко-католицької церкви комуністичною владою розповідається у фільмі «УГКЦ: Невідомий літопис».

Поєднання духовного та національного

Ідея створення фільму про о. Василя Шевчука (Кадила) виникла ще 2006 року під час зйомок стрічки про історію українського військового капеланства «Воїни Божого Духа». Непересічна особа о. Кадила, його віддане служіння вірним греко-католикам та українським повстанцям і геройська смерть є справжнім прикладом поєднання духовного й національного в людині.

Робота над документальним фільмом про о. Василя Шевчука (Кадила) потребує багато праці й допомоги, каже продюсер стрічки Тарас Пастернак. Найперше необхідно було відшукати свідків життя й служіння о. Кадила, тих, які зустрічалися з отцем чи то на парафії, чи то в лавах УПА, чи в ув’язненні в Ряшівській тюрмі. Важливі також будь-які світлини, матеріали чи документи пов’язані з отцем Василем Шевчуком.

Історична інтерлюдія

Уродженець Стрия греко-католицький священик Василь Шевчук (1903—1948) протягом 1945—1948 рр. був капеланом Української повстанської армії під псевдом «отець Кадило». Українсько-польська війна, погрози й напади з боку польських партизанських формувань спонукали пароха села П’яткова-Руська з Перемищини приєднатися до УПА. Перебуваючи в сотнях Перемиського куреня УПА Громенка, Бурлаки, Крилача та Ластівки, отець Кадило служив польові Літургії, сповідав вояків, надавав їм духовну підтримку, ховав померлих. Під захистом УПА священик також опікувався тими парафіями Перемищини, які залишилися без душпастирів.

У червні 1947 року, під час рейду на Захід із сот­нею Громенка, знесиленого та хворого отця Кадила заарештували чехословацькі органи безпеки. У липні 1947 року його передали владі комуністичної Польщі. На час слідства й суду отець Кадило перебував у тюрмі служби безпеки в м. Жешуві (Польща), де пережив також знущання з боку кримінальних злочинців і слідчих. 13 вересня 1948 року за вироком Військового суду в Жешуві о. Василя Шевчука розстріляли.

Свідченняй документи

Як розповів продюсер Тарас Пастернак, за останні місяці знімальна група виконала чималий обсяг роботи. Було проведено зйомки об’єктів, що пов’язані з навчанням і служінням о. Василя Шевчука в Перемишлі.

Завдяки сприянню Польського інституту пам’яті народової авторам удалося отримати доступ до кримінальної справи отця Кадила. Ці документи проливають світло на останній рік життя священика, який він провів у в’язниці в польському місті Жешуві.

Справа містить численні допити отця Кадила та свідків, стенограму судового засідання, акт виконання вироку й інші важливі документи. Багато свідчень і документів удалося зібрати активному громадському діячеві з Перемишля п. Михайлові Козаку, а також покійній сестрі отця Кадила п. Ірині Печериці.

За сприяння Канади

На початку квітня 2012 року знімальна група повернулася з Канади. Саме в цій країні сьогодні проживає найбільше свідків життя та служіння отця Кадила. Авторам пощастило взяти інтерв’ю в повстанців зі сотні Громенка й у колишніх мешканців сіл Закерзоння — загалом у дев’яти осіб. Війни та депортації змусили цих людей покинути Батьківщину, але до сьогодні вони бережуть пам’ять про визвольну боротьбу та своїх побратимів. Окрім цього, спогадами про о. Василя Шевчука поділився відомий науковець, професор Університету Мак-Мастер у Гамільтоні в Канаді Петро Потічний, який ще в 14-річному віці вступив в УПА.

Крім того, допомогу у створенні фільму про отця Кадила надали благодійний фонд «Добре серце», Фундація української енциклопедії в Канаді, видавництво «Літопис УПА», Товариство захисту Закерзоння, а також чимало людей доброї волі з України, Польщі, Словаччини, Канади.

Соломія Даць

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply